Witamy w Jerzwałdzie | Zobacz Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie
Autor Wiadomość
Ewingi 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 262
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-01-26, 10:50   Otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie

W dniu 24 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie. Uroczystość zaszczyciła m.inn. pani Annette Klein, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku. Po zwiedzenia fragmentów ścieżek uczestnicy wydarzenia spotkali się przy domowym chlebie i cieście w Gospodarstwie Agroturystycznym „Przystań” w Matytach.
Ścieżka dydaktyczna biegnąca przez Półwysep Bukowiec przedstawia jego historię od czasów plemion pruskich do dnia dzisiejszego. Na trasie liczącej ok. 7 km znajdują się tablice informacyjne opisujące lauks Prusa Matisa (Matislauks), wschodniopruską wieś Motitten, a także Matyty , powstałą po II Wojnie Światowej, której obecną postać w dużej mierze ukształtowały przesiedlenia ludności wynikłe z postanowień traktatu jałtańskiego. Są tu również tablice dotyczące Jez. Jeziorak i Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
Projekt matycki został zrealizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje"; z siedzibą w Matytach, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach programu „Razem możemy więcej” we współpracy z partnerami projektu: Gminą Zalewo, Nadleśnictwem Susz, Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego.

Zdjęcia Krystyna Kacprzak i Kazimierz Skrodzki.

[ Dodano: 2013-01-26, 13:39 ]
Dziś (26.01.13) o godz. 18.30 w olsztyńskiej TVP reportaż ze ścieżki dydaktycznej w Matytach.

Matyty_24.01.13_(2)KS.JPG
Pani Dorota Paśko-Sawczyńska, inicjatorka projektu matyckiego, opowiada o idei powstania ścieżki dydaktycznej.
Plik ściągnięto 145 raz(y) 223,26 KB

Matyty wstega_K.Kacprzak (l).JPG
Pani Krystyna Milczarek, Sekretarz Gminy Zalewo, uroczyście przecina wstęgę na tablicy w Matytach.
Plik ściągnięto 146 raz(y) 206,15 KB

Matyty_24.01.13 (1)_KS.jpg
Grupa uczestników imprezy przy jednym z dwóch zaprzęgów kuligu, na trasie matyckiej ścieżki dydaktycznej.
Plik ściągnięto 166 raz(y) 239,83 KB

Na trasie_KKacprzak (l).JPG
Z kopyta kulig rwie…
Plik ściągnięto 103 raz(y) 190,94 KB

Jerzwald_K.Kacprzak (l).JPG
Pani Dorota Blonkowska, inicjatorka tablic dydaktycznych w Jerzwałdzie i obok niej pani Annette Klein, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku.
Plik ściągnięto 153 raz(y) 203,48 KB

 
 
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1892
Wysłany: 2013-01-26, 13:57   

Impreza jak najbardziej udana. Byłem, widziałem, pojadłem, wypiłem grzańca. Jestem pod wrażeniem działalności sołtysa Matyt, Pani Doroty Paśko Sawczyńskiej i jej mężą Jacka Sawczyńskiego. Wśród gości nie zabrakło nawet przedstawiciela Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Pani Annette Klein nie mówiąc już o władzach Gminy Zalewo reprezentowanej przez Panią Krystynę Milczarek , Dyrekcji Nadleśnictwa Susz w osobie zastępcy Nadleśniczego Pana Stanisława Blonkowskiego, Dyrekora Parku Pana Krzysztofa Sowińskiego o,przedstawiciela Fundacji przyznającej Grant Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej oraz Pani Prezes TMZZ Krystyny Kacprzak.
Wszyscy uczestnicy spotkania mogli przejechać się również w saniach bądź na sankach ciągnionych przez prawdziwe huculskie koniki w kuliku, który przejechał część matyckiej ścieżki dydaktycznej. Pojechaliśmy również samochodami do Jerzwałdu aby zwiedzić naszą ścieżkę dydaktyczną. Brawo Organizatorzy!!!
_________________
www.pianorent.pl
Ostatnio zmieniony przez mirekpiano 2013-02-25, 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1892
Wysłany: 2013-01-27, 15:33   

http://www.tvp.pl/olsztyn...dz-1830/9885239
reportaż zaczyna się w 6 minucie 37 sekundzie
_________________
www.pianorent.pl
 
 
Dorota 
obcy

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 80
Wysłany: 2013-01-28, 00:35   

Bardzo się cieszę, że otwarcie ścieżek wypadło tak fajnie... Pani konsul RFN przyjęła zaproszenie na otwarcie naszych ścieżek po przeczytaniu książki "Z Weepers do Wieprza. Droga panny Preuss". Uważam, ze takie pomysły pomogą ściągnąć ludzi zainteresowanych turystyką kwalifikowaną - czyli tych, dla których nie pogoda jest ważna a miejsce. Fascynujące historią, klimatem, atrakcjami. A to przełoży się na sytuację finansową tych wszystkich mieszkańców naszych wsi, którzy chcą żyć z turystyki.
_________________
obcy
 
 
Maks 
Maks

Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 70
Skąd: Jerzwald
Wysłany: 2013-01-30, 11:52   

A jak ścieżkę odebrali mieszkańcy wsi i czy byli na jej otwarciu.

[ Dodano: 2013-01-30, 15:29 ]
W dniu 24 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie ścieżek dydaktycznych w Matytach i Jerzwałdzie.
Projekt matycki został zrealizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje"; z siedzibą w Matytach, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach programu „Razem możemy więcej” we współpracy z partnerami projektu: Gminą Zalewo, Nadleśnictwem Susz, Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego.Projekt w Jerzwałdzie realizowała Pani Dorota Blonkowska, sołtys i radna wsi. Wnioskodawcą była Rada Sołecka Jerzwałdu

Rada Sołecka soł. Jerzwałd Zalewo warmińsko-mazurskie
"Śladami przeszłości - dla przyszłości.
Podróże, które cieszą i kształcą !"
10 000,00 zł

Skład Rady Sołeckiej Jerzwałdu
Edward Smagała,
Janina Niebojewska,
Danuta Skórka
 
 
Dorota 
obcy

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 80
Wysłany: 2013-01-30, 18:58   

Maks,
1 Czasem widzę mieszkańców czytających tablice.Z kilkoma osobami rozmawiałam ale badań statystycznych nie robiłam. Możesz zrobić osobisty wywiad. To samo proponuje zrobić w Jerzwałdzie. I jeśli liczysz na złe opinie - na pewno na nie też trafisz.
2, Zarówno ścieżka w Matytach jak i Jerzwałdzie zrobiona została w ramach jednego WSPÓLNEGO projektu sieciowego. Wnioskodawcami byli: ze strony Jerzwałdu sołtys Dorota Blonkowska i rada sołecka a ze strony Matyt Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych "Róbmy Swoje". Partnerami projektu była : Gmina Zalewo, Nadlesnictwo Susz, Park Krajobrazowy, Towarzystwo Miłosników Ziemi Zalewskiej. Teksty do tablic w matytach robiliśmy wspólnie z Kazikiem Skrodzkim, teksty do tablic w jerzwałdzie - historia wsi pan Madela, tablice informujace o historii budynków Dorota Blonkowska na podstawie wywiadu z panią Gizelą Mazur. Tłumaczenia na niemiecki - Matyty - Beate Kreuzer i Dorota Pasko-Sawczyńska, jesli chodzi o Jerzwałd - nie wiem.
3.Jeśli chodzi o koszt tablic to w zalezności od wielkości i czy z jedna nogą czy z dwiema od 300 do 500 zł. To jest koszt tablicy + naklejenia przygotowanych wcześniej graficznie tablic.Wszystkie prace typu pisanie tekstów, tłumaczenia, projekt graficzny zostały zrobione społecznie.
W Matytach uporządkowaliśmy też stary cmentarz ewangelicki i zbudowalismy witacz na wjeździe na matycka drogę . W Jerzwałdzie zbudowano wiatę, zakupiono smietnik i zbudowano 2 witacze na wjeździe i wyjeździe ze wsi. Ponadto wydrukowano wspólne dla obu wsi ulotki zapraszajace na ścieżkę. Imprezę z okazji otwarcia ścieżek zorganizowałyśmy z Dorotą Blonkowska za własne pieniądze. po to, by wieść się niosła, by byli sprzymierzeńcy następnych projektów ( część z nich juz okresliła się w sposób jednoznaczny w kwestii kolejnych projektów). Ku pożytkowi obu wsi.


Wysokość dofinansowania dla każdej ze wsi 10000 zł. Gdyby wieś wystepowała osobno jako pojedynczy projekt a nie sieć mogłaby otrzymać maksymalnie 7500 zł. Złozono ponad 400 wniosków w naborze. Dofinansowanie dostało mniej niż 40 projektów. Po realizacji fundacja dokonała oceny realizacji projektów. Nasz projekt oceniono jako jeden z najlepszych.
pozdrawiam
Dorota
_________________
obcy
 
 
Maks 
Maks

Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 70
Skąd: Jerzwald
Wysłany: 2013-01-31, 12:00   

Dzięki za informacje, zwłaszcza o osobach i ich wkładzie do prac nad projektem ścieżek w Matytach i Jerzwałdzie.
Partnerami projektu były też: Gmina Zalewo, Nadlesnictwo Susz, Park Krajobrazowy, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej.
Warto byłoby również wymienić zasługi owych partnerów w realizacji projektu.
 
 
Zygmunt

Dołączył: 07 Mar 2010
Posty: 46
Skąd: Wuppertal Siemiany
Wysłany: 2013-01-31, 19:33   

Pragne pogratulowac naprawde super pomyslowi dotyczacych stworzenia tablic w Matytach oraz w Jerzwaldzie,bede w kwietniu w Oberlandzie i napewno te tereny odwiedze.Pozdrawiam.
 
 
Dorota 
obcy

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 80
Wysłany: 2013-01-31, 23:06   

Maks,
1. Gmina Zalewo bardzo skrupulatnie dołozyła się w jerzwałdzie do wiaty i polbruku pod nia a w Matytach do zakupu kamienia, którym został wysypany cmentarz (aby nie rosły na nim chwasty). TMZM - pan Madela - tablica o historii Jerzwałdu, w Matytach pan K.Skrodzki - wspólautor tablic o hstorii pólwyspu Bukowiec. Nadlesnictwo Susz - drewno do budowy palisady pruskiej w Matytach i witaczy w jerzwałdzie oraz zezwolenie na ustawienie tablic na swoim terenie. Park Krajobrazowy w osobie Pani Aliny Rodziewicz - tablica o Jeziorze jeziorak i Parku Krajobrazowym w Matytach (treść na tych tablicach została przeredagowana ze względu na to,że chcieliśmy aby były to informacje bardzie zapraszające na szlak niz podające dane stystyczne). Niemniej jednak to własnie Alina powiedziała od razu, że napisze co trzeba i że jeśi trzeba jakiegoś zdjęcia to też poszuka i da.... Nie wszyscy tak reagują...
Maks, jesli zaplanujesz ścieżkę dydaktyczną, zdobędziesz na nią środki, wykonasz ją a potem zrobisz imprezę z okazji jej otwarcia - bardzo proszę - zaproś mnie na nią a ja zrobie badania statystyczne i będe zadawać Ci pytania o współpracę między partnerami. Powodzenia...
Zygmunt!
bardzo dziękuję
zapraszam na sciezki a po ich zwiedzeniu na spotkanie w Matytach i podzielenie sie swoimi wrażeniami.
Dorota
_________________
obcy
 
 
Ewingi 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 262
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-02-01, 20:43   

Na stronach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskich pojawiła się notatka ilustrowana zdjęciami pod tytułem „Śladami przeszłości dla przyszłości” – wielokulturowe wsie Matyty i Jerzwałd.

„Śladami przeszłości dla przyszłości” – takie oto hasło towarzyszyło ubiegłotygodniowemu otwarciu ścieżki dydaktycznej, łączącej Matyty i Jerzwałd. Dwie sąsiadujące ze sobą wsie zaangażowały się wspólnie w projekt sieciowy, zrealizowany w ramach programu „Razem Możemy Więcej”. W ten sposób powstała wyjątkowa trasa turystyczna, biegnąca z Matyt, przez Półwysep Bukowiec, do Jerzwałdu.

Utworzenie ścieżki edukacyjnej służy przede wszystkim ożywianiu dziedzictwa tych terenów oraz pokazaniu ciągłości historycznej. Jest to również próba odwołania się do korzeni, która ma zjednoczyć okolicznych mieszkańców oraz przybliżyć im dzieje ziemi zasiedlanej niegdyś przez tak różne narodowości. Ważnym zamierzeniem było też przywrócenie poczucia wspólnoty społeczności wiejskiej, poprzez pokazanie jak zamieszkujący te tereny ludzie żyli i rozwijali swoją Małą Ojczyznę.

Więcej: http://www.efrwp.pl/news/5108eddbcf299
 
 
Dorota 
obcy

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 80
Wysłany: 2013-02-03, 00:34   

Ewingi,
pomysł na wieczór oberlandzki zawładnął moją wyobraźnią. Mozna by cos takiego zrobic, ale to wymaga sporego nakładu pracy. Czy włączysz sie do takiego projektu?
I jeszcze jedno: chodzi mi po głowie pomysł na mini-muzeum historii wsi. Próbowałam zrealizować go w ramach małych projektów. Wniosek nie przeszedł. Ale myslę o zrobieniu czegos takiego własnym sumptem.
Ważnym elementem takiego projektu byłaby makieta wsi sprzed 45 roku a może i z czasów pruskich.
Pytanie : Czy znacie kogoś, kto gotów byłby wykonać taką makietę na podstawie opracowanej wczesniej mapy?
pozdrowienia
Dorota
_________________
obcy
 
 
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1892
Wysłany: 2013-02-03, 11:47   

Dorota napisał/a:
Czy znacie kogoś, kto gotów byłby wykonać taką makietę na podstawie opracowanej wczesniej mapy?


też myślałem o makiecie Jerzwałdu.
Proponuję zapoznanie się z podobną realizacją wykonaną na południu Polski.
http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=10028

poza tym ja planuję wpisać Jerzwałd do Atlasu Wsi Polskich
http://atlaswsi.pl
Matyty też powinny tam byc.
_________________
www.pianorent.pl
 
 
zalewianka 

Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Lut 2010
Posty: 108
Skąd: Zalewo
Wysłany: 2013-02-03, 13:44   

Imponujący ten projekt z Nowosielec (o rany gdzie to jest?, za górami, za lasami) - jaki wielowątkowy, twórczy, dla każdego coś miłego. Naprawdę godny pochwały i nawet kopiowania.
 
 
Dorota 
obcy

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 80
Wysłany: 2013-02-03, 19:37   

Widzę, że Jerzwałd już został wpisany - no i super.
Muszę przemyśleć jak wpisać Matyty
_________________
obcy
 
 
mirekpiano 


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 1892
Wysłany: 2013-02-03, 20:12   

Niestety strona ta ma fatalny system zarządzania i administracji.
Wpisywanie tam informacji i ich edycja nastręcza nie lada problemów. Przez to strona nie jest zbyt popularna w sieci.

otworzyłem nowy wątek dla tematu: Podobne realizacje w Polsce
http://forum.jerzwald.pl/viewtopic.php?p=7269#7269

Tu dalej można dyskutować na temat tablic w Matytach
_________________
www.pianorent.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!

Nasze forum korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce dotyczącej "cookies"


Zobacz też Jerzwałd Stronę Główną

Copyright © Jerzwałd

§ Artykuły autorskie zamieszczone na stronie www.forum.jerzwald.pl można cytowaś podając imię i nazwisko (nick) jego autora oraz źródło czyli link do tej strony.

Żaden z widocznych tutaj plików nie znajduje się na serwerze. Linki udostępnione są przez i za zgoda użytkowników. Administrator serwisu www.jerzwald.pl jak i właściciel serwera nie może być pociągany do odpowiedzialności karnej za to co użytkownicy nadsyłają, czy tez za każda inna działalność użytkowników. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy tej strony odpowiedzialni są za przestrzeganie tych warunków.

Polecane Fora