Zagradzanie dróg w Oberlandzie

Moderator: zalewianka

Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Zagradzanie dróg w Oberlandzie

Post autor: Ewingi »

Podczas tegorocznej majówki w Oberlandzie zdarzyło mi się dwukrotnie, iż w trakcie jazdy samochodem, z powodu zamknięcia drogi dla celów prywatnych, musiałem niespodziewanie zawrócić. Dotyczyło to np. trasy z Witoszewa do Jezierc przez Bednarzówkę, czy z Wielowsi do Jaśkowa.
Problem ten dotyczy nie tylko ziemi zalewskiej. Coraz częściej spotykamy się bowiem z brakiem możliwości przejazdu drogami, które od lat służyły wszystkim podróżnym. Nagle okazuje się, że nie ma możliwości kontynuowania jazdy, mimo, że z map wynika, iż to jest droga publiczna.
A już całkiem jest to niewybaczalne, gdy takie działanie ma negatywne konsekwencje gospodarcze czy dla ruchu turystycznego. Przykładem tego jest np. zamknięcia dwóch krótkich odcinków ulic miejskich w Zalewie, prowadzących najkrótszą trasą do mariny nad jez. Ewingi. Ulice miejskie stały się tutaj nagle częścią nieruchomości zakładu, który bardzo długo zatruwał wody tego pięknego jeziora. Miasto, którego egzystencja przez wieki ściśle związana była z tym zbiornikiem wodnym, połączonym najstarszym polskim kanałem żeglownym z Jeziorakiem, zostało odizolowane od swojego wodnego zaplecza. Stan ten trwa nadal, a żwirowa ścieżka do zbiornika wodnego, przy dawnej siedzibie urzędu miejskiego, nie naprawi szkód w dekompozycji doskonale kiedyś zaprojektowanej siatki ulic miejskich.
Załączniki
Niespodziewana  zagroda kończąca jazdę na powyższej drodze.
Niespodziewana zagroda kończąca jazdę na powyższej drodze.
Droga z Wielowsi w kierunku Jaśkowa.
Droga z Wielowsi w kierunku Jaśkowa.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Znany aktor i kabareciarz Cezary P. ma tam swoją piękną posiadłość po obu stronach tej drogi. Nie jestem wcale pewny czy teraz ta droga jest publiczna. Może kiedyś była. Ale aktor kupił grunty zapewne wraz z drogą. Spróbuję to ustalić w gminie.
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Gwoli ścisłości. Nie wnikałem kto mieszka za ogrodzeniem. Natomiast od tej pięknej drogi widocznej na zdjeciu, można zjechać na pole i próbować dalej przedzierać się jego skrajem, aby ominąć ogrodzony teren. Nie ryzykowałem jazdy po nim osobówką, gdyż trzeba byłoby zjechać z pagórka, a w dole, przed następnym wzniesieniem były bruzdy.
Latem spróbuję spenetrować tę trasę od Jaśkowa.
Załączniki
Po ominięciu ogrodzonej posiadłości, droga powraca do swojej poprzedniej  formy
Po ominięciu ogrodzonej posiadłości, droga powraca do swojej poprzedniej formy
Zaanektowane pole na drogę
Zaanektowane pole na drogę
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Wczoraj rozmawiałem o tej drodze z Burmistrzem. Powiedział, że aktor kupił ziemie razem z drogą, która nie była nigdy publiczna.
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

W odpowiedzi skany trzech map:

1. Mapa Schröttera z przełomu XVIII/XIX widoczna droga z Wielowsi (Dittersdorf) do Jaśkowa (Alt Jeschkendorf). W kółku zaznaczono miejsce, gdzie obecnie zamknięta jest ta droga.
2. Messtischblätter 2284 Schnellwalde z 1929r. Niebieskim kolorem narysowano koło, gdzie znajduje się blokada drogi i posiadłość aktualnego właściciela, o której wspomina autor postu.
3. Mapa ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zalewo (X 2010). No comments.


PS.
Definicja drogi publicznej wg Głównego Urzędu Statystycznego:

„Drogi publiczne
Drogi, z których może korzystać każdy zgodnie z ich przeznaczeniem, posiadające odpowiednią kategorię ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych. Ze względu na funkcje w sieci drogowej, dzielą się na następujące kategorie:
1) drogi krajowe,
2) drogi wojewódzkie,
3) drogi powiatowe,
4) drogi gminne.
……….
Do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym nie zaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych. Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy.
Drogi publiczne, ze względu na stopień dostępności i obsługi przyległego terenu, dzielą się na:
1) drogi ogólnodostępne,
2) drogi ekspresowe,
3) autostrady.
Drogi publiczne ze względu na rodzaj nawierzchni dzielą się na drogi o nawierzchni twardej oraz drogi o nawierzchni gruntowej. Do dróg o nawierzchni twardej zalicza się drogi o nawierzchni twardej ulepszonej (z kostki kamiennej, klinkieru, betonu, z płyt kamienno-betonowych, bitumu) oraz drogi o nawierzchni nieulepszonej (o nawierzchni tłuczniowej i brukowej). Do dróg o nawierzchni gruntowej zalicza się drogi o nawierzchni z gruntu rodzimego oraz utrwalone w wyniku specjalnych zabiegów i preparacji gruntu rodzimego przy pomocy mieszanin wykonanych z gliny, żwiru, żużla itp. Drogi ze względu na ich przebieg dzieli się na drogi w granicach administracyjnych miast oraz drogi zamiejskie. Przez drogi w granicach administracyjnych miast należy rozumieć odcinki dróg przebiegające przez gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie dla dróg położonych w granicach miast. Przez drogi zamiejskie należy rozumieć odcinki dróg przebiegające przez gminy wiejskie i gminy miejsko-wiejskie dla dróg położonych na terenie wsi.
Załączniki
Mapa ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zalewo (X 2010).
Mapa ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zalewo (X 2010).
Messtischblätter 2284 Schnellwalde z 1929r.
Messtischblätter 2284 Schnellwalde z 1929r.
Mapa  Schröttera  z przełomu XVIII/XIX
Mapa Schröttera z przełomu XVIII/XIX
Gość

Post autor: Gość »

Wygląda na to,że jednak droga jest jako publiczna.
Należałoby ustalić jeszcze tylko czy to droga gminna czy powiatowa

( straszny bałagan w geodezji jeśli ktoś sprzedał drogę publiczną? ) :-(
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Na zdjęciu mapy satelitarnej z Geoportalu http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ , z naniesionymi numerami działek, droga prowadząca z Wielowsi w kierunku Jaśkowa, w pobliżu tajemniczej nieruchomości, leży na parceli o nr 12. Ciekawe czy parcela 12 na całej swojej długości jest własnością prywatną? Jeżeli tak, to dlaczego znak informujący o tym i brama znajduje się dopiero niedaleko nieruchomości na parceli 3/42 (niewidocznej z drogi i objazdu)? Wydaję mi się, że zdjęcie nie jest za bardzo aktualne, gdyż nie widać śladów zajęcia pola (działka 4/4 i 4/5) na potrzeby ominięcia przeszkody.
Załączniki
Mapa_kataster2.JPG
Gość

Post autor: Gość »

Jak widać jednak właściciel pobliskiej posesji tj. nasz znajomy aktor Cezary Pazura zagrodził drogę publiczną bezprawnie zmuszając przez to Turystów i innych miłośników podróży do objeżdżania? (Omijania przeszkody) po terenie prywatnym chodzi o działki wymienione przez @Ewingi?
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Za wcześnie na takie stwierdzenie. Mogło się wszystko odbyć w majestacie prawa. Dobrze byłoby, gdyby autorytatywnie w tej sprawie wypowiedziała się lokalna władza.
Zasygnalizowana blokada dotknęła w czasie urlopowych wojaży inicjatora tego wątku. Nie jest to istotne. Ale stwarza ona przede wszystkim komunikacyjne trudności mieszkańcom dwóch sąsiednich wiosek, np. w dojeździe rolników na ich pola.
Maks
Posty: 70
Rejestracja: 2010-01-29, 19:56
Lokalizacja: Jerzwald

Post autor: Maks »

W sprawie drogi przy posesji znanego i powszechnie lubianego aktora zgadzam się z uwagami napisanymi przez kolegę Ewingi.
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Bardziej cywilizowany, w porównaniu do utrudnienia na gościńcu Wielowieś-Jaśkowo, sposób poinformowaniu o zamknięciu drogi, znajduje się na trasie z Witoszewa do Bednarzówki. Już na rogatkach Witoszewa znak drogowy „Droga bez przejazdu” ostrzega potencjalnego podróżnika o niemożliwości przebycia traktu z tej wsi do Jezierc i Dobrzyk. Mapa jednak zachęca do jazdy ze względu na ciekawe ukształtowanie terenu, a co za tym idzie możliwość obejrzenia pięknych oberlandzkich widoków i jezior. Dlatego też w ubiegłym roku postanowiłem, pomimo tego znaku ostrzegawczego, kontynuować moją eskapadę w kierunku tajemniczej dla mnie Bednarzówki i dalej do niedalekich Dobrzyk. Nowy budynek w Bednarzówce, nawiązujący swą architekturą zapewne do poprzedniej siedziby w tym miejscu, położony na górującym nad okolicą wzniesieniu, widoczny jest z daleka. Szczególnie jaskrawie mieni się on w słonecznych promieniach, gdy spogląda się na niego z położonego daleko, za jez. Ewingi, Zalewa. Faktycznie droga biegnąca wśród pól warta jest trudu, chociaż ułożone na niej płyty, mające umożliwić jazdę w czasie roztopów, czynią pewien dyskomfort podczas jazdy autem. Już przed Bednarzówką widoczek jak w Toskanii (zobacz ostatnie zdjęcie). I koniec dalszej jazdy, gdyż nagle znajdujemy się na terenie prywatnej posesji. Co prawda, nie było widać żywego ducha w obejściu, ale nie zaryzykowałem wtargnięcia na jej teren. W Ameryce można byłoby być nawet zastrzelonym, za wejście bez pozwolenia na cudzą własność. Tu, było widać, że to nie Ameryka, ale trzeba było mieć się na baczności. A szkoda. Dalsza jazda drogą polną do Jezierc wydawała się jeszcze bardzo fascynująca krajobrazowo. Turysta nigdy nie wraca tą samą droga, ja niestety musiałem.
(cdn)

[ Dodano: 2011-06-01, 23:29 ]
Pięciokilometrowa droga Witoszewo-Jezierce-Dobrzyki zaplanowana była do realizacji, w programie budowy dróg lokalnych powiatu morąskiego, w 1926r. (Wrangel, Der Kreis Mohrungen.., s.189). Stare mapy pokazują jej przebieg, na odcinku do Jezierc inną trasą, niż opisywana przeze mnie (biegła z Witoszewa bezpośrednio do płn-zach krańca jez. Rucewa Wielkiego, skąd też było rozgałęzienie do Bądz i Jerzwałdu). Nie widać jej na współczesnych mapach. Ale w zamian jest trakt łączący Witoszewo z Jeziercami, przez Bednarzówkę. Ale dlaczego gwarantuje on teraz dojazd do gospodarstwa tylko jednej rodzinie z Bednarzówki? No, może jeszcze kilku rolnikom z Witoszewa, do położonych przy niej pól. Gmina stawiająca na turystykę, powinna zadbać o to, aby wszystkie sąsiadujące na jej obszarze miejscowości były ze sobą jak najlepiej skomunikowane, a połączenia między nimi ogólnie dostępne.
Nawet, gdyby wymienione powyżej płyty, ułożone były przez osobę prywatną, nie daje to podstaw do wyłączności użytkowania takiej drogi, która może służyć dla wszystkich. Powinien być ogólnie dostępny przejazd, w ciągu drogi, jeżeli zabudowania skomunikowane są z nią (zagwarantowane np. przez zapis o tzw. służebności, tj korzystaniu z obciążonej nieruchomości w oznaczonym zakresie, np. w postaci przejazdu, przechodu, drogi koniecznej).
Załączniki
Mapa_Zumi2.JPG
Mapa_Geoportal.jpg
Stare nazwy:<br />Bottchershof - Bednarzówka<br />Haack            -Jezierce<br />Kunzendorf    -Witoszewo<br />Weinsdorf      -Dobrzyki
Stare nazwy:
Bottchershof - Bednarzówka
Haack -Jezierce
Kunzendorf -Witoszewo
Weinsdorf -Dobrzyki
Toskania? Nie! To Oberland.
Toskania? Nie! To Oberland.
Oberlandzkie pagórki
Oberlandzkie pagórki
Droga do Bednarzówki z Witoszewa
Droga do Bednarzówki z Witoszewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co mnie Gryzie !”