Rucewo

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Rucewo

Post autor: mirekpiano »

Rucewo, Rozciag, ( z niem. Rotzung) - wieś szkatułowa notowana w roku 1712. W roku 1782 było tu 4 dymy, w roku 1820 -6 dymów i 26 mieszk., w 1848 - 5 dymów i 45 mieszk., w 1858 - 6 dymów i 55 mieszkanców. Majątek Rotzung w tym czasie liczył 505 Morgi. W latach 1937/39 - 56 mieszkańców. W roku 2004 w Rucewie mieszkało 29 mieszkanców.
Załączniki
Rucewo1.jpg
Rucewo2.jpg
Rotzung.jpg
Ostatnio zmieniony 2012-12-26, 22:42 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Dziś byłem w Rucewie.
oto fotogaleria z tej wyprawy:
http://picasaweb.google.pl/jerzwald2008/Rucewo#

Niestety, osada chyli się ku ruinie. Pięknie położona osada na wzgórzu, między dwoma jeziorkami kiedyś zachwycała a teraz straszy. Spośród kilku okaząłych, zabytkowych budynków zachował się tylko jeden. Kilka lat temu podobny dom po Noconiu (a wcześniej Gotowcu) w stylu dworkowym spalił się.
Załączniki
CIMG0921a.JPG
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

kilka lat temu
Załączniki
rucewo.JPG
Ostatnio zmieniony 2013-01-15, 12:55 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

Obrazek

Dwór z końca XIX w.
Przed przybyciem Krzyżaków tereny obecnego Rucewa należały do szczepu pruskiego Geriów. W czasach krzyżackich ziemie te nadawane były Prusom, w zamian za daniny i wystawienie uzbrojonego rycerza, który musiał stanąć na wezwanie zakonu. Pierwszymi ich właścicielami był Skypelon, następnie Lutyne i jego brat Warpune. Na pocz. XVIII w ziemie te wyludniły się całkowicie na skutek zarazy w 1709 r. Później zaczęli się tu pojawiać polscy osadnicy. Wieś wzmiankowana w dokumentach z roku 1712, jako wieś szkatułowa na trzech włókach. W roku 1782 we wsi odnotowano cztery domy, natomiast w 1858 w 6 gospodarstwach domowych było 55 mieszkańców. Dwór i majątek należały prawdopodobnie do znanej w Rucewie rodziny Gotowców. W latach 1937-39 było tu 56 mieszkańców. W latach 1945-46 wieś nazywała się Rozciąg. Po wojnie w domu (który spłonął w latach 80-tych) nieopodal dworu, mieszkał znany aktor Zenon Nocoń

Dwór o zwartej bryle, parterowy z mieszkalnym poddaszem, kryty mansardowym, czterospadowym dachem. Budynek posiada cztery wystawki, zarówno w elewacjach jak i w szczytach.

w otoczeniu Park

Park z końca XIX w. o pow. około 1,5 ha. Założony prawdopodobnie razem z powstaniem dworu. Leży na zróżnicowanym terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Park zaniedbany na skutek niekontrolowanego wyrębu, oraz rozrostu samosiewów krzewów i drzew liściastych.

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.799, 19.5321

Obrazek
Gość

Post autor: Gość »

Obrazek


Fotografia z roku 1934 więcej na http://dobrzyki.elite-site.pl/forum.php
zalewianka
Posty: 108
Rejestracja: 2010-02-02, 21:06
Lokalizacja: Zalewo

Post autor: zalewianka »

Fantastyczna fotografia! Skąd taka zdobycz?! Może w tym źródle są jeszcze jakieś frykasy?
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Pani Gisela Mazur powiedziała mi, że pewien Pan z Kozin ma kolorowe zdjęcie tego dworu w Rucewie z okresu miedzywojennego. Tylko, że ja zapomniałem nazwisko tego Pana.
Ostatnio zmieniony 2013-01-14, 22:55 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 2 razy.
Gość

Post autor: Gość »

zalewianka pisze:Fantastyczna fotografia! Skąd taka zdobycz?! Może w tym źródle są jeszcze jakieś frykasy?
Będzie kilka Prawdopodobnie i Dworek Kiemiany , dokładnie nie wiem jeszcze bo nie znam niemieckiego już w drodze do polski (Pocztą) przesłał kolega Siegfrieda Krause

(pocztą bo nie zna wogóle techniki komputerowej)

Szkoda ,że stronka Weinsdorf.de została zamknięta tzn .. jest ale inne dane
Gość

Post autor: Gość »

mirekpiano pisze:Pani Gisela Mazur powiedziała mi, że pewien Pan z Kozin ma kolorowe zdjęcie tego dworu w Rucewie z okresu miedzywojennego. Tylko, że ja zapomniałem nazwisko tego Pana.

Ten Pan z Kozin to Zdzisław Grocki, który znał osobiście pana Krause.
Na moją prośbę przywiózł zdjęcia z Niemiec
Gość

Post autor: Gość »

Obrazek

Jeśli chodzi o kolorowe zdjęcie to nigdy nikt nie widział to wyżej to jest?

Obraz namalowany przez grafika tuż przed wojną
Gość

Post autor: Gość »

Obrazek


Zdjęcie wykonane w roku 1934
zalewianka
Posty: 108
Rejestracja: 2010-02-02, 21:06
Lokalizacja: Zalewo

Post autor: zalewianka »

Bardzo ciekawe fotografie i obrazek. Już drukuję do naszych zbiorów.
Gość

Post autor: Gość »

zalewianka pisze:Bardzo ciekawe fotografie i obrazek. Już drukuję do naszych zbiorów.
Przesłałem orginal skan na mail
Ostatnio zmieniony 2013-01-15, 11:13 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Jan Dobies pisze:Zdjęcie wykonane w roku 1934
Porównajcie to ze stanem obecnym. "Nasi powojenni" gospodarze niezbyt dbali o ten budynek.
Gość

Post autor: Gość »

mirekpiano pisze:
Jan Dobies pisze:Zdjęcie wykonane w roku 1934
Porównajcie to ze stanem obecnym. "Nasi powojenni" gospodarze niezbyt dbali o ten budynek.

W niedługim czasie przygotuję inną historię budynku (dokładniejszą),
wiem, że rodowici właściciele tego Dworku są pochowani blisko na tym cmentarzyku opodal posesji Noconia (bezdomni)
Byłem tam latem w ubiegłym roku na tym Cmentarzu blisko Jeziora
- zaskoczony widokiem i zniszczeniami szok i zgroza tak zniszczyć wszystko.
(Jak na filmie grozy?)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejscowości - Przysiółki”