notka biograficzna

satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz, autor i wykonawca własnych utworów

Moderator: NIL

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

notka biograficzna

Post autor: mirekpiano »

http://www.bibliotekapiosenki.pl/Daukszewicz_Krzysztof

cytuję:
" Krzysztof Daukszewicz - Satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz, autor i wykonawca własnych utworów. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. W 1975 r. współtworzył kabaret Gwuść. W 1976 r. zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym pt. Dookoła Wojtek, za który otrzymał II nagrodę. W 1978 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 r. występował w kabarecie Związku Polskich Autorów i Kompozytorów Na Pięterku. W latach 1979–1984 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował m.in. własny spektakl satyryczny Dziury na drodze i musical dla dzieci Dzieci taty Zeusa (muz. Stanisław Fiałkowski). Od 1983 do 1986 r. prowadził z Januszem Gajosem kabaret Hotel Nitz. W latach 1986–1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.
Zrealizował autorskie recitale i programy telewizyjne, m.in.: Na tronie, U pana Krzysia, Rozmowy ze zgryzem; występował w cyklicznym programie satyrycznym Café Fusy; z własnymi recitalami na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na Pikniku Country w Mrągowie, w Biesiadach Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych OSET w Rzeszowie oraz w ośrodkach polonijnych Czech, Szwecji, Niemiec, Kanady, Australii i USA. Jest autorem sztuk teatralnych Bunkier, Cycek, zbiorków satyrycznych Między Worłujem a Przyszłozbożem (tom 1 – Przyspieszenie, tom 2 – Spowolnienie, tom 3 – W sam raz, tom 4 – Po przełomie, tom 5 – Lewom marsz, tom 6 – Pamiętnik popaprańca, tom 7 – Magister prezydent, tom 8 – Król Maciuś Pierwszy, tom 9 – Polska Rzeczpospolita Polska), Przeżyłem Panie Hrabio, Izy Rajder, Hrabia, wiedźma i Cycek, Prawdziwki i zmyślaki, Piosenki z życiorysem, Przeboje sezonów (z płytą CD), Meneliki, limeryki i epitafia; felietonów, monologów i piosenek.
Jest laureatem:
— Złotych Rogów Kozicy i nagrody Ministra Kultury i Sztuki w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem (1977 r.),
— Złotej Szpilki na II Biesiadzie Humoru i Satyry w 1977 r. za program Mity i nity, czyli nasza Monachomachia,
— III nagrody na III Biesiadzie Humoru i Satyry w 1978 r.,
— Srebrnych Rogów Kozicy w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1978 r.,
— Grand Prix i nagrody dziennikarzy na przeglądzie kabaretowym OSET w Rzeszowie w 1986 r.,
— III nagrody za farsę Cycek na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną w Jugosławii w 1986 r.,
— nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’91,
— Złotego Mikrofonu w 1991 r.,
— nagrody miesięcznika „Szpilki” za Listy do Pana Hrabiego w 1991 r.,
— Złotego Kamertonu w 1992 r.,
— Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’97,
— nagrody działaczy kultury i polityki im. biskupa Krasickiego w 1998 r. za niekonwencjonalne poczucie humoru i dorobek poetycki nawiązujący do tradycji satyry polskiej.

Jego twórczość i działalność artystyczna jest tematem pracy magisterskiej pt. Z dziejów satyry polskiej – Krzysztof Daukszewicz Danuty Sokołowskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie[1].

[1] http://www.bibliotekapiosenki.pl/Wolanski_Ryszard
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

z cyklu "Szlakiem Gwiazd" odcinek 7 Krzysztof Daukszewicz
http://www.tvp.pl/publicystyka/tematyka ... cz/8316132

Okazuje się, że Krzysztof, którego poznałem na jednym z jego koncertów w Juracie ( w Hotelu Bryza) w roku chyba 1998 urodził się na Warmii w Wichrowie czyli całkiem niedaleko Jerzwałdu. Potem w roku 2002 przeszliśmy już na "Ty" w trakcie jednej z imprez firmowanych przez "Stowarzyszenie Dom Muzyki", którego prezesem jest mój przyjaciel Andrzej "e-moll Kowalczyk http://www.dommuzyki.com/.
Ostatnio spotykaliśmy się na corocznych festiwalach w Siemianach, gdzie wielokrotnie występował.
Bywał również w Jerzwałdzie. Przyjeżdżał do Państwa Sokołowskich. Z Januszem kiedyś występował w Kabarecie Gwuść.

poniżej zdjęcie, które Krzysztofowi z Danutą i Januszem Sokołowskimi w ich domu w trakcie Festiwalu Nad Jeziorakiem 2008
Załączniki
foto: Mirek Mastalerz
foto: Mirek Mastalerz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Krzysztof Daukszewicz ”