Aktualności TMZZ (Historia Działalności)

Dział poświęcony Historii Zalewa

- Ochronę zabytków i pomników

- Publikację wydarzeń historycznych w biuletynie „Zapiski Zalewskie”

- Działalność muzeum / izby pamięci/ miasta i ziemi zalewskiej

- Ochronę i renowację cmentarzy


Moderator: zalewianka

Gość

Aktualności TMZZ (Historia Działalności)

Post autor: Gość »

[center]2005[/center]
Dnia 16 lutego 2005 r. odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej (TMZZ) z Burmistrzem Zalewa Andrzejem Dawidem i Komitetem Organizacyjnym obchodów 700- lecia Zalewa, na którym TMZZ przedstawiło następujące projekty własne uczczenia jubileuszu miasta:
1) Zorganizowanie wystawy pt. "700 lat Zalewa"
W tej sprawie została podpisana umowa trójstronna między dyrektorem Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen CKPW - W. Freybergiem, burmistrzem Zalewa- A. Dawidem i prezes TMZZ- K. Kacprzak. Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek dnia 17 czerwca 2005 r. w Izbie Pamięci w baszcie przy kościele.
2) Wydanie tłumaczeń aktów nadania praw miejskich miastu Zalewo z 1320 r. i 1334 r.
3) Występ zespołu muzyki dawnej w strojach średniowiecznych.
4) Druk pocztówek ze starymi i nowymi widokami Zalewa.
5) Położenie w centrum miasta kamienia z okolicznościowym napisem jubileuszowym i zakopanie pod nim przesłania dla potomnych.
Projekty TMZZ zostały zaakceptowane przez uczestników spotkania i skierowane do realizacji.
Dnia 17 czerwca 2005 r. o godz. 14.00 w ramach obchodów jubileuszu 700 – lecia Zalewa na parterze wieży kościoła parafialnego w Zalewie została uroczyście otworzona wystawa „Zalewo – dzieje miasta” zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej przy współudziale Morąskiej Wspólnoty Powiatowej.
Wystawę złożoną z 27 plansz wykonał dr Wiesław Gogan i Bernard Denga i jest ona darem Centrum Kultury Prus Wschodnich dla naszego miasta a Morąska Wspólnota Powiatowa sfinansowała wykonanie plansz i wydanie katalogu wystawy. Wystawa nie doszłaby do skutku bez dużego kręgu naszych sprzymierzeńców. Powstała dzięki:
- inspiracji i pomocy honorowego członka Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej dr. Kazimierza Madeli,
- życzliwości i radom proboszcza zalewskiej parafii księdza Jana Litwina, który udostępnił na wystawę jedno z najgodniejszych i najstarszych miejsc w Zalewie,
- życzliwości Burmistrza Zalewa Pana Andrzeja Dawida, który zaofiarował nam wszelką pomoc techniczną. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy serdecznie dziękujemy.
Wystawę uświetnili swoją obecnością bardzo licznie zgromadzeni goście: władze, radni, nauczyciele z młodzieżą szkolną, księża z naszej i sąsiednich parafii. Przybyli licznie goście z Niemiec i Litwy. Nie zabrakło naszych przyjaciół: historyków i miłośników historii z Iławy, Rudzienic, Przezmarku oraz Zalewa. Podczas zwiedzania toczyły się gorące dyskusje na temat ciekawej historii Zalewa, różnych, nieznanych bliżej do tej pory faktów czy lokalizacji nieistniejących już obiektów miasta. Dawni mieszkańcy Zalewa ze wzruszeniem oglądali stare plany i zdjęcia. Wszyscy dostali fachowo wydany katalog wystawy wraz z prezentem od TMZZ: kopią najstarszej ryciny Zalewa z 1684 r. Zwiedzający mogli również posłuchać pięknie zaśpiewanych chorałów średniowiecznych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z sąsiedniego Starego Dzierzgonia. Muzycy prezentowali się bardzo malowniczo i nastrojowo w krzyżackich szatach.
Wystawa jest otwarta codziennie, w sezonie letnim do zmroku.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej wzięło udział w lokalnym konkursie grantowym w powiecie iławskim o dotację na wydanie biuletynu „Zapiski Zalewskie” w programie „Działaj Lokalnie”. Jest to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze towarzyszeniem „Przystań” w Iławie.
Dnia 31 maja 2005 roku podpisano umowę pomiędzy Stowarzyszeniem na Rzecz Tworzenia Przyjaznego Środowiska Wychowawczego Dzieci i Młodzieży Iławskiej „ Przystań” a Towarzystwem Miłośników Ziemi Zalewskiej na wydanie dwóch numerów biuletynu „Zapiski Zalewskie” – wiedza propagowana przez mieszkańców i miłośników regionu.

czerwiec 2005 – TMZZ odszukało akty lokacji Zalewa z 1320 i 1334 r. w berlińskim muzeum. TMZZ jest inicjatorem przetłumaczenia aktów na jęz. polski przez prof. Jasińskiego, opłatę uiścił UMiG. Opis aktów wraz z tłumaczeniem i interpretacją znalazł się w nr 8 „Zapisków Zalewskich”

17.06.2005 – wkopanie drzewka wzajemnego zrozumienia przed nową siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Zalewie przy udziale Burmistrza Zalewa, przedstawicieli TMZZ i Morąskiej Wspólnoty Powiatowej, zaproszonych gości i mieszkańców miasta

19.06.2005 – odsłonięcie przed nową siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Zalewie pamiątkowego kamienia z napisem: Zalewo 1305- 2005. TMZZ odszukało kamień i znalazło odpowiednich sponsorów do jego transportu, ustawienia i wykonania napisu

2.12.2005 – otrzymanie podziękowania od Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego za przystąpienie do II edycji konkursu na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych

8.12.2005 – zorganizowanie wykładu studentów archeologii ze stowarzyszenia „Pruthenia” w szkole w Zalewie na temat Prusów

15.12.2005 – TMZZ wydało kolekcję 30 pocztówek przedwojennego Zalewa. Rozesłanie pocztówek do szkół, bibliotek i sponsorów

[center]2006[/center]
1.03.2006 – TMZZ otrzymało komputer – dar od Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie

8.03.2006 – TMZZ otrzymało od Starostwa Powiatu Iławskiego dyplom i album pamiątkowy w uznaniu „Za wkład w rozwój kultury w powiecie iławskim”

30.05.2006 – w Zespole Szkół w Zalewie odbyła się niecodzienna uroczystość. Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej w osobach p.Halina Owsianik i p.Edward Całka przekazali szkole tablicę pamiątkową poświęconą architektowi szkoły Kurtowi Frickowi. Tablicę w języku polskim i niemieckim wykonało Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen w Bawarii, które reprezentowali panowie -dr Wiesław Gogan i dr Bernard Denga. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki dobrej współpracy Towarzystwa ze szkołą, a także dzięki staraniom przewodniczącej TMZZ p.Krystyny Kacprzak i honorowego członka stowarzyszenia dra Kazimierza Madeli. W uroczystości udział wzięła przewodnicząca Rady Miejskiej w Zalewie p. Wanda Skolimowska, nauczyciele i uczniowie. Tablicę oficjalnie na ręce pani dyrektor Joanny Lichacz przekazał dr W.Gogan. Uczniowie dziękując za dar, wręczyli gościom kwiaty.

13.06.2006 - TMZZ otrzymało wypowiedzenie umowy użyczenia siedziby TMZZ w remizie strażackiej od burmistrza Zalewa p. A. Dawida



od września 2006 r. - dzięki uprzejmości Dyr. Zespołu Szkół w Zalewie korzystamy z sali historycznej i tam spotykają się członkowie i ich goście



październik 2006 r. - TMZZ udzieliło obszernego dwugodzinnego wywiadu dla Radia Olsztyn. Wspólnie z reporterką odbyto małą wycieczkę po zabytkach i najciekawszych miejscach w Zalewie. Wyemitowana audycja nosiła nazwę „Niedziela Odkrywców"

[center] 2007[/center]
Rok 2007 r. w stowarzyszeniu obfitował w wiele wydarzeń i był okresem naszej wzmożonej pracy.



1)Przede wszystkim, dzięki uprzejmości aktualnych władz gminnych -Pani Sekretarz Ireny Piechoty i Pana Burmistrza Bogdana Hardybały, powróciliśmy do naszej poprzedniej siedziby przy ulicy Traugutta i powtórnie ją urządziliśmy. Nasze bogate zbiory książek, map i zdjęć znalazły znów swoje odpowiednie miejsce. Wszystkich chętnych znów serdecznie zapraszamy do odwiedzin we wtorki o 17.00.



2)Stowarzyszenie wzięło udział w kolejnej, V edycji konkursu „Działaj Lokalnie” i wygrało dofinansowanie do swojego projektu pt. „Zróbmy coś dla siebie- o profilaktyce kobiecych chorób”. W ramach projektu w miesiącach maj – wrzesień odbyły się prelekcje dla Pań w wiejskich świetlicach. Organizacją tych spotkań pracowicie zajęły się członkinie TMZZ.



3)W maju prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej została uhonorowana statuetką "Działacza Kultury" ufundowaną przez Burmistrza Zalewa.

Członkowie TMZZ mieli przyjemność gościć Honorowego Mieszkańca Zalewa, Kazimierza Skrodzkiego(autora monografii o Zalewie) z małżonką. Rozmowom o starych dziejach Ziemi Zalewskiej nie było końca...



4)W okresie wakacyjnym poznaliśmy wielu interesujących ludzi. Dzięki ich opowieściom będziemy mogli dopisać swoiste epilogi do historii opisywanych wcześniej w „Zapiskach Zalewskich”. I tak, w czerwcu odwiedziło nas dwóch braci – synów przedwojennych właścicieli zalewskiej garbarni (patrz ZZ nr 3-4). Wspólnie zwiedziliśmy Zalewo, dzięki uprzejmości właścicieli -gościliśmy w firmie Dam-Rob. W siedzibie TMZZ wysłuchaliśmy ciekawej relacji o kolejach losu braci Schulzów, w toku gorącej dyskusji wymieniliśmy poglądy na wiele różnych, często kontrowersyjnych spraw.



5)We wrześniu gościliśmy potomków Ottona Glüera z Girgajn , pięcioro sympatycznego rodzeństwa, mieszkających obecnie w różnych miastach Niemiec. Byli to siostrzeńcy ostatniego właściciela pałacyku w Girgajnach. Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli tacę (patrz ZZ nr 5), która była prawie 100 lat temu własnością ich przodka.



6) W dniu 28 grudnia 2007 r. w Miejsko- Gminnym Centrum Kultury odbyła się Sesja Rady Miejskiej w Zalewie połączona ze Spotkaniem Noworocznym. Zaproszeni goście w trakcie uroczystości mogli zapoznać się w tzw sali konferencyjnej z wystawą "Minął Wiek... Zostały Fotografie". Wystawę fotografii Zalewa z przełomu XIX i XX wieku przygotowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej na podstawie opracowania Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Archiwum Państwowego w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Wśród czarno – białych fotografii wystawy barwnym „rodzynkiem” była kopia akwareli Ryszarda Kucika pt. Kataryniarz z Zalewa. Obraz powstał z inspiracji starymi pocztówkami Zalewa. Dnia 11 stycznia br. TMZZ gościło w swojej siedzibie Pana Kucika. Przeprowadziliśmy krótki wywiad z Panem Ryśkiem, chcąc przybliżyć jego postać dzieciom i młodzieży a „starszej młodzieży” z Zalewa przypomnieć o dawnym koledze (wywiad w nr14 Zapisków Zalewskich). Wystawa jest dostępna dla zwiedzających po uprzednim uzgodnieniu z dyr. MGCK – Panią Fryderyką Małachowską.
[center]
2008[/center]
Dnia 20 maja członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej uczestniczyli w otwarciu wystawy “Browarnictwo wczoraj i dziś” w pubie "UL" w Suszu. Swoje prywatne zbiory udostępnili kolekcjonerzy Rafał Kocięda z Iławy, Piotr Pilewski z Prabut, Andrzej Zowczak z Susza, Krzysztof Kępiński z Susza oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej z Zalewa. Dzięki naszej wspólnej pasji można było obejrzeć zbiór przedwojennych butelek browarnianych, porcelanek, skrzynek, zdjęć ale także przeczytać o historii browarów leżących w dawnych Prusach Wschodnich. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskie przygotowało na wystawę dwie butelki z przedwojennego zalewskiego browaru, parę porcelanek, popielniczkę (prawdopodobnie z zatopionego w zalewskim porcie statku “Nettelbeck” - patrz: ZZ 12) oraz tekst z zalewskiego wilkierza z 1560 r. z 10 punktami o prawach warzenia piwa. „O zalewskim piwie sprzed lat” to artykuł w Zapiskach Zalewskich nr 15.

Miesiące wakacyjne członkowie TMZZ poświęcili na wycieczki i robienie zdjęć okolic Zalewa oraz na przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi- mieszkańcami naszej gminy. Wszystko to przyda się do następnych artykułów w Zapiskach Zalewskich.

Dnia 11 października TMZZ powiadomiło Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o rozbiórce zabytkowego budynku w Zalewie mieszczącego się na terenie obszaru Starego Miasta – wpisanego do Rejestru Zabytków ( TMZZ w swoim statucie ma: w §8, ustęp1. punkt a) Ochrona zabytków i pomników).

W grudniu stowarzyszenie otrzymało bezpłatnie (!!!) 48 wspaniałych książek z Wydawnictwa Borussia, są wśród nich prawdziwe rarytasy: książki popularno – naukowe, albumy o historii Warmii i Mazur. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej zmienia po raz piąty swoją siedzibę: adres ten sam, ale zajmujemy teraz pokój nieco mniejszy, obok poprzedniego.

[center] 2009[/center]
Kwiecień – zakwalifikowanie projektu TMZZ pt. „Nieznane ślady historii-groby żołnierzy napoleońskich w zalewskim parku” do I etapu konkursu Fundacji Wspomagania Wsi.

20 maja – w Iławie podpisanie umowy ze stowarzyszeniem Przystań na dofinansowanie projektu TMZZ pt. Ziemia Zalewska – nasza mała ojczyzna. Jest to projekt finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przystań”. W miesiącach wrzesień-grudzień będą odbywały się spotkania z młodzieżą pochodzącą ze wsi gminy Zalewo na temat historii ich wsi.

4 lipca – TMZZ w finale konkursu Fundacji Wspomagania Wsi! Projekt „Nieznane ślady historii-groby żołnierzy napoleońskich w zalewskim parku”będzie realizowany w przyszłym roku i będzie polegał na upamiętnieniu starego parku – cmentarza, miejsca pochówku żołnierzy Wielkiej Armii zmarłych w Zalewie w 1807r.

źródło
zalewianka
Posty: 108
Rejestracja: 2010-02-02, 21:06
Lokalizacja: Zalewo

cd aktualności TMZZ

Post autor: zalewianka »

Drugą połowę roku 2009 członkowie TMZZ spędzili bardzo pracowicie spotykając się z młodzieżą pochodzącą ze wsi gminy Zalewo na nietypowych lekcjach historii. Podczas wizyt w szkołach w Bartach, Dobrzykach, Borecznie i Zalewie przeprowadzili pogadanki na temat historii poszczególnych wsi, pokazali młodzieży nasze unikalne fotografie i kopie starych pocztówek, przedstawiające wygląd ich wsi sprzed wielu lat. Uczestnicy szkolnych spotkań z historią z wielkim zaciekawieniem wysłuchali specjalnie przygotowanych dla nich wiadomości, sami wykazując się często dużą wiedzą. Pogadanki odbyły się w ramach projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej pt. „Ziemia Zalewska – nasza mała ojczyzna” Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przystań” w Iławie. Prowadzili je pasjonaci i znakomici znawcy historii naszej ziemi: Piotr Taciak i Seweryn Szczepański przy udziale członkiń TMZZ - Krystyny Kacprzak i Ireny Truszkowskiej. W ramach projektu ogłoszony został konkurs dla młodzieży szkolnej pt. „Mój dom”. Poziom prac: plastycznych, literackich, opisów domów, historie rodzin – które otrzymano – przekroczył najśmielsze oczekiwania! Wpłynęło 102 (!) wspaniałych rysunków i opracowań, wszystkie prace zasłużyły na wyróżnienie, nagrodzono 35. Oprócz indywidualnych nagród, którymi były książki o Zalewie („Dzieje Ziemi Zalewskiej”– K. Skrodzkiego, dar Urzędu Miejskiego w Zalewie), reprinty starych pocztówek, katalogi wystawy „Zalewo - Dzieje miasta”, przybory malarskie, młodzież otrzymała zdjęcia przedstawiające wygląd wsi sprzed wielu lat. Kolekcję reprintów starych zdjęć otrzymały również szkoły.

2010

Na wiosnę 2009 roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej wzięło udział w konkursie „Kultura Bliska 2009” - Fundacji Wspomagania Wsi i wygrało dofinansowanie do swojego projektu pt „Nieznane ślady historii – groby żołnierzy napoleońskich w Zalewie”. Dnia 25 września 2010r., przy udziale zaproszonych gości i mieszkańców Zalewa, nastąpiło zakończenie tego projektu, czyli uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego żołnierzom napoleońskim. Odbyło się to na terenie dawnego cmentarza szpitalnego, obecnie parku miejskiego. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście oraz mieszkańcy Zalewa i okolic. Imprezę uświetnili rekonstruktorzy z 12 Pułku Piechoty Xięstwa Warszawskiego z Gdańska, którzy pełnili honorową wartę oraz zademonstrowali pokaz musztry. Burmistrz miasta Irena Piechota odczytała list gratulacyjny wojewody warmińsko-mazurskiego przysłany z okazji odsłonięcia pomnika. Historyk Łukasz Szczepański z Iławy omówił pobyt żołnierzy Wielkiej Armii na Ziemi Zalewskiej. Ciepło zostało przyjęte przemówienie Dominika Nowiny Konopki, członka rodziny wybitnego dowódcy napoleońskiego gen. Jana Konopki. Krystyna Kacprzak podziękowała osobom zaangażowanym w projekt, wyróżniając sponsorów: wykonawcę pomnika Leona Czerwińskiego, właściciela firmy kamieniarskiej oraz Beatę i Mirosława Mastalerzów, z firmy Pianoforte Concert Management z Jerzwałdu. Zebranym podobał się występ grupy teatralnej „Koliber” z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury pod kierownictwem Wioletty Żołądkiewicz. Młodzież przedstawiła inscenizację do wiersza Josepha Christiana von Zedlitza „Rewia Nocna” z 1826 r., który był inspiracją do powstania obrazu D. A. Raffeta, z którego pochodzi postać dobosza umieszczona na pomniku. Po odsłonięciu pomnika przez panią burmistrz oraz K. Kacprzak, przewodniczącą TMZZ, uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Stanisław Gajewski z parafii pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Zalewie. Po uroczystości swoje umiejętności demonstrowali rekonstruktorzy z Gdańska a wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na ... napoleonki. W opinii uczestników była to udana impreza, jakiej do tej pory w mieście nie było.



2011

20 - kolejny numer „Zapisków Zalewskich” był poświęcony wsi Boreczno i mijającej w 2011r. 700-letniej rocznicy założenia wsi. Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej w 2010r. wygrało dofinansowanie do swojego projektu pt.„Szlachetna przeszłość, czyli 700 lat wspólnej historii mieszkańców Boreczna” ze środków Programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej w Iławie. W ramach projektu było m.in. wydanie „Zapisków Zalewskich” i pocztówek z widokami wsi oraz przeprowadzenie imprezy jubileuszowej z udziałem mieszkańców. I dlatego 22 stycznia 2011r. w nowootwartej części szkoły w Borecznie odbyła się huczna impreza. Przybyło dużo gości – mieszkańców Boreczna i sąsiednich wsi. Zaszczyciły swoją obecnością władze Zalewa: burmistrz Marek Żyliński i sekretarz Irena Piechota oraz ksiądz Paweł Kurach - proboszcz z miejscowej parafii. Po prelekcji o historii Boreczna w wykonaniu Seweryna Szczepańskiego nastąpiła część muzyczna spotkania. Wystąpił wirtuoz muzyki boogie – woogie pianista Maciej Markiewicz, który dał prawdziwy popis. Na zakończenie odbyła się degustacja ciast (ofiarowanych przez gospodynie z Boreczna) i tortu. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowe „Zapiski Zalewskie” i pocztówki.

Wspólny projekt Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej i Zalewskiego Stowarzyszenia Alfa pt „Kanikuła - ruszaj w drogę" został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalnej Organizacji Grantowej – Stowarzyszenie „Przystań” w Iławie. W ramach projektu w sezonie wakacyjnym w 2011 roku odbyło się pięć różnorodnych wycieczek. -26 czerwca 2011r. odbył się I Rodzinny Rajd Rowerowy pod nazwą „Podróż za jeden uśmiech – przywitanie lata nad jeziorem”. Trasa rajdu była bardzo malownicza, wiodła głównie drogami polnymi i leśnymi, z Zalewa przez Sadławki, Bajdy, Gajdy, Półwieś, z metą w Zalewie. W rajdzie wzięło udział 101 osób. Na zakończenie rajdu zaplanowano odpoczynek nad jeziorem Ewingi. Tu głównymi atrakcjami były między innymi konkursy i gry zręcznościowe dla dzieci, paintball, ognisko z pieczeniem kiełbasek, muzyka przy zespole Blue Band. -6 sierpnia odbyła się wycieczka samochodowo - piesza pod nazwą „Legendy, kurhany, grodziska - ujawniamy tajemnice Ziemi Zalewskiej". Wzięło w niej udział 16 osób. Wszyscy obejrzeli grodzisko nad jez. Dauby i nad Młynek, grodzisko na płd od jez. Kocioł, kurhan w Pomielinie i Gubławkach. Przewodnikiem wycieczki był archeolog dr Wiesław Skrobot z Iławy. -7 sierpnia odbył się II Rodzinny Rajd Rowerowy w Zalewie pod nazwą „Rusz nie tylko głową, czyli perełki naszej gminy dla cyklistów”. Wycieczka połączona była ze zwiedzaniem dawnych pałacyków, dworków i innych atrakcji mijanych po drogach. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej pełnili role przewodników. Udział w rajdzie wzięły 42 osoby. Trasa wiodła z Zalewa przez: Bądki, Jarnołtowo, Drynki, Pozorty, Girgajny. Powrotna droga do Zalewa prowadziła przez Mazanki i Kupin. Uczestnicy rajdu otrzymali mini – przewodnik przygotowany przez Kazika Skrodzkiego a wydrukowany dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Zalewie. -14 sierpnia odbyła się następna wycieczka pt. „Czy znasz swoje okolice? Sprawdź z nami i poznaj tajemnice Kanału Jerzwałdzkiego”. Pieszy szlak wiódł wzdłuż Kanału Jerzwałdzkiego i jezior: Twaruczek i Zdryńskiego. Wycieczkowicze w liczbie 25 osób szli prawie „dziewiczymi”, niezadeptanymi ścieżkami, podziwiając po drodze piękne widoki. Przewodnikiem wycieczki był doświadczony przyrodnik Tadeusz Markos. Na końcu trasy uczestnicy wycieczki zatrzymali się i wysłuchali historii Kanału Jerzwałdzkiego i o jego nieodkrytych do dziś tajemnicach. -1 października odbyła się ostatnia wycieczka z młodzieżą z kółka historycznego z Zespołu Szkół w Borecznie pod nazwą „Legendy, kurhany, grodziska - ujawniamy tajemnice Ziemi Zalewskiej". Trasą, podobną do sierpniowej, młodzi adepci historii mogli zapoznać się z archeologicznymi atrakcjami najbliższych swoich okolic. Towarzyszył im doświadczony archeolog - dr Wiesław Skrobot.

W dniach 23- 25 września 2011r. na jeziorze Ewingi gościli żeglarze, którzy na naszym akwenie kończyli sezon żeglarski. Impreza nosiła nazwę: Kanałem Dobrzyckim po Floreny z Zalewa. Organizatorami żeglarskiego pożegnania lata był Urząd Miejski w Zalewie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej oraz Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA. Żeglarze rozpoczęli wyprawę z Wyspy Lipowy Ostrów, przez Kanał Dobrzycki przepłynęli na jezioro Ewingi i zacumowali w zalewskim porcie. Członkowie TMZZ pomagali przy projekcie tworzenia repliki florena oraz przygotowali dwie konkurencje konkursowe. Przygotowali zbiór legend pochodzących z okolic Zalewa sprzed ponad 100 lat do prezentacji inscenizacji w wykonaniu młodzieży gminnych szkół i MGCK. Następną konkurencją przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej był quiz na temat znajomości historii ziemi zalewskiej. Quiz prowadziło 2 członków TMZZ a uczestniczyło w nim 6 zawodników najodważniejszych wśród braci żeglarskiej. Konkurs przebiegał w wesołej atmosferze, a punktami (i jednocześnie wstępnymi nagrodami) były… wędzone szprotki.

Od lipca mieszkańcy Zalewa mogą obejrzeć wystawę przygotowaną przez TMZZ pt. „Zalewiacy na powojennych fotografiach”. Powstała ona ze zbioru starych zdjęć mieszkańców Zalewa zeskanowanych, powiększonych do formatu A4 i oprawionych w antyramy. Na prezentację ponad 50 zdjęć do MGCK zaproszono najstarszych mieszkańców Zalewa. Po miesiącu wystawę przeniesiono do holu Urzędu Miejskiego w Zalewie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej”