Nałecki w Jerzwałdzie

reżyser

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Nałecki w Jerzwałdzie

Post autor: mirekpiano »

mirekpiano napisał 2009/08/18 13:01
Czy ktoś pamieta kiedy Konrad Nalęcki zamieszkał w Jerzwałdzie?

AniaRybaczuk napisał 2009/08/18 19:37
Pan Konrad Nałecki na stałe nigdy nie mieszkał w Jerzwałdzie. Ten dom kupił jego syn od pani Basi Szumskiej. Ale bywał w Jerzwałdzie u syna Michała. Dobrze go pamięta mój mąż Antoni.

Michał napisał 2009/11/17 16:09
Dom w Jerzwałdzie kupiłem od Barbary Szumskiej wiosną w 1984 roku. W tym czasie mieszkałem w Witoszewie gdzie byłem leśniczym leśnictwa "Uroczysko". Jesienią 1984 roku przestałem pracować w Nadleśnictwie Susz. Do Jerzwałdu przeprowadziłem się z żoną Małgorzatą i synem Filipem latem 1985 roku.Mieszkam tam z dluższymi i krótszymi przerwami, do dzisiaj.
Mój ojciec Konrad wielokrotnie odwiedzał nas w Jerzwałdzie, bardzo lubił spędzać tu czas. Jako ciekawostkę podam, że znał on Zbigniewa Nienackiego ze swoich młodzieńczych czasów. Razem przez krótki czas studiowali w łódzkiej "filmówce". Zb. Nienacki, wtedy Nowicki, kontynuował studia w Moskwie. Nie utrzymywali ze sobą żadnych kontaktów, aż do przypadkowego spotkania na poczcie w Jerzwałdzie. Ojciec odwiedził raz Zb. Nienackiego w jego domu w Jerzwałdzie.
Dom w, którym mieszkam B.Szumska kupiła w 1980 roku od Henryka Antolaka. Przeprowadziła remont kapitalny, a właściwie zburzyła stary i wybudowała nowy. Przed tą przebudową miał on kształt "baraku" z dwoma mieszkaniami i dwoma niezależnymi wejściami.Słyszałem, że podczas wojny mieszkali w nim jeńcy francuscy pracujący w młynie. Czy to prawda?Kto, przed H.Antolakiem wcześniej był jego właścicielem nie wiem? Na terenie tzw. "spalonki", obecnie w tym miejscu stoi dom państw Wróblewskich, stał podobno wiatrak na metalowej wieży. Resztki tej konstrukcji były widoczne podczas niwelacji "spalonki" pod budowę domu.Jakie było jego przeznaczenie? Podobno była to część inrastruktury młyna.
Jeżeli ktoś zna odpowiedzi na te pytania, to proszę o informacje na forum. A, może zachowały się jakieś stare zdjęcia tej okolicy.
Pozdrawiam.
Michał Nałęcki

mirekpiano napisał 2009/11/22 13:06
Panie Michale,
Czy ma Pan jakieś zdjęcie ojca w scenerii Jerzwałdzkiej?
Może z rodziną na Waszej posesji.
Przydałoby się takowe na forum.
W razie czego proszę o przesłąnie na maila
mirek.mastalerz@gmail.com

Michał napisał 2009/11/26 13:32
Poszukam w archiwum rodzinnym.
Może mieć Janusz Sokołowski, który w tamtych latach był u nas częstym gościem, a jak wiemy nigdy nie rozstawał się z aparatem fotograficznym.
M

mirekpiano napisał 2009/12/10 11:46
dziś dostałem od p. Michała kilka zdjęć ojca.
oto pierwsze, zrobione zimą 1986 roku przedstawiające Konrada Nałęckiego z wnukiem. W tle dom sąsiadów p. Rybaczuk.
las, który teraz rośnie przed domem na tym zdjęciu dopiero co został posadzony.
Załączniki
Konrad Nałęcki w Jerzwałdzie 1986.jpg
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

mirekpiano napisał 2009/12/10 11:58
kolejne zdjęcie przedstawiające Konrada Nałęckiego w nowo zakupionym domu syna w Jerzwałdzie w 1985

te i następne zdjęcia w lepszej rozdzielczości na:
http://picasaweb.google.pl/jerzwald2008 ... JerzwaDzie#
Załączniki
Konrad Nałęcki w Jerzwałdzie 1985.jpg
Awatar użytkownika
świetliczanka
Posty: 72
Rejestracja: 2010-02-01, 22:30

Re: Nałecki w Jerzwałdzie

Post autor: świetliczanka »

mirekpiano pisze:mirekpiano napisał 2009/12/10 11:46
dziś dostałem od p. Michała kilka zdjęć ojca.
oto pierwsze, zrobione zimą 1986 roku przedstawiające Konrada Nałęckiego z wnukiem. W tle dom sąsiadów p. Rybaczuk.
las, który teraz rośnie przed domem na tym zdjęciu dopiero co został posadzony.
Chyba kojarzę to miejsce, poznałam po brzozie. Obok p.Nałęckiego mieszkała moja babcia, u której spędzałam wakacje :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konrad Nałęcki”