Artysta

pianista

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Artysta

Post autor: mirekpiano »

Maciej Markiewicz –urodził się 7 maja 1967 roku w Obornikach pod Poznaniem. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat pod opieką swojej babci Stanisławy. Następnie ukończył Poznańskie Liceum Muzyczne i Akademię Muzyczną w mistrzowskiej klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Już od najmłodszych lat zafascynowany muzyką i sukcesami duetu Marek i Wacek postanowił sam stworzyć duet fortepianowy. W okresie nauki w Liceum Muzycznym poznał Marka Gidaszewskiego. Od tego momentu dwóch młodych pianistów rozpoczęło intensywną pracę nad repertuarem i własnym brzmieniem. Początkowo były to ich własne kompozycje jak i aranżacje znanych tematów muzyki klasycznej i rozrywkowej. Mamy repertuar od Jana Sebastiana Bacha do „Chicka Corei”- powiadają zgodnie muzycy.

W 1984 zdobywają główna nagrodę na festiwalu młodych talentów talentów w Elblągu. Koncertują już niemal w całej Polsce , nagrywając programy radiowe i telewizyjne. Rozpoczynają też współpracę z Janem Tomaszewskim –ówczesnym dyrektorem Teatru Muzycznego Muzycznego Poznaniu. W okresie studenckim zostają zwycięzcami Festiwalu Kultury i Sztuki w Klagenfurcie w Austrii. W następnym roku otwierają już jako gwiazdy ten interdyscyplinarny festiwal.

Nagrali dla Sony Music płytę „ w czerni i bieli” , która stała się przebojem na rynku fonograficznym nie tylko w Polsce. Dalsze osiągnięcia związane są z intensywnymi poszukiwaniami rozwoju brzmienia i techniki obu pianistów. Koncertowali min. Niemczech , Austrii , Szwajcarii, Holandii, Belgii , Rosji i Czechach.

W roku 1999 – Maciej Markiewicz poznaje słynnego niemieckiego pianistę Axela Zwingenbergera , z którym gra również w duecie –lecz tym razem w stylu boogie-woogie. Występowali również w trio na 3 fortepiany wraz z Markiem Gidaszewskim na wielu festiwalach min Bussines Center Club w Teatrze Narodowym w Warszawie z okazji Wielkiej Gali Liderów Polskiego Bussinesu : wśród obecnych gości był min premier RP L.Miller i członkowie Rządu Polskiego .

Maciej Markiewicz zachęcony sukcesem obu duetów zaczął również grać koncerty solowe – jako pojedynczy pianista. Dowodem tego są dwie płyty „Boogie wrogie live” oraz „Clasiic meets boogie” . Grał min na stadionie w Hamburgu dla wielotysięcznej widowni z okazji „Rettung fur F.C.ST.Pauli oraz na otwarciu największych targów komputerowych świata Cebit w Hanowerze grając dla Kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. W Polsce współpracował z:
- dyrygentem Januszem Powolnym
- Zbigniewem Górnym
- Grzegorzem Turnauem
- Waldemarem Malickim
- Hanna Banaszak
- Krzysztofem Piaseckim
- Tadeuszem Rossem
- Ireneuszem Krosnym
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

"Rynek muzyczny opanowała tania kultura masowa" - wywiad z Maciejem Markiewiczem

http://www.fabrykazespolow.pl/artykuly/ ... rkiewiczem


a tutaj strona internetowa artysty:

http://www.maciejmarkiewicz.pl

na stronie
http://www.forum.jerzwald.pl/viewtopic.php?t=29

recenzja z jerzwałdzkiego koncertu
Gość

Post autor: Gość »

[center]Obrazek[/center]
BIOGRAFIA


Maciej Markiewicz – to światowej klasy pianista, którego styl wychodzi poza proste klasyfikacje. Od ponad 30 lat tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto klasycznym, we własnych, unikatowych aranżacjach, jak i muzykę filmową, jazz, blues czy boogie-woogie, oryginalnie łącząc różne style i gatunki muzyczne.

Jego znakiem rozpoznawczym w muzyce są dynamiczne figuracje, ogniste rysowanie fraz, inwencja rytmiczna i improwizatorska, interesujące struktury napięć i rozładowań, silna lewa ręka, szczególnie wyróżniająca się w grze solowej oraz wrażenie mnogości rąk w wykonaniu niejednego tematu muzycznego. Wśród muzyków, którzy wpłynęli na twórczość pianisty, są m.in. Oscar Peterson, Art Tatum, Jelly Roll Morton, Earl Hines, Meade Lux Lewis, Pete Johnson, Albert Ammons, George Gershwin, Vladimir Horowitz, James Booker.

Artysta urodził się 7 maja 1967 roku. Naukę muzyki rozpoczął już w wieku 5 lat pod opieką babci Stanisławy. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Podstawowej Szkole Muzycznej w Poznaniu, kontynuując ją w Poznańskim Liceum Muzycznym. W roku 1992 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w mistrzowskiej klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego.

Już od najmłodszych lat, zafascynowany muzyką i sukcesami duetu „Marek i Wacek”, postanowił sam stworzyć duet fortepianowy. W Liceum Muzycznym poznał Marka Gidaszewskiego. Od tego momentu dwóch młodych pianistów rozpoczęło intensywną pracę nad repertuarem i własnym brzmieniem. Założyli duet fortepianowy M2. W 1984 roku zdobyli główną nagrodę na festiwalu młodych talentów w Elblągu. Zostali zwycięzcami Festiwalu Kultury i Sztuki w Klagenfurcie w Austrii. Współpracowali aktywnie z Janem Tomaszewskim, ówczesnym dyrektorem Teatru Muzycznego Poznaniu. Efektem wspólnej pracy była m.in. płyta „W bieli i w czerni”, wydana przez Sony Music Entertainment Polska Sp. z o.o., która stała się przebojem na rynku fonograficznym w kraju i za granicą.

W roku 1999 Maciej Markiewicz poznaje słynnego niemieckiego pianistę Axela Zwingenbergera, jednego z najbardziej znanych na świecie artystów grających boogie-woogie i bluesa. Od tego momentu, pełen fascynacji, rozpoczyna intensywnie zgłębiać tajniki i technikę tego stylu muzycznego. Zaowocowało to wspólnymi koncertami w Niemczech, jak i innych krajach Europy.

W okresie ostatnich dziesięciu lat Maciej Markiewicz brał udział w licznych koncertach ze światowej sławy pianistami, m.in. wspomniany Axel Zwingenberger, Vince Weber, Frank Muschalle, Joja Wendt, Gottfried Boettger, grając solo oraz w towarzystwie kilku fortepianów. Ciekawym eksperymentem artystycznym był udział w koncertach fortepianowych, odbywających się w historycznym pociągu „Konzertexpress” w ramach „Festiwalu na szynach” w Niemczech. Pianista był kilkakrotnie zapraszany do udziału w międzynarodowym festiwalu Boogie Woogie Connection w Hamburgu jako gość honorowy. Efektem tych koncertów są m.in. płyty „Boogie-woogie live” oraz „Classic meets boogie”.

Obok koncertów w duecie oraz na kilka fortepianów, Maciej Markiewicz gra nieprzerwanie koncerty solowe w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Rosji, Czechach itp. Kilkakrotnie był zapraszany, jako Guest Entertainer, na statki amerykańskich linii oceanicznych OCEANIA CRUISES. Grał także na stadionie w Hamburgu dla wielotysięcznej widowni z okazji „Rettung fuer FC St. Pauli” oraz na otwarciu największych targów komputerowych świata CeBIT w Hanowerze. Gościem specjalnym koncertu był m.in. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

W Polsce artysta występował wielokrotnie z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie z okazji Wielkiej Gali Liderów P olskiego Biznesu organizowanej przez Business Center Club, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Katowicach. Jego aranżacje wzbudzały ogromny entuzjazm.

Maciej Markiewicz uczestniczył w licznych programach muzycznych. Był m.in. gościem „Filharmonii Dowcipu” Waldemara Malickiego, grając w duecie M2 koncert na dwa fortepiany. W ramach współpracy z Waldemarem Malickim brał udział w programie rozrywkowym „Co tu jest grane?”, prezentując klasyczne przeboje w mistrzowskim wykonaniu.

W grudniu 2010 roku, w Szymbarku, Maciej Markiewicz wraz z największymi polskimi pianistami, m.in. Bogdanem Czapiewskim, Stanisławem Deją, Romualdem Koperskim, Leszkiem Możdżerem, na zakończenie obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina, uczestniczył w biciu rekordu Guinnessa w grze na największym fortepianie świata, mierzącym ponad 6 m długości i ważącym ok. 2 ton.

W roku 2011 artysta zostaje zaproszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego do uświetnienia cyklu spektakli muzycznych, związanych z promocją województwa, „Lata 20-te, lata 30-te”. Po mistrzowsku oddał ducha tego okresu, grając solo oraz w towarzystwie muzyków sekcji rytmicznej Opery Nova w Bydgoszczy, a także aktorów teatralnych i wokalistów.

Maciej Markiewicz z sukcesem występuje gościnnie w różnych projektach muzycznych, a także w roli współprowadzącego programy, m.in. dla podmiotów biznesowych, podmiotów działających w sektorze finansowym, jednostek administracji rządowej i samorządowej, w ramach festiwali kulturalnych, wykazując się niebywałym talentem artystycznym, łącząc wytrawny humor z warsztatem muzycznym.

Na swojej artystycznej drodze Maciej Markiewicz współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami, m.in. z dyrygentem Januszem Powolnym, dyrygentem Zbigniewem Górnym, Grzegorzem Turnauem, Waldemarem Malickim, Leszkiem Możdżerem, Adamem Makowiczem, Hanną Banaszak, Krzysztofem Piaseckim, Tadeuszem Rossem, Ireneuszem Krosnym, Piotrem Rubikiem, Markiem Tomaszewskim (z duetu "Marek i Wacek”), Zenonem Laskowikiem, Zbigniewem Wodeckim, Wiesławem Prządką, Maciejem Stuhrem, Piotrem Bałtroczykiem i innymi.

Warto wspomnieć również o koncertach charytatywnych w wykonaniu artysty, który ze szczególnym zrozumieniem i zaangażowaniem uczestniczy w wydarzeniach organizowanych na rzecz dzieci.

Maciej Markiewicz to osoba wszechstronnie uzdolniona - muzyk, pianista, improwizator, autor tekstów scenicznych, a jednocześnie świetny akwarelista. Będąc przekonanym, że kolory są jak dźwięki, od lat prowadzi swój autorski warsztat malarski „Akwarela”. Zafascynowany popularyzacją wiedzy o sztuce polskiej w wykonaniu m.in. prof. Wiktora Zina (u którego kształcił się przez wiele lat), stale rozwija formy plastycznego wyrazu, uczestnicząc w wykładach oraz kursach autorytetów malarstwa. Szczególną fascynacją artysta darzy tematykę pejzażu i przyrody, mając w dorobku kilkaset własnych prac plenerowych i studyjnych. W ramach pasji akwarelowej artysta wystawiał swoje prace na licznych wystawach i wernisażach, w tym towarzyszących jego koncertom.

„Nothing comes to anything, unless you’re serious about it” Wayne Shorter.http://www.maciejmarkiewicz.pl/biografia[b][/b]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maciej Markiewicz”