Witamy w Jerzwałdzie | Zobacz Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Lokalizacja pruskiej ziemi Geria w XIII w
Autor Wiadomość
mirekpiano 


Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1893
Wysłany: 2012-10-27, 20:11   Lokalizacja pruskiej ziemi Geria w XIII w

artykuł Seweryna Szczepańskiego w książce: "Pomorze we wczesnym średniowieczu w świetle źródeł archeologicznych. Historia, stan aktualny i potrzeby badań", pod red. H. Panera i M. Fudzińskiego, Gdańsk 2011

streszczenie na stronie:
http://www.academia.edu/1...he_13th_Century

cytuje:
" W źródłach średniowiecznych nazwa Geria pojawia się zaledwie dwa razy. Pierwszy raz dokumencie z 1249 r. na mocy którego Prusowie z Pomezanii zobowiązywali się m. in. wybudować kościoły zniszczone podczas powstania przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Dwa kościoły miały powstać na obszarze Gerii. Kolejny raz Geria wspomniana już jako ziemia – niższego rzędu obszar osadniczy na terytorium plemiennej Pomezanii – wspomniana jest w 1250 r. podczas podziału Pomezanii pomiędzy zakon krzyżacki i biskupów pomezańskich.
Rozpatrując granice ziemi Geria należy wziąć pod uwagę rozprzestrzenienie osadnictwa pruskiego, którego relikty stanowią ślady osadnictwa w postaci jednostek osadniczych typu pole (pruski lauks). Ponadto godne rozpatrzenia jest występowanie kompleksów leśnych, grodzisk, wałów podłużnych, przesiek oraz cmentarzysk i miejsc kultu, które w krajobrazie osadniczym wczesnośredniowiecznych Prus łączą się z obszarami pogranicza.
Mając na uwadze wszystkie te elementy, wyznaczyć można obszar ziemi Geria, który od północy ograniczała rzeka Dzierzgoń, bagna w okolicy Jarnołtowa (Gross Arnsdorf), od północnego-wschodu granicą było jezioro Sambród, na wschodzie jezioro Ruda Woda oraz pas puszczy. Tu znajdują się grodziska pruskie w Janikach Wielkich (Gross Hanswalde), nad Jeziorem Duba (Kraggenkrug) w okolicy Urowa (Auer) oraz przesieka na co wskazują nazwy miejscowe: Nickolshagen, Gross Altenhagen i Hayn. W okolicy Karnit znajduje się także wał podłużny. Przy wschodniej granicy Gerii znajdujemy ślady istnienia miejsca kultowego (nazwa Tempelwald i znaleziska pruskich kamiennych rzeźb kultowych). Obszar ten wyznaczał również wschodnią granicę Pomezanii z Pogezanią. Na południu granicę Gerii wyznaczało jezioro Jeziorak, tu znajduje się grodzisko pruskie na wyspie Bukowiec w okolicy Wieprza (Bukowitz Werder). Granica zachodnia opierała się o pas puszczy w okolicy Jerzwałdu. W okolicy Witoszewa i Jerzwałdu znajdujemy wały podłużne. W pobliżu pól Pokotite i Teilo posiadamy informacje o dwóch grodziskach oraz potwierdzone cmentarzysko w pobliżu Dobrzyk."

inne artykuły Seweryna Szczepańskiego dotyczące Pomesanii:
http://www.academia.edu/Documents/in/Pomesania
_________________
www.pianorent.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!

Nasze forum korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce dotyczącej "cookies"


Zobacz też Jerzwałd Stronę Główną

Copyright © Jerzwałd

§ Artykuły autorskie zamieszczone na stronie www.forum.jerzwald.pl można cytowaś podając imię i nazwisko (nick) jego autora oraz źródło czyli link do tej strony.

Żaden z widocznych tutaj plików nie znajduje się na serwerze. Linki udostępnione są przez i za zgoda użytkowników. Administrator serwisu www.jerzwald.pl jak i właściciel serwera nie może być pociągany do odpowiedzialności karnej za to co użytkownicy nadsyłają, czy tez za każda inna działalność użytkowników. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy tej strony odpowiedzialni są za przestrzeganie tych warunków.

Polecane Fora