Jezioro Jeziorak

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Fakt ten cieszy, natomiast niepokoi to, iż na ogłoszeniu wyników tegorocznego plebiscytu siedmiu nowych cudów Polski „National Geographic Traveler”, które odbyło się 23 października, w restauracji “Bezgraniczna” w Warszawie zabrakło (chciałbym się mylić) burmistrza Zalewa. Zob. zdjęcie na którym Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna w/w miesięcznika, wręcza dyplom Annie Wasilewskiej, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Włodzimierzowi Ptasznikowi – burmistrzowi miasta Iława http://www.ilawa.pl/strefa_mieszkanca/j ... dow-polski .

Historycznie, większa połać tego najdłuższego jeziora w Polsce zawsze należała do jednostek administracyjnych, w których znajdowało się Zalewo, a nie miasto Iława. Tak było, gdy miasto Iława znajdowało się w komturstwie ostródzkim, a Zalewo w dzierzgońskim. Dotyczy to również podziału tego kraju na Prusy Zachodnie i Wschodnie, także na powiaty (suski i morąski). Np. w 1898 r. z 3 008 ha pow. jeziora, tylko 836 ha znajdowało się w granicach administracyjnych pow. suskiego, któremu podlegało wtedy administracyjnie miasto Iława.
W okresie po II w. św., aż do połowy 1968r. większa część Jezioraka leżała na terenie gromady zalewskiej. Arbitralną decyzją władz, w 1968r., wyłączono z gromady Zalewo w pow. Morąg tzw. enklawę siemiańską wraz z cześcią jez. Jeziorak, wcielając ją do pow. iławskiego. W Gminie Zalewo nadal jednak znajduje się najbardziej sprzyjająca żeglarzom i niezwykle urocza cześć jeziora, jednego z siedmiu nowych cudów Polski.
PS.
Nie komentowałbym przywołanego wyżej zdjęcia, jeżeli ten Nasz Cud, reprezentowałby starosta powiatu iławskiego.
Gość

Żeglarskie Przygody na Jezioraku

Post autor: Gość »

<object width="640" height="480"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_xCL-n651oE?ve ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_xCL-n651oE?ve ... l_PL&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="640" height="480" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Gość

Post autor: Gość »

Zakończyła się realizacja projektu „Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego”, jednocześnie trwa rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach Jezioro Drużno - Miłomłyn, Miłomłyn - Zalewo, Miłomłyn - Ostróda - Stare Jabłonki, prowadzona w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Kończą się także prace przy projektach wokół Kanału. Przy okazji realizowania tych programów przez różnych partnerów przyszedł też czas na porządkowanie nazewnictwa.

Rada Miejska w Zalewie wystąpiła do marszałka województwa z prośbą o opinię w sprawie nazwania szlaku wodnego pomiędzy jeziorem Jeziorak a jeziorem Ewingi. Samorządowcy, a przede wszystkim lokalna społeczność, chcą usankcjonować używaną dotychczas zwyczajową nazwę – Kanał Dobrzycki.
- Nie dziwię się samorządowcom i mieszkańcom, ponieważ w Zalewie i wokół jeziora Ewingi dużo się robi dla ochrony środowiska i lepszego wykorzystania walorów turystycznych tych miejsc – mówi marszałek Jacek Protas. – I o ile Kanał Elbląski w czasie sezonu będzie jeszcze wyłączony z żeglugi, o tyle do Zalewa można pływać i polecam żeglarzom odkrywanie tamtej strony Mazur.
Z pozytywną opinią marszałka województwa Rada Miejska w Zalewie będzie mogła wystąpić do Ministra Administracji i Cyfryzacji z wnioskiem o ustalenie nazwy dla Kanału Dobrzyckiego łączącego Jeziorak z Ewingami.


źródło
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jeziora - Rzeczki - Kanały”