Witamy w Jerzwałdzie | Zobacz Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skróty klawiszowe popularnych przeglądarek
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: 2012-09-14, 14:53   Skróty klawiszowe popularnych przeglądarek

Firefox, Opera, Internet Explorer, Chrome
Skoro czytasz ten artykuł to oznacza, że korzystasz z dobrodziejstw Internetu. Skoro korzystasz z Internetu pewnie używasz jednej z najpopularniejszych przeglądarek takich jak Firefox, Opera, Chrome lub Internet Explorer. Czy do wygodniejszego przeglądania stron posługujesz się skrótami klawiszowymi klawiatury? Jeśli tak to pewnie i Ty masz swoje ulubione, jeśli nie, pozwól mi przedstawić te wg mnie najciekawsze 'skróty klawiaturowe'. Najczęściej używane przeze mnie

• CTRL + F - służy on do wyszukiwania słów w tekście strony. Bardzo przydatna funkcja kiedy mamy przed sobą tekst z ogromną ilością słów a my szukamy tylko tych pojedynczych, żeby np rozpoznać czy trafiliśmy na stronę z odpowiednim tekstem

• CTRL + T - służy do otwierania nowej karty w przeglądarce. Pomocny np kiedy czytamy lub przeglądamy coś na stronie ale dodatkowo chcemy nie wychodząc z przeglądarki poszukać czegoś podobnego. Wciskamy CTRL + T, otwieramy Googla, szukamy. Jeśli mamy otwarte kilka kart, to bez potrzebnego klikania myszą możemy między nimi przechodzić, służy do tego:

• ALT + HOME - trzeba zaznaczyć, że wciskamy lewy ALT - służy do otwierania zadeklarowanej strony głównej przeglądarki

• CTRL + TAB - jak już wspomniałem służy do przechodzenia między kartami przeglądarki i zaoszczędza niepotrzebnego klikania myszą

• CTRL + 1,2,3...9 - służy do otwierania karty przyporządkowanej do liczby przy czym liczba 9 oznacza ostatnią kartę

• CTRL + W - zamykanie danej (otwartej aktualnie) zakładki/strony

• CTRL + R lub F5 - służy do odświeżania strony. Czasami z biegiem czasu dane na stronie ulegają zmianie. Aby je odświeżyć posługujemy się tymi właśnie skrótami.
    Jeśli natomiast chcemy odświeżyć z pominięciem pamięci przeglądarki(np jeśli zdjęcie kiedyś miało nazwę 1.jpg a teraz zdjęcie 1.jpg to coś zupelnie innego) to wciskamy CTRL + F5 lub CTRL + SHIFT + R

• CTRL + (+/-) - posługując się tymi skrótami możemy zmniejszać(-) lub zwiększać(+) rozmiar tekstu na stronie. Pomocne jeśli autor strony przesadził z rozmiarem czcionki lub dla osób niedowidzących. Ja sam często używam, gdy czytam dosyć długie teksty, wolę mięć trochę większe litery

• CTRL + C,V,X,Y,Z - pomocne nie tylko w przeglądarkach. A więc odpowiednio: kopiuj, wklej, wytnij, przywróć, cofnij.

• ALT + D lub F6 - służy do zaznaczania paska adresu. Chyba najbardziej używany kiedy znaleźliśmy coś ciekawego i chcemy się tym podzielić z innymi. Zaznaczamy wtedy adres i najprawdopodobniej użyjemy również CTRL+C czyli kopiowania :)

• CTRL + U - dla mnie bardzo przydatny skrót ponieważ zajmuję się tworzeniem stron i lubię podejrzeć źródło innych. Dla mniej zaawansowanych użytkowników może być zupełnie nieprzydatny

• Klik na linku kółkiem od myszki - powoduje otwarcie strony podanej w linku w nowej karcie przeglądarki.

W większości przeglądarek skróty te są ustawione standardowo, wyjątkiem od reguły może być IE ale jest on wyjątkiem nie tylko w dziedzinie skrótów a my, twórcy stron chyba najlepiej o tym wiemy. [/FONT]

Odpowiedz do tematu