Nowe Swale- prośba o pomoc

Moderatorzy: Tadeusz, zalewianka, Ewingi, Kazimierz Madela

Jacek P.
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-26, 21:39
Lokalizacja: Jarocin

Nowe Swale- prośba o pomoc

Post autor: Jacek P. »

Witam wszystkich!
Pochodzę z Wielkopolski i postanowiłem się na tym forum zarejestrować żeby uzyskać informacje z "pierwszej ręki".

Jestem przyrodnikiem i piszę artykuł o czapli siwej. W artykule prof. Janusza Domaniewskiego z 1933 roku ("Sprawozdanie z działalności Stacji Badania Wędrówek Ptaków za rok 1931") są informacje o czaplach obrączkowanych przez dr. Ernsta Schuza w "Neu Schwalge, Krs. Mohrungen". Jedna z nich zoatała zastrzelona w Raszewach w pow. Jarocin w Wielkopolsce, więc na terenie na którym prowadzę swoje badania.

Chciałbym ustalić czy "Neu Schwalge" to Nowe Swale? W internecie znalazłem informacje o oficjalnym wykreśleniu "Nowe Swale- leśniczówka" za spisu miejscowości woj. warmińsko-mazurskiego. Chodzi mi o to co mogę podać jako dzisiejszą nazwę miejsca "Neu Schwalge" żeby nie popełnić błędu. I proszę też o przynależność administracyjną tej miejscowości: gmina, powiat (iławski?...)

A tak na marginesie już: czy jakaś kolonia czapli siwej w pobliżu ndawnego Neu Schwalge istnieje jeszcze dzisiaj?

Pozdrawiam
Gość

Post autor: Gość »

Witam(!)


@ Jacek P.


To jest Leśniczówka Szwalewo

więcej znajdziesz tutaj: Szwalewo
Ostatnio zmieniony 2010-08-27, 00:14 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Jacek P.
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-26, 21:39
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Jacek P. »

Dzięki za błyskawiczna odpowiedź!
...choć, zdaje się z błedem: nie "Szwalwo", a Szwalewo ;)

Pozdrawiam
Gość

Post autor: Gość »

Nie ma z co ?

Zapraszamy ponownie na Nasz Portal / Forum


również, Serdecznie Pozdrawiam (!)
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Pozwolę sobie zauważyć, iż link podany przez dix62, co prawda, może dot. Szwalewa, ale nie tego, którego szuka Jacek P. z niedalekiego ode mnie Jarocina. A więc na mapach z przed 1945r. Neue Szwalge była leśniczówką nad jez. Urowiec (pow. Morąg, rejencja królewiecka, Prusy Wschodnie). Jez. nosiło pierwotnie nazwę Urowiecz (nadaną przez osadników polskich), a w czasach nazistowskich przechrzczono ją na Szwalger See. Po wojnie do czasów, do czasów kiedy to enklawa siemiańska odłączona została od gminy zalewskiej, nadal była w pow. morąskim, a od tamtej aneksji znajduje się w gminie Iława.
Natomiast link, który podał dix62 dotyczy dawnej posiadłości znanego wschodniopruskiego pisarza i poety hr. Ottfrieda v. Finckenstein, ur. na zamku w Szymbarku. Zakupił on samotną rybaczówkę położoną nad leśnym jez. o nazwie Piotrowskie Wielkie w 1939r. Arcyciekawe losy tego pisarza. pochodzącego ze znanej i wpływowej arystokratycznej rodziny wschodniopruskiej opisuję na portalu suskim Grabowiec ( Buchfelde ) k. Piotrkowa – zagadka hr. Finckensteina , pod adresem http://dervish.wsisiz.edu.pl/~sowinskg/ ... #post38866 ,
Zapraszam. Są tam też również zdjęcia z mojego pobytu w tamtych okolicach w lipcu br. Przed 1945r. posiadłość Finckensteinów należała administracyjnie do Grabowca, kojarzonego dziś z miejscowością o tej nazwie przy drodze Susz-Iława (mimo, że Piotrkowo było bliżej). Okolice te należały wtedy do pow. suskiego (w czasie wojny Prusy Zachodnie). Dziś, dawna posiadłość Finckensteina w Buchwalde (Grabowcu), przynależy co prawda do pow. iławskiego, ale gospodarz podaje w swojej ofercie agroturystycznej położenie w Szwalewie. Trochę to dziwne, aby jedna leśniczówka nad jez. Urowiec i dawny Grabowiec hr. Finckensteina były w ramach jednej jednostki osadniczej pod nazwą Szwalewo. Może ktoś bardziej obeznany w miejscowych sprawach potrafi to wyjaśnić
A propos, 60 landschaftów, w tym też z widokiem na jez. Urowiec i okolice Jerzwałdu, znaleźć można w albumie Across the East Prussian Oberland – landscapes, pod adresem http://picasaweb.google.pl/114451290965 ... directlink
Załączniki
Jez. Urowiec, lipiec 2010
Jez. Urowiec, lipiec 2010
Jacek P.
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-26, 21:39
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Jacek P. »

Witam Poznańczyka! :)
W pracy Domaniewskiego są też współrzędne geograficzne: "Neu Schwalge, Krs. Mohrungen", Ostprussen, Deutschland, (53°41' sz. p., 19°37' dł. w.). Taka dokładność pozwoli jednoznacznie wskazać lokalizację?
Awatar użytkownika
Tadeusz
Posty: 185
Rejestracja: 2010-01-18, 06:15

Post autor: Tadeusz »

Jacek P. pisze:Witam Poznańczyka! :)
W pracy Domaniewskiego są też współrzędne geograficzne: "Neu Schwalge, Krs. Mohrungen", Ostprussen, Deutschland, (53°41' sz. p., 19°37' dł. w.). Taka dokładność pozwoli jednoznacznie wskazać lokalizację?
Wymienione współrzędne wskazują na obszar przy jeziorze Widłągi w jego wschodniej części zaznaczony na poniżej zamieszczonych mapach.
Załączniki
Widłągi.jpg
Poj Ił.jpg
Fascynat sztuki użytkowej i piękna natury
Kazimierz Madela
Posty: 53
Rejestracja: 2010-02-02, 11:13
Lokalizacja: Berlin

Re: Nowe Swale- prośba o pomoc

Post autor: Kazimierz Madela »

Neue Schwalge to połać leśna nad Jeziorakiem dochodząca do zatoki Zimny Zakątke.
Kazimierz Madela
Posty: 53
Rejestracja: 2010-02-02, 11:13
Lokalizacja: Berlin

Re: Nowe Swale- prośba o pomoc

Post autor: Kazimierz Madela »

Mapka: Neue Schwalge, był tam też budynek leśniczówki
Załączniki
Mapka: Neue Schwalge
Mapka: Neue Schwalge
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Dzięki za sprostowanie! Pomyliły mi się stare i nowe.
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Jeszcze jedno uściślenie, dot. byłej posiadłości wschodniopruskiego pisarza hr. Ottfrieda v. Finckensteina nad jez. Piotrkowskim, o czym była mowa powyżej. Po sprawdzeniu na Geoportalu, http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ , okazuje się, że Grabowiec Finckensteina znajduje się jeszcze na terenie gminy Susz. Granica pomiędzy gminami Susz i Iława biegnie dokładnie za płotem posiadłości, od wschodu. Polna droga, na odcinku od byłej samotni pisarza, w kierunku Szwalewa i Siemian oraz całe jez. Piotrowskie znajdują się już w gminie Iława.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miejscowości - Przysiółki”