Witamy w Jerzwałdzie | Zobacz Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Główne drogi w okolicy Gerswalde na mapie Schroetera 1802r
Autor Wiadomość
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1893
Wysłany: 2013-01-02, 12:14   Główne drogi w okolicy Gerswalde na mapie Schroetera 1802r

mapy Schroettera wydawane w latach 1802-1812 są bardzo ważnym źródłem wiedzy o naszych terenach. Podobno posługiwał się nimi Napoleon podczas pierwszej kampanii polskiej.
Skala ok 1 : 150 000. Mapa składa się z 26 arkuszy, w tym jeden arkusz zbiorczy. Tytuł mapy: Karte von Ost-Preussen nebst Preussisch Litthauen und West-Preussen nebst dem Netzdistrict

Przeglądając wycinek mapy Schroetera z okolicą Gerswalde możemy przeanalizować jak przebiegały wówczas drogi.
I tak Droga z Saalfeld biegła jak obecnie przez Dobrzyki następnie przed Gerswalde zakręcała do Lixainen a stamtąd biegła do miejsca gdzie obecnie jest droga lipowa do dawnego cmentarza (Lixainen Kirchhof) następnie przez Gerswalde biegła do Bukownicy i stamtąd rozwidlała się na dwa kierunki. Jedna droga biegła do Voigtenthal (Dolina) druga zaś do Alt Schwalgen (Szwalewo) i Zollnick (Solinki). Do dnia dzisiejszego istnieją te dwa trakty. Obecnie z zakazem wjazdu. Korzystają z tych traktów wyłącznie pojazdy służb leśnych oraz posiadające pozwolenie na wjazd. Spacerowałem po tych drogach wielokrotnie i wyraźnie widać, że są to stare trakty. Podejrzewam, że musiały być wytyczone jeszcze za czasów krzyżackich a nawet wcześniej.
Na mapie widzimy również ścieżki leśne, po których kilkadziesiąt lat później wytyczono utwardzone drogi z Jerzwałdu do Siemian, Bądz i do Susza przez Fabianki, Zieleń i Olbrachtówko.

schroeter.jpg
Plik ściągnięto 53 raz(y) 82,52 KB

1802.Gerswalde główne drogi.jpg
Plik ściągnięto 130 raz(y) 560,4 KB

_________________
www.pianorent.pl
 
 
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1893
Wysłany: 2017-08-21, 10:33   

Mapę Schröttera uważa się za najdokładniejszą mapę topograficzną Prus z przełomu XVIII/XIX w. Starsze mapy tego obszaru były przede wszystkim pracami osób prywatnych wspieranych i opłacanych przez urzędy. Już podczas rządów Wielkiego Księcia Elektora zorientowano się, że dotychczasowe mapy Prus nie były w stanie sprostać wymogom czasów; były one mniej lub bardziej udanymi przeróbkami wydrukowanych w roku 1576 tablic terenu Henneberga, których braków nie udało się zlikwidować także poprzez poszerzoną o Prusy Zachodnie mapę Hofmanna Regnum Brussiae. Z Wielkim Księciem Elektorem należy wiązać początki państwowego miernictwa. Podczas kiedy dzisiaj mapa służy w nie mniejszym stopniu celom naukowym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym niż militarnym to w czasach nie tak bardzo odległych pilna potrzeba prowadzenia wojen była jedyną przyczyną wykonywania dokładnych pomiarów terenu. Wielki Książe Elektor jako pierwszy rozkazał systematycznie wymierzyć teren kraju i powstała pewna ilość odręcznie sporządzonych map. Jednak tylko niektóre z nich zostały wydrukowane. Związane było to z wysokimi kosztami, jednak decydującą przyczyną było to, że odwzorowanie terenu kraju traktowane było jako tajemnica państwowa. Mapy oryginalne w pierwotnej skali mogły się znaleźć w posiadaniu niewielu osób (instytucje wojskowe i najwyższe władze cywilne) i nie mogły być kopiowane. Istniało co najwyżej kilka odręcznie sporządzonych kopii. Utajnienie map wielkoskalowych obowiązywało także w okresie późniejszym aż do początków wieku XX-go i dotyczyło wszystkich dobrych map państw europejskich.
Jako pracę poprzedzającą mapę Schröttera można uznać wykonaną w latach 1726-30 przez inżyniera kapitana Simona Generalną Mapę Królestwa Prus, która do końca XVIII-go wieku miała tworzyć pierwowzór dla wszystkich następnych map Starych Prus. Zarówno jednak ją jak i wcześniejsze mapy Prus można potraktować jak świstek papieru bez najmniejszej prawidłowości, ponieważ sporządzano je bez gruntownych pomiarów i obserwacji. Prusy zdecydowały się zatem użyć wszelkich środków naukowych, technicznych i zdobyczy sztuki, aby przeprowadzić kompletne pomiary prowincji, a następnie w pomniejszonych rozmiarach wydrukować mapy. Tak narodziła się tzw. mapa Schröttera.


tę mapę można zakupić :
http://www.topograf.com.p...p?id_product=22
_________________
www.pianorent.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!

Nasze forum korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce dotyczącej "cookies"


Zobacz też Jerzwałd Stronę Główną

Copyright © Jerzwałd

§ Artykuły autorskie zamieszczone na stronie www.forum.jerzwald.pl można cytowaś podając imię i nazwisko (nick) jego autora oraz źródło czyli link do tej strony.

Żaden z widocznych tutaj plików nie znajduje się na serwerze. Linki udostępnione są przez i za zgoda użytkowników. Administrator serwisu www.jerzwald.pl jak i właściciel serwera nie może być pociągany do odpowiedzialności karnej za to co użytkownicy nadsyłają, czy tez za każda inna działalność użytkowników. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy tej strony odpowiedzialni są za przestrzeganie tych warunków.

Polecane Fora