"RAZ W ROKU W SKIROŁAWKACH"

Moderator: Tomasz

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Wracając do Skiroławek to zauważyłem, że na stronie Nadleśnictwa Iława http://ilawa.olsztyn.lasy.gov.pl/ zamieszczono motto zaczerpnięte własnie z tej powieści Nienackiego:
"Las był, gdy tu przyszli i witał ich szumem odwiecznym, i takim pozostawał, gdy odchodzili na zawsze."
("Raz w roku w Skiroławkach"Z. Nienacki)

Może to świadczyć, że środowisko naszych leśników nie żywi już urazy wobec pisarza co miało miejsce po opublikowaniu powieści "Wielki Las".
GONIAR
Posty: 13
Rejestracja: 2010-10-07, 17:46

Post autor: GONIAR »

Jestem fanem książek Nienackiego i oprócz ich wartości literackiej interesuje mnie ich tło realne. Wiem - między innymi z tego Forum - że po publikacji "Skiroławek..." pisarz narobił sobie wrogów wśród mieszkańców Jerzwałdu, a z kolei po ukazaniu się "Wielkiego Lasu" obrazili się na niego leśnicy z nadleśnictwa w Suszu.
Podobno wyszła z tego niezła afera i leśnicy wysyłali do ówczesnych mediów, różne pisma, w których zaręczali, że to co wypisuje o nich Nienacki jest nieprawdą. Że nie wszyscy leśnicy, to degeneraci, alkoholicy i dewianci seksualni... Podobno tak było. A Nienacki oczywiście mógł się z tego jedynie cieszyć, bo podnosiło to sprzedaż jego książek.
Myślę, że pod względem marketingowym Nienacki znacznie wyprzedził swoje czasy. Umiał zrobić wokół siebie szum i wiedział, że nie wystarczy wyprodukować dobry towar, ale jeszcze trzeba umieć go sprzedać. Uważam, że wszystko to miał wcześniej przemyślane i tym "obrażaniem" ani nie był zaskoczony, ani się nie przejmował.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

na ww. temat wiele można przeczytać w pracy magisterskiej:

Piotr Janowski: "Model powieści popularnej Zbigniewa Nienackiego w oparciu o tryptyk »Uwodziciel«, »Raz w roku w Skiroławkach«, »Wielki las«". Praca pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisława Uliasza. Wyższa Szkoła Pedagogiczna (obecnie Uniwersytet Rzeszowski), Rzeszów, czerwiec 2000 r.

http://www.nienacki.art.pl/prace_mg_dr/ ... ryptyk.pdf
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Maski Erosa...

Post autor: mirekpiano »

Artykuł Ewy Bartos " Maski Erosa. Doświadczenie seksualności w powieści Raz w roku w Skiroławkach Zbigniewa Nienackiego" zamieszczony w 5/2209 numerze czasopisma "media kultura komunikacja społeczna" nakładem Wydawnictwa UWM w Olsztynie
link:
pafiledb/uploads/media%202009.pdf
albo ten:
http://www.uwm.edu.pl/mkks/pdf/MKKS_5.pdf
strony 335-350
ODPOWIEDZ

Wróć do „twórczość”