Zmiany pogodowe na ziemi

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Zmiany pogodowe na ziemi

Post autor: mirekpiano »

Ciekawy komentarz:
~polcer: Z naszą pogodą dzieje się coś dziwnego - uczeni mówią, że to ocieplenie, ale to nie prawda. Być może to wpływ słońca albo coś podobnego. Naukowcy przyglądają się plamom słonecznym i cyklowi jego aktywności od 400 lat i coraz bardziej wiedzą, jak wypatrywać oznak zmian w „kosmicznej pogodzie” na kilka lat do przodu.
Szczyt burz słonecznych spodziewany jest na rok 2013, jednakże potem, jak wskazują niektóre wyznaczniki, może nastąpić okres bardzo małej aktywności naszej gwiazdy lub nawet jej… hibernacji.
- To bardzo ważne, ponieważ cykle słoneczne odpowiadają za kosmiczną pogodę i mogą przyczyniać się do zmian klimatu – mówi Frank Hill, zastępca dyrektora Słonecznej Sieci Synoptycznej przy amerykańskim Krajowym Obserwatorium Słonecznym.
W przeszłości podobne okresy występowały z okresami niższych temperatur na Ziemi. Najsłynniejszym z nich było tzw. minimum Maundera – 70-letni okres, w którym nie występowały plamy na Słońcu, trwający od 1645 do 1715 r. Temperatury w Europie były wówczas tak niskie, że czas ten określa się także jako „mała epoka lodowa”.
Związek między aktywnością słońca a zmianą klimatu jest wciąż kwestią naukowej debaty. Nawet jeśli taki istnieje, nie jest jasne w jaki sposób oziębienie spowodowane niską aktywnością naszej gwiazdy może wpływać na proces globalnego ocieplenia wywołany przemysłową emisją gazów cieplarnianych. Klimatolodzy mówią, że wahania w aktywności słońca, które do tej pory przebadano nie miały wielkiego wpływu na klimat, zatem nie spodziewają się oni wielkich zmian na Ziemi, nawet jeśli Słońce zamilknie na dekadę lub dłużej.
Jeśli jednak obecne prognozy okażą się poprawne, fizycy zajmujący się Słońcem i klimatolodzy będą mieli doskonałą okazję, aby sprawdzić jak to wygląda naprawdę.
Hill mówi, że naukowcy nie mogą w żaden sposób przewiedzieć, jak długi może być okres hibernacji. – Może on trwać tak długo jak minimum Maundera, jeśli oczywiście w ogóle się wydarzy. Zarówno on, jak i inni eksperci ogłosili swoją długotrwałą prognozę dla Słońca na dorocznym spotkaniu Oddziału Fizyki Słonecznej przy Amerykańskim Towarzystwie Astronomicznym, które zorganizowano w Uniwestytecie Las Cruces w Nowym Meksyku.


dzisiaj, 20:01 | ocena: 84% | odpowiedzi: 3
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/synoptyc ... omosc.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”