Preussisch Marker Srtrasse

Moderatorzy: Ewingi, Kazimierz Madela

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Preussisch Marker Srtrasse

Post autor: mirekpiano »

ulica Przezmarcka - to ulica biegnąca od głównego placu wsi w kierunku Witoszewa i dalej przez las do Przezmarku
Dzisiaj przejrzałem wspólnie z p. Giselą Mazur z d. Hermann stare plany Jerzwałdu oraz porównaliśmy je z Dokumentacją Schramkego.
W sumie było na tej ulicy 25 domów po lewej stronie z czego do dzis pozostało - 11
oraz 25 domów po prawej stronie z czego do dzis pozostało 10 + jeden w budowie

poniżej mapka współczesna tej ulicy oraz przedwojenna.
Na tej mapce współczesnej są zaznaczone niektóre domy, których już dawno nie ma
Załączniki
Gerswalde.na witaszewo.JPG
obecnie.JPG
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Jadąc z Witoszewa leśną drogą w Starodzierzgońskich Lasach, znalazłem się nagle na skrzyżowaniu dróg koło domku położonego na skraju lasu. Podczas robienia zdjęcie tego leśnego obejścia, zaskoczył mnie, wyłoniwszy się nagle zza zakrętu mężczyzna, jak się po kilku dniach okazało, jego gospodarz. W tej sytuacji zagadnąłem go o najkrótszą drogę do Jerzwałdu. Był to trakt na lewo, który prowadził prosto do centrum wsi. Kiedyś zwał się ulicą Przezmarcką. Jak pisze powyżej Mirekpiano, stało na niej przed ostatnią wojną łącznie 50 domów, z czego pozostało jedynie 21. Z pewnością była to wtedy dość ruchliwa ulica, w tej jednej z największych wówczas wsi w Prusach Wschodnich. Gwaru dodawały zwierzęta gospodarskie, które rano pędzono tędy na wypas do lasu, a wieczorem sprowadzano do gospodarstw. Słoneczna sierpniowa pogoda, sielska atmosfera, a przede wszystkim urokliwe budynki, pogrążone w zieleni, stojące po obu stronach drogi, wszystko to wręcz zachęcało do fotografowania tutejszych widoków. Do tego ta wiejska cisza i anielski spokój. Na chwilę zadumy zatrzymałem się w połowie ulicy, przed kapliczką z inskrypcją:

Czas ucieka
Wieczność czeka
Niepokalana zawsze zwycięża
Odmawiajcie różaniec


Trzeba przyznać, że wszystkie obejście na tej ulicy są bardzo zadbane. Jeden tylko budynek, z zabitymi oknami, wydawał się nie zamieszkały. O ile pamiętam, to właśnie przy tej ulicy znajduje się Świńska Łąka opisana przez Zbigniewa Nienackiego, nieprawdaż? Zauważyłem jedynie odpoczywające po obiedzie krówki i pasące się obok konie. Dość długa ulica kończy się jednak i to w samym centrum wioski, gdzie dobiega już gwar szybko przejeżdżających samochodów, na drodze do Zalewa.
Była jerzwałdzka Przezmarcka, tak jak uliczki Gajd i Koziny, jest jednym z najbardziej urokliwych wiejskich zakątków ziemi zalewskiej.
Kilkanaście zdjęć zabudowań z tej ulicy znajduję się w Picasa Web Albums, w albumie Jerzwałd / Gerswalde - d. ul. Przezmarcka (eh. Preußisch Marker Str.) pod adresem https://picasaweb.google.com/1144512909 ... hMarkerStr .
Załączniki
Jerzwałd_Przezmarcka12.8.11(9s).JPG
Jerzwałd_Przezmarcka12.08.11r (s).JPG
Jerzwałd_Przezmarcka12.8.11(3r).JPG
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Ewingi pisze:.... to właśnie przy tej ulicy znajduje się Świńska Łąka opisana przez Zbigniewa Nienackiego, nieprawdaż? Zauważyłem jedynie odpoczywające po obiedzie krówki i pasące się obok konie.
Ta "Świńska Łąka" to po prostu Schweine Wiese i pod taką nazwą jest znana do dziś.
Jerzwałdzianie zawsze wypasali na tej łące swoje bydło, świnie a nawet konie. Łąka ta jadąc z Witoszewa do Jerzwaldu znajduje się po prawej stronie, tylko zwierząt coraz mniej się tam wypasa. Ja, prawdę mówiąc nie zauważyłem tam żadnej sztuki wypasanego bydła.

Podobne dwie łąki znajdują się przy dawnym trakcie biegnącym z Jerzwaldu do Solnik, jeszcze przed jez. Jasne. Tuż za mostkiem przy pierwszej łące w lesie bukowym po lewej stronie zginął śmiercią tragiczną sołtys Jerzwałdu Rysiek Dubanowski.
Czy na tych łąkach również wypasano zwierzęta hodowlane tego nie wiem, ale wydaje mi się to wielce prawdopodobne.
Ostatnio zmieniony 2012-10-22, 16:30 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Ewingi »

Dzięki za wyjaśnienie! Galeria Przezmarckiej jest już otwarta. Nieopatrzenie była zamknięta.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Ostatnio odnalazłem w lesie starą spalonkę po domu, którą zaznaczyłem czerwoną strzałką na mapie.
Rosną tam zdziczałe już drzewa owocowe, nawet droga choć zarośnięta jest jeszcze widoczna. Wg" Dokumentation Gerswalde " Schramke'go mieszkała tam Emma Beutner.
W miejscu tym, aż do podleśniczówki przy rozwidleniu dróg na Witoszewo oraz na Badze były pola uprawne. Obecnie rośnie tam las iglasty.
Załączniki
dom w lesie1.JPG
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Po ostatnim domu po prawej stronie przy ul Przezmarckiej została również już tylko zarośnięta kupa gruzu. Wg „Dokumentation Gerswalde” Schramke’go mieszkał tam Richard Lenz z małżonką Adeleidą z d. Kalinna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jerzwałdzkie ulice i ich przedwojenni mieszkańcy”