Rodzinny Cmentarz Ewangelicki Koziny (Köszen)

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Gość

Rodzinny Cmentarz Ewangelicki Koziny (Köszen)

Post autor: Gość »

[center] Rodzinny Cmentarz Ewangelicki Koziny (Köszen)[/center]
Obrazek

( Fot. Czerwiec 2010 źródło własne)


Koziny (Köszen), w parafii dobrzyckiej, gmina Zalewo, są jedną z najwcześniej lokowanych wsi w komturstwie dzierzgońskim. Mistrz krajowy Konrad v. Tierberg, w nagrodę za zasługi na rzecz krzyżaków, nadał w 1273r. Prusowi o imieniu Peter i jego potomkom wolność osobistą oraz 11 włók ziemi na polu zwanym Teilo (Tylen lub Keynes) wraz z prawem połowu ryb na potrzeby stołu w pobliskim jeziorze. Wieś leży na południowym krańcu jez. Ewingi i graniczy z najstarszym w Polsce kanałem – Dobrzyckim, łączącym już od 1334r. akweny Ewingi i Jezioraka. Okolice bogate są w liczne zabytki archeologiczne, w tym też pozostałości osadnictwa staropruskiego. W Kozinach odkryto osadę rybacką pochodzącą z wczesnej epoki żelaza, a także dwa inne rozległe stanowiska osadnicze. W odległości 2,5 km na wschód od wsi znajduje się wczesnośredniowieczne cmentarzysko pruskie przebadane i opisane w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Koziny nigdy nie były dużą jednostką osadniczą. Liczba dymów w 1782 – wynosiła 9, a w 1820 r. wioska liczyła 8 dymów i 55 mieszkańców. W roku 1939 wieś zamieszkiwało 42 mieszkańców, a 4 lata temu 32. Godnym odnotowania jest fakt, że spis wolnych z 1557r. wymienia w Kozinach czterech Polaków. W 1579r. zanotowano o tu jeszcze dwie osoby o pruskim brzmieniu nazwiska.
Przed 1945r. największym gospodarstwem we wsi, 70 hektarowym, była posiadłość Ericha Schatza. Jego dom, jeden z najciekawszych architektonicznie budynków mieszkalnych na terenie Ziemi Zalewskiej stoi do dziś przy drodze z Dobrzyk. Ze wsi, nad jeziorem biegnie droga polna w kierunku kanału, której towarzyszą zaczarowane, zalewskie wierzby. W oddali rozciąga się wspaniały widok na Zalewo, położone na przeciwległym, północno-wschodnim brzegu jez. Ewingi.
Koziny są cichym i uroczym miejscem, gdzie można jeszcze odczuć ducha dawnych mieszkańców tej wodnej krainy – Prusów.

Więcej:
- Dzieje Ziemi Zalewskiej, Zalewo 2005.
- Kobylińska U., Kobyliński Z., Wach D., Wczesnośredniowieczne cmentarzysko pruskie w Dobrzykach, ST. XXVIII, gmina Zalewo, województwo warmińsko-mazurskie, w: Warmińsko-Mazurski Biuletyn Konserwatorski, R.1/1999, s. 12-76.
Semrau A., Die Siedlungen in Kammeramt Preuszischmarkt (Komturei Christburg) im Mittelalter, w: Mitteilungen des Copernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn, Bd. 40/1932, s. 1-109.
Wunder H., Siedlungs - und Bevolkerungsgeschichte der Komturei Christburg. 13-16Jh, Wiesbaden 1968.
- www.weinsdorf.de (Siegfried Krause )


Obrazek


( Fot. Czerwiec 2010 źródło własne)

Obrazek

Tu mieścił się rodzinny grobowiec (krypta) , nazwisk nie odczytałem. Czas zatarł wszelkie ślady .Fotografię wykonałem w dniu 23 06.2010 .
Stary Cmentarz Ewangelicki w miejscowości Koziny blisko Dobrzyk (Weinsdorf) )
(Fot.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cmentarze w Jerzwałdzie i okolicy ”