NIGEL KENNEDY

Muzycy, których chcielibyśmy kiedyś zaprosić do Jerzwałdu

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

NIGEL KENNEDY

Post autor: mirekpiano »

jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych skrzypków. Zwraca uwagę jego wirtuozeria techniczna oraz umiejętność nawiązywania bliskiego kontaktu ze słuchaczami. Wykonuje głównie repertuar klasyczny, ale ma także znaczące osiągnięcia w zakresie muzyki improwizowanej.

Traktowany jako cudowne dziecko, był ulubieńcem Yehudiego Menuhina, w którego szkole studiował. Później przeniósł się do Juilliard School of Music w Nowym Jorku, do klasy Dorothy DeLay.

Początkiem światowej kariery Kennedy'ego był występ w 1977 r. w prestiżowym London Royal Festival Hall. Wykonał wówczas Konceert skrzypcowy Mendelssohna z orkiestrą Philharmonia pod dyrekcją Riccardo Mutiego. W 1980 r. zadebiutował z orkiestrą Filharmoników Berlińskich, a w 1987 r. zagrał po raz pierwszy z Filharmonikami Nowojorskimi.

Od początku muzyk związany jest ekskluzywnym kontraktem na nagrania klasyczne z wytwórnią EMI Classics. Nagranie w 1989 r. Czterech pór roku Vivaldiego przyniosło mu światowy rozgłos. Przez pół roku nagranie to przodowało na listach przebojów w Wielkiej Brytanii. Sprzedanie 2 milionów egzemplarzy sprawiło, iż wpisano ten album do Księgi Guinnessa, jako najlepiej sprzedawany album z muzyką klasyczną.

W latach 1992 - 1997 skrzypek przestał koncertować publicznie. Po pięciu latach przerwy odbył tryumfalne światowe tournée, które przypomniało go publiczności. W 1999 roku Kennedy przygotował album "The Kennedy Experience" - inspirowany muzyką Jimmiego Hendrixa.

W jego dyskografii znajdują się najpopularniejsze koncerty skrzypcowe: Brahmsa, Mendelhsonna, Beethovena, Elgara (2 nagrania), Bacha, Czajkowskiego, Brucha, Sibeliusa.
Załączniki
kennedy.jpg
kielo
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-18, 21:32

Post autor: kielo »

Tego też znasz?
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Nigela poznałem kilka lat temu w Jaworkach.
www.muzycznaowczarnia.pl

Który to był rok? Chyba 2004.

Od tamtej pory wypożyczam fortepian Steinway & Sons model D na jego koncerty. Przede wszystkim kiedy gra z polskimi jazzmenami ( Piotr Wyleżoł, Krzysztof Dziedzc, Adam "Szabas" Kowalewski, Tomasz Grzegorski).

Tych koncertów już było ponad 20 i każdy kończył się niezłym bankietem w garderobie mistrza. Zaprzyjaźniliśmy się i myślę że kiedyś zawita również w Jerzwałdzie.

więcej zdjęć na:
http://picasaweb.google.pl/mirek.mastal ... lemKennedy#
Załączniki
nigel_kennedy_2008_030.jpg
kielo
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-18, 21:32

Post autor: kielo »

Wow! ale trio.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Aktualnie chłopaki są na tourne po Australii. Miałem z nimi lecieć, ale nie mogłem na cały miesiąc zostawić tu w Polsce Chopina i jazzu.
Awatar użytkownika
Eugen
Posty: 76
Rejestracja: 2010-02-08, 19:19
Lokalizacja: Półwieś

Post autor: Eugen »

no to szwgier, kiedy pijemy z Nigelem?
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Na razie nie mam gdzie go przyjąć. W tym roku coś planuję wybudować to się wtedy go zaprosi. On wcale nie musi mieć luksusów ale trochę metrażu potrzebuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze fascynacje muzyczne i nie tylko”