Kopalnia gazu łupkowego w Jerzwałdzie?

nowe firmy, praca

Moderator: zalewianka

Ewingi
Posty: 262
Rejestracja: 2010-02-03, 20:20
Lokalizacja: Poznań

Kopalnia gazu łupkowego w Jerzwałdzie?

Post autor: Ewingi »

Tytuł tego wątku brzmi przerażająco, ale może to stać się rzeczywistością w niedalekiej przyszłości.

Według Agencji Informacji Energetycznej USA, Polska posiadająca 5,3 bln m sześciennych. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, jest dziewiątym krajem świata pod względem jego zasobów. Przy obecnym zużyciu, gazu wystarczyć może na ok. 300 lat. Złoża tego surowca rozciągają się głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Pas ten obejmuje też okolice jez. Jeziorak.
Dnia 14 czerwca 2010 r. Minister Środowiska udzielił koncesji nr 28/2010/p dla Joyce Investments Sp. z o.o. na poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w obszarze „Iława”. Firma ta o kapitale kanadyjskim (Realm Energy International Co.) ma siedzibę w Warszawie. Jest to jedyna jej koncesja w Polsce, ważna do 14 czerwca 2012r. Obszar na jakim Joyce Investments może prowadzić poszukiwania i rozpoznania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego obejmuje 745, 6 km kw (zobacz mapka).Współrzędne geograficzne granicznych punktów tego obszaru określone zostały szczegółowo w koncesji i jego krańce zachodnie znajdują się w okolicach Przezmarku oraz pomiędzy Gajdami i Półwsią, Dobrzykami i Bednarzówką oraz Siemianami i Fabiankami. Bez badań sejsmologicznych i wierceń na wyznaczonym obszarze, nie uda się określić jakie są dokładne tutaj te złoża. Jeżeli wyniki będą pozytywne to firma w ciągu 3 do 5 lat może rozpocząć wydobycie.

Jestem ciekaw, czy Kanadyjczycy zawitali już w okolice Jerzwałdu.
Załączniki
Fragment mapy obszarów perspektywicznych występowania niekonwencjonalnych złóż gazu łupkowego i udzielonych koncesji.
Fragment mapy obszarów perspektywicznych występowania niekonwencjonalnych złóż gazu łupkowego i udzielonych koncesji.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

znalazłem w sieci ciekawe opracowania dotyczące gazu łupkowego:
http://www.orlen.pl/PL/CENTRUMPRASOWE/P ... wy_www.pdf
http://www.min-pan.krakow.pl/Wydawnictw ... koziel.pdf

poniżej mapki z tego opracowania

Ciekawe kto zajmuje się tym problemem w naszym powiecie. Wydaje mi się, że jest to wielka szansa dla rozwoju naszej gminy.
Wyobraźmy sobie, że jakiś koncern wydobywczy zacznie u nas takie odwierty, początkowo badawcze a później rozpocznie eksploatacje tego gazu. Jakie podatki zasilą wtedy gminny czy też powiatowy budżet?
Obyśmy tej okazji znowu nie przespali. Tak jak tych kilkanaście lat, kiedy to można było pozyskiwać naprawdę duże dotacje unijne na inwestycje w Gminie Zalewo.
Na skutek nieudolności władz oraz urzędników udało się pozyskać zaledwie "kroplę" środków unijnych w porównaniu z innymi gminami. Przydałoby się znaleźć jakieś opracowanie na ten temat.
Załączniki
Występowanie gazu łupkowego w Europie
Występowanie gazu łupkowego w Europie
występowanie gazu łupkowego w Polsce
występowanie gazu łupkowego w Polsce
koncesje Orlenu na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce na tle innych koncesji
koncesje Orlenu na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce na tle innych koncesji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka w Gminie”