Koncert chopinowski w Zalewie

Edukacyjne Kulturalne Widowiskowe

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi

Gość

Post autor: Gość »

Plakaty w miejscowości DOBRZYKI już się pojawiły

Serdecznie Zapraszam w imieniu Organizatorów
Gość

Post autor: Gość »

Ps. Koncertu

Początek koncertu
Przywitała wszystkich bardzo miała Pani pełna wdzięku i zaangażowania o krystalicznej dykcji

Dominika Matuszak.



Obrazek



Na wstępie usłyszeliśmy

Walc Es-dur op. 18, znany jako Grande Valse Brillante - stylizowany walc Fryderyka Chopina, pierwsze dzieło w tym gatunku. Napisany w Paryżu w 1833 na fortepian solo, opublikowany w 1834. Jest jednym z najbardziej znanych walców stworzonych przez kompozytora. Dedykowany Laurze Horsford (à Laura Horsford)
Obrazek

Pierwsze nuty zabrzmiały


Obrazek


Na zakończenie utworu wielki aplauz publiczności
ku mojemu zdziwieniu bo pomimo rozreklamowania
frekfencja nie była zbyt liczna,
dlatego że społeczeństwo Zalewa i Okolic
jest już odzwyczajona od takich i innych imprez .
Zastuj Kurturalny (?)


Kolejny Utwór

Mazurek a-moll op. 17 nr 4
Mazurek Chopina, w tonacji a-moll. Napisany w 1833 w tempie Lento, ma non troppo (Powoli, ale nie zanadto). Rozpisany w 132 taktach

Następnie zostało odegrane


Obrazek


Scherzo h-moll op. 20 – pierwsze z czterech scherz stworzonych przez polskiego pianistę. Kompozycja została napisana w tonacji h-moll[1][2][3] i przeznaczona jest do wykonywania na fortepian solo[1][2][3]. Dzieło powstało w Wiedniu w roku 1831 (wersja początkowa) a jego dopracowanie miało miejsce rok później. Wersja na potrzeby wydania nut drukiem ukończona została na przełomie lat 1834/1835. Utwór dedykowany jest Thomasowi Albrechtowi[2] (fr. oryg. A Monsieur T. Albrecht). Scherzo jest opusem 20 w dorobku twórcy[1][2][3]. Kompozycja (podobnie jak trzy pozostałe scherza) znajduje się w programie eliminacji oraz I i II etapu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina[4].
Pierwszy raz kompozycja została wydana 1 lutego 1835 w Paryżu przez wydawnictwo "M. Schlesinger" pod tytułem Scherzo Pour Le Pianoforte, Op. 20 (numer wydawniczy: M. S. 1832). Publikacja posiadała 17 stron o wysokości 34 centymetrów i została dołączona jak suplement do 5 numeru "Revue et Gazette Musicale". W Niemczech dzieło ukazało się drukiem (19 str. o wys. 34 cm) w maju tego samego roku w Lipsku nakładem "Breitkopf & Härtel" (numer wydawniczy: 5599). Trzy miesiące później nastąpiło wydanie utworu w Wielkiej Brytanii. Nakładem "Wessel & Co." w Londynie ukazało się Le Banquet Infernal. Scherzo, pour le Piano Forte, Op. 20 (17 str. o wys. 34 cm). Duży odstęp czasowy między stworzeniem a wydaniem scherza był spowodowany wieloma trudnościami technicznymi jakie znajdują się w utworze.
Pierwsza część charakteryzuje się frenetycznym rytmem. Ze względu na niego pierwszy wydawca - wbrew woli Chopina - nadał dziełu podtytuł Piekielny bankiet. Jest ona dramatyczna i żywa. Druga część przywołuje polską kolędę Lulajże, Jezuniu. Świadczy ona o przywiązaniu Chopina do ojczyzny oraz za tęsknotą za nią.


Typowe scherzo to, jak sama nazwa wskazuje (z wł. żart), dzieło o charakterze pogodnym, wesołym i żartobliwym. Ta forma muzyczna przybrała u muzyka zupełnie inny nastrój. Refleksjami niemieckiego kompozytora i pianisty Roberta Schumanna (1810-1856) na temat dzieła było pytanie:

„W co ma się przystroić powaga, jeśli już żart przyobleka się w ciemne welony?
”Warty uwagi jest fakty, iż Schumann wypowiadał te słowa krótko po tym jak opublikował w grudniu 1831 w czasopiśmie muzycznym "Allgemaine Musikalische Zeitung" recenzję chopinowskich "Wariacji op. 2" na temat "Lá ci darem la mano" z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Don Giovanni", w której znajduje się słynne zdanie: Panowie, czapki z głów, oto geniusz. (z oryg. niem. Hut ab Ihr Herren, ein Genie!). Utwór z klasycznym scherzem, wykorzystywanych w symfoniach lub sonatach, łączy tylko metrum 3/4.

Przeciętne wykonanie dzieła trwa około 9 minut.


Obrazek

Po zakończeniu tego utworu Chopina publika aż wstała z miejsc i owacja na stojąco


Utwór Nr 4 to:
Andante spianato
Ciche falujący skutków tej części wstępnej są ponoszone w łagodnym 6 / 8, zaokrąglone z chordal Trio C-dur i więcej procesyjnego 3 / 4. Bardzo spokojny środkowej części trio nie jest, ale tylko epizod kontrastuje uzupełnienie ogólnej struktury ruchu. Nie jest trio, to nie jest C-dur, ale pozostaje w G-dur.


Na Zakończenie

Wielki Polonez Es-dur op. 22

Prapremiera dzieła odbyła się w kwietniu 1835 w Sali Konserwatorium Paryskiego, podczas koncertu dyrygenta François–Antoine’a Habenecka[1]. Utwór został wydany w 1836 z dedykacją dla baronowej Frances Sarah d'Este, paryskiej znajomej Chopina.

Obrazek

Chopin napisał w liście z 18 września 1830 (do Tytusa Woyciechowskiego):

„Zacząłem Poloneza z orkiestrą, ale tylko dopiero się cznie, jest czątek, ale początku nie ma
”Wspomniany czątek to Andante spinato G-dur, napisane na fortepian solo już w Paryżu, na przełomie lat 1834-1835. Jest utworem o charakterze nokturnu, posiadającym jednocześnie cechy kołysanki. Włoski termin spianato (płynnie, w sposób ciągły, spokojnie) został wykorzystany przez Chopina jedynie w części poprzedzającej Poloneza.


Obrazek

Wielkiego Poloneza Chopin stworzył na fortepian z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej jeszcze w Warszawie (utwór został ukończony w Wiedniu, w lipcu 1831).

Koncert Zagrała Aleksandra Mozgiel

jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki W Gdańsku w klasie fortepianu prof- Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiowała także w paryskim Conservatoire National Superieur dc Musique et de Danse pod kierunkiem prof. Michela BerolTa i prof. Ertca Le Sagę oraz w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji ora/ była stażystką na prestiżowych kursach muzycznych we Francji. Aleksandra Mozgiel jcsl laureatką 31 nagród W' 26 krajowych i międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych- .lest jedną z najbardziej wszechstronnych pianistek swojego pokolenia. Koncertuje w kraju i za granicą - solo, kameralnie, a także jako akompaniatorka. Od 2004 r. stale współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina jako muzyk orkiestrowy. Występowała jako solistka m.in. z Filharmonią Bałtycką. Filharmonią Pomorska. Hamburger Camcrata. Koncertowała w Niemczech, Francji, Holandii, Norwegii, Austrii, Szwajcarii, we Włoszech oraz na Gwadelupie,

Obrazek

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej
powstało w 2002r. Jego celem głównym jest ochrona
wartości, kształtowanie i propagowanie wizerunku
miasta Zalewa i Ziemi Zalewskiej. Stowarzyszenie
realizuje cel główny poprzez realizację celów
kierunkowych takich jak: krzewienie wiedzy o
wartościach historycznych miasta i Ziemi
Zalewskiej, ochrona zabytków, publikację wydarzeń
historycznych w biuletynie „Zapiski Zalewskie"'.
organizowanie życia społecznego na terenie Ziemi
Zalewskiej poprzez jednoczenie i aktywizowanie
lokalnych patriotów oraz realizacje ich inicjatyw.
Gromadzi publikacje dotyczące regionu, które
udostępnia wszystkim chętnym. Do
dotychczasowych przedsięwzięć stowarzyszenia należy: zorganizowanie wystawy na 700 letie Zalewa we wieży kościelnej. ustawienie pamiątkowego kamienia z napisem „Zalewo 1305-2005", wydanie kolekcji 30 przedwojennych pocztówek Zalewa.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej w
latach 2005 - 2010 otrzymało granty na realizację
swoich projektów:
,Jliutctyn,,Zapiski Zalewskie" - wiedza propagowana przez mieszkańców i miłośników regionu" „Ziemia Zalewska - nasza mała ojczyzna" „Zróbmy coś dla siebie- o profilaktyce kobiecych chorób*'. „Minął Wiek... Zostały Fotografie". „Nieznane ślady historii-groby żołnierzy napoleońskich w Zalewskim parku" „Szlachetna przeszłość, czyli 700 lat wspólnej historii mieszkańców Boreczna".
Chopin Fryderyk Franciszek, kompozytor i pianista polski- urodzony I marca 1810 (według oświadczeń samego artysty i jego rodziny) lub 22 lutego (według metryki chrztu, sporządzonej kilka tygodni po urodzeniu) we wsi Żelazowa Wola koło Sochaczewa. Syn Justyny z Krzyżanowskich i Mikołaja Chopina, nauczyciela pochodzącego Z Lotaryngii. Od 1816 uczy! się gry na fortepianie, w lalach 1826-1829odbył studia w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. W 1829 przebywał w Wiedniu. W 1830 odbyty się koncerty Chopina w Teatrze Narodowym w Warszawie (m.in. Koncert fortepianowy f-molt, Koncert fortepianów}' e-mołl i Fantazja na tematy polskie). W tymże roku udał sic przez Pragę do Wiednia, stamtąd w 1831 wyjechał do Paryża. Na emigracji przebywał do końca życia, dawał publiczne koncerty oraz recitale w salonach arystokracji. zajmował się także pracą pedagogiczną, W 1835 poznał pisarkę George Sand, z którą łączyła go bliska znajomość do 1847. W 1838 przebywał na Majorce, komponując m.in. Preludia.Artysta zmarł w Paryżu 17 października 1849. został pochowany na paryskim cmentarzu Pćre-Lachaise.
Twórczość
Chopin tworzył niemal wyłącznie utwory przeznac*>nc na fortepian, instrument typowy dla romantyzmu. Geniusz kompozytora przejawił się w twórczym syntetyzowaniu elementów ówczesnej kultury muzycznej oraz wytyczeniu nowych dróg w twórczości fortepianowej poprzez nowatorstwo w dziedzinie harmoniki i techniki pianistycznej, a przede wszystkim w stworzeniu niepowtarzalnego stylu muzycznego.


Obrazek


Obrazek


imprezka SUPER i niech żałuje ten kto nie był , było na co popatrzeć i posłuchać brzmienia fortepianu i muzyki klasycznej w profesjonalnym wykonaniu.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Trochę tych koncertów chopinowskich z Biurem Koncertowym Herold w ubiegłym roku zrobiliśmy.
Cieszę się że Iława i Zalewo pojawiły się na tej mapie:
http://www.herold.com.pl/mapa_koncertow/mapa.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy w Jerzwałdzie i okolicy”