Witamy w Jerzwałdzie | Zobacz Gerswalde
Forum Wolnej Wypowiedzi

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: mirekpiano
2014-08-30, 17:57
Wilki
Autor Wiadomość
Kazimierz Madela 

Dołączył: 02 Lut 2010
Posty: 53
Skąd: Berlin
Wysłany: 2014-08-07, 11:11   Wilki

Wilki w Jerzwałdzie

W lasach pod Jerzwałdem widziano wilki, pojedyńcze osobniki. Ich obecność potwierdzają również miejscowi leśniczowie. Wilki znajdują się pod ścisłą ochroną, ponieważ należą do gatunków zagrożonych i ginących. W 2014 r. odbyło się wielkie liczenie tych drapieżników na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Olsztynie, które objęło prawie 400 tys. hektarów lasu. W akcji wzięło udział 358 leśników podzielonych na 135 grup terenowych. W poszukiwaniu wilczych śladów przebyli oni leśnymi duktami ponad 11 tys. Kilometrów. Zebrane dane mają pomóc w skuteczniejszej ochronie korytarzy ekologicznych. Zostaną też wykorzystane przy tworzeniu planów łowieckich, które muszą uwzględnić występowanie i zapotrzebowanie pokarmowe wilków, polujących głównie na sarny i jelenie. W ciągu doby ten drapieżnik zjada około 5 kilogramów pokarmu. Na inwentaryzowanym obszarze stwierdzono obecność 100 wilków zgrupowanych w 20 watahach, a na terenie całej RDLP ww Olsztynie żyje obecnie około 150 tych drapieżników. W Puszczy Piskiej 35 wilków zgrupowanych w sześć watah, w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej znaleziono ślady bytowania 38 osobników żyjących w ośmiu watahach, a w kompleksach leśnych sąsiadujących z tymi puszczami stwierdziono występowanie 27 wilków w sześciu watahach.
W przeszłości wilki w okolicach Jerzwałdu występowały bardzo licznie i stanowiły poważny problem dla mieszkańców wsi. Zwierzęta te nie tylko czyniły spustoszenie w pogłowiu dziczyzny, lecz przede wszystkim wyrządzały wielkie szkody zagryzając bydło, konie, owce i kozy miejscowych rolników. Szczególnie duże namnożenie się wilków miało miejsce w czasie wielkiej epidemii dżumy w latach 1709-17011, po której Friedrich Wilhelm I powiedział, że w Prusach jest więcej wilków niż owiec. Po ustąpieniu zarazy śródleśne łąki i dobre pastwiska nie były używane do wypasu bydł z powodu strachu przed wilkami. Nawet ludzie żyli w ustawicznej obawie przed tymi drapieżnikami, które nocą śmiało podchodziły pod domostwa. Statystyka ilości zagryzionych zwierząt gospodarczych z 1725 r. i 1726 r. dla silnie zalesionych części terenów Oberlandu graniczących z Polską i Warmią wymienia 298 koni, 25 wołów i 23 krowy, a dla całego Oberlandu 383 konie, 39 źrebaków, 34 woły, 44 krowy – w obu przypadkach bez uwzględnienia cieląt. W 1780 r. w Rucewie grasowały stada wilków, które stały się plagą nie tylko tej wsi, gdyż zagryzały bydło i owce w całej okolicy. W 1801 r. w leśnictwie Stary Dzierzgoń widywano watahy wilków liczące od 12 do 18 osobników. Urząd leśniczy majątku kamienieckiego odnotował ilość upolowanych wilków w latach 1812-1874. Było to 15 basiorów (samce), 11 samic i 14 młodych wilcząt. Pomiędzy 1872 r. i 1903 r. nie zapisano w rejestrach obecności żadnych względnie upolowanych wilków na terenie lasów kamienieckich. Właściciele pałacu w Kamieńcu posiadali dwa wypchane wilki: jeden w pozycji siedzącej, upolowany przez myśliwego Teschnera w 1851 r., drugi (basior) w pozycji wiszącej. Basiora upolowano na Fabiankach 3 marca 1903 r. podczas nagonki z 12 myśliwymi i 100 naganiaczami z długimi widłami. W tym czasie leżała jeszcze cieńka pokrywa śniegu, dzięki której rozpoznano rewir łowieki basiora o promieniu 20 km i zorganizowano skuteczne polowanie na niego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!

Nasze forum korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Polityce dotyczącej "cookies"


Zobacz też Jerzwałd Stronę Główną

Copyright © Jerzwałd

§ Artykuły autorskie zamieszczone na stronie www.forum.jerzwald.pl można cytowaś podając imię i nazwisko (nick) jego autora oraz źródło czyli link do tej strony.

Żaden z widocznych tutaj plików nie znajduje się na serwerze. Linki udostępnione są przez i za zgoda użytkowników. Administrator serwisu www.jerzwald.pl jak i właściciel serwera nie może być pociągany do odpowiedzialności karnej za to co użytkownicy nadsyłają, czy tez za każda inna działalność użytkowników. Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy tej strony odpowiedzialni są za przestrzeganie tych warunków.

Polecane Fora