Lotnicza katastrofa nad Jeziorakiem podczas I w. światowej

Moderatorzy: Ewingi, Kazimierz Madela

Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Lotnicza katastrofa nad Jeziorakiem podczas I w. światowej

Post autor: Ewingi »

Nie wiadomo, w przeciwieństwie do sterowców (zob. mój post http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?p=141649#141649 ), kiedy pojawiły się w okolicach jez. Jeziorak po raz pierwszy na niebie samoloty. Nie mniej możemy w przybliżeniu określić rok pierwszej katastrofy statku powietrznego nad Jeziorakiem. A zdarzyło się to na ziemi zalewskiej, w Wieprzu (dawniej Weepers), położonym na wschodnim brzegu tego najdłuższego akwenu w Polsce!

O fakcie tym można dowiedzieć się z opisu rejsu Bruno Eckarta, miłośnika historii, geografii i zbieracza legend wschodniopruskiego Oberlandu, który wybrał się z Zalewa, przez Kanał Dobrzycki, najstarszy w Polsce kanał spławno-żeglowny, jez. Jeziorak, kanał Oberlandzki (Elbląski) do Tardy. Jest on m. inn. autorem dziejów Boreczna, gdzie w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia, był wiejskim nauczycielem.

Bruno Eckart opis swoich wrażeń z podróży zamieścił w przewodniku turystycznym pt. ”Jeziora na Mazurach i w Oberlandzie” (Die Seen in Masuren und im Oberland) wydanym w 1927r. Autor, turysta, z zacięciem historycznym i czuły na uroki boskiej przyrody, opisał z wielkim uczuciem i w sposób interesujący swoją podróż po jeziorach i kanałach oberlandzkich. W jego relacji jest m. inn. informacja o wsi letniskowej Wieprz nad Jeziorakiem, z której prowadzi grobla na dużą wyspę Bukowiec. Autor oprócz podania podstawowych danych o wsi założonej w XIVw., w której znajdował się charakterystyczny wiatrak, liczącej 194 mieszkańców, podaje, iż bezpośrednio przy jeziorze znajduje się gospoda „Pod Śmigłem” (Gasthaus Zum Propeller). Ta nietypowa dla tej jeziornej krainy nazwa oberży wzięła się stad, iż podczas pierwszej wojny światowej, w pobliżu Wieprza rozbił się samolot. Przedsiębiorczy restaurator Emil Jahns uznał to uszkodzone skrzydło za pamiątkę wojenną, przymocował je do ściany i nadał swojej restauracji odpowiednią nazwę. Przy ładnej pogodzie można było miło posiedzieć w ogródku przy jeziorze. Stąd, jak również z werandy, można było delektować się cudownym widokiem na jezioro, wyspę Bukowiec oraz leżące naprzeciwko Siemiany. Zakład ten był też przystanią dla parowców, na szlaku kanału Oberlandzkiego, przypływających tutaj z Zalewa czy z Iławy i podążających też dalej aż do Tardy.
Pozostaje tajemnicą w jakich okolicznościach zdarzyła się ta katastrofa lotnicza pod Wieprzem. Zapewne była to maszyna wojskowa. Ale gdzie było jej lotnisko? Czy zdarzenie to miało związek z wielką bitwą tannerberdzką, która toczyła się nie tak daleko za Ostródą latem 1914r.? Może pasjonaci historii lotnictwa wypowiedzą się na ten temat?

Oprac. na podst. artykułu „Bruno Eckart – Przez jeziora oberlandzkie” , tłumaczenie Bernard Król, w: Zapiski Zalewskie, nr 20 – 201, s. 43-49.
Załączniki
Widok na plażę w Wieprzu, w dali Siemiany
Widok na plażę w Wieprzu, w dali Siemiany
Przewodnik z opisem rejsu po wodach Oberlandu - reprint w posiadaniu TMZZ
Przewodnik z opisem rejsu po wodach Oberlandu - reprint w posiadaniu TMZZ
Statek przybijający do przystani przy gospodzie "Pod Skrzydłem" - ostatnie międzywojnie
Statek przybijający do przystani przy gospodzie "Pod Skrzydłem" - ostatnie międzywojnie
zalewianka
Posty: 108
Rejestracja: 2010-02-02, 21:06
Lokalizacja: Zalewo

Gospoda pod śmigłem

Post autor: zalewianka »

no to jeszcze dam plakat
Załączniki
gospoda pod śmigłem.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje Historyczne o Jerzwałdzie i Okolicy”