podobne realizacje w Polsce.

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

podobne realizacje w Polsce.

Post autor: mirekpiano »

W maleńkiej wsi Nowosielec na Podkarpaciu realizują podobny projekt jak w Matytzch i Jerzwałdzie:
http://ww.org.pl/strona.php?p=1891&c=10028
więce na
http://www.nowosielce.ustrzyki-dolne.pl

warto zapoznać się z ich pomysłami i chociaż trochę przenieść na nasze podwórko.
Proszę zobaczyć co społeczność lokalna może zrobić sama bez oglądania się np. na Burmistrza

cytuje z
http://www.nowosielce.ustrzyki-dolne.pl ... ectwo.html

DBAMY O TO CO NASZE - SPOŁECZNA PRACA MIESZKAŃCÓW
NOWOSIELEC NA RZECZ WSI W LATACH 2011 – 2012.


ROK 2011:

Droga, kopanie rowu, przepust na Suszyckie:
Tadeusz Hałajczak, Wiesław Hałajczak, Marian Rudiak, Maciej Rużyła.

Wiatrołom - drzewa na Kowalówce (ścinanie, sprzątanie, zasypywanie dziur):
Tadeusz Hałajczak, Wiesław Hałajczak, Marian Rudiak, Marian Podolak, Tadeusz Sidor, Mariusz Podkalicki.

Staw koło kościoła – porządki koło przystanku, palenie gałęzi, itp:
Marian Podolak, Damian Podolak, Józef Rużyło, Jerzy Sidor, Monika Kaczmaryk.

Wymiana tramu w świetlicy:
Marian Podolak, Marian Rudiak, Wiesław Hałajczak, Tadeusz Hałajczak, Roman Wrona, Mariusz Podkalicki, Jan Obrzut, Adam Rużyła, Maciej Rużyła, Robert Kaczmaryk, Jerzy Sidor, Tadeusz Sidor. Położenie płytek przed świetlicą: Marian Rudiak, Jan Obrzut, Józef Obrzut, Mariusz Podkalicki, Adam Rużyła, Maciej Rużyła, Robert Kaczmaryk, Jerzy Sidor.

Malowanie i sprzątanie świetlicy:
Monika Kaczmaryk, Bożena Markowicz, Grażyna Podolak, Justyna Podolak, Renata Dziadosz, Dorota Gudalewicz, Małgorzata Szewczyk, Monika Podkalicka.

Budowa ganku przed świetlicą:
Marian Podolak i Marian Rudiak.

Porządki za świetlicą – wycinanie krzaków:
Jerzy Sidor.

Sprzątanie wioski (od góry do dołu):
Monika Kaczmaryk, Bożena Markowicz, Grażyna Podolak, Monika Podkalicka, Małgorzata Szewczyk, Justyna Podolak, Kamil Podolak, Magdalena Podkalicka, Mateusz Podkalicki, Marcel Markowicz, Wiktoria Gudalewicz, Wojciech Morko, Radosław Hałajczak.

Postawienie kominka na dużej sali:
Robert Kaczmaryk, Eugeniusz Gaber

Wycięcie blachy pod kominek:
Marian Podolak.

Podnoszenie sceny:
Robert Kaczmaryk, Marian Rudiak.

Cyklinowanie podłogi:
Marian Podolak, Jerzy Sidor. Wypożyczenie cykliniarki (przywiezienie i odwiezienie): Klaudia Żarska, Zbigniew Żarski.

Pastowanie podłogi w świetlicy:
Małgorzata Szewczyk, Monika Kaczmaryk, Bożena Markowicz, Monika Podkalicka.

Krzesła do świetlicy:
Marzena Rudiak i Marian Rudiak.



ROK 2012:

KWIECIEŃ:
-Budowa podstawy pod kominek i montaż rury do kominka w świetlicy:
Marian Podolak, Marian Rudiak.

MAJ:
- Koszenie trawy wzdłuż drogi i świetlicy – Marian Rudiak. - Czyszczenie i wycinanie krzaków wokół stawu (zbiornika wodnego):
Roman Wrona, Marian Rudiak, Marian Podolak, Kamil Podolak, Robert Kaczmaryk, Józef Obrzut. - Opryskiwanie środkiem Randap stawu (zbiornika wodnego): Damian Podolak.

CZERWIEC:
– naprawa śluzy, wożenie i ubijanie ziemi koło zbiornika wodnego, itp.
Kazimierz Żółtek, Jan Żółtek, Janusz Poręba, Andrzej Sidor, Robert Kaczmaryk, Józef Obrzut, Jan Obrzut, Roman Wrona, Łukasz Skotni, Maciej Rużyła, Marian Rudiak. – włożenie rury

spustowej do stawu (zbiornika wodnego):
Robert Kaczmaryk, Marian Rudiak, Andrzej Rudiak, Józef Obrzut.

– sprzątanie w świetlicy:
Bożena Markowicz, Monika Kaczmaryk, Justyna Podolak; mycie podłogi w świetlicy: Justyna Podolak

– montaż drzwi i zawiasów do OSP:
Marian Podolak, Marian Rudiak, Jan Obrzut, Robert Kaczmaryk.

– przygotowanie elektronicznej bazy danych do spisu książek w bibliotece świetlicy wiejskiej–
Krzysztof Madej

– skanowanie archiwaliów do działu historycznego w bibliotece –
Dawid Dziadosz

LIPIEC:
- malowanie siatki wokół stawu:
Marta Madej, Damian, Kamil, Justyna Podolak, Ewelina Madej, wnuczki Stefanii Figura, Joanna Hałajczak, Bożena Markowicz, Jerzy Sidor, Robert Kaczmaryk, wnuczka Józefa Rużyła, Marian Podolak, Grażyna Podolak, wnuczka Stanisława Markowicz

–wykaszanie rowów wzdłuż drogi gminnej:
Marian Rudiak

- wykaszanie traw wokół świetlicy i stawu:
Marian Rudiak, Robert Kaczmaryk, Jerzy Sidor

SIERPIEŃ:
- zrobienie wiklinowej zastawki w stawie:
Jerzy Sidor, Marian Rudiak, Stanisław Markowicz

- wożenie ziemi (staw):
Jerzy Sidor, Marian Rudiak, Józef Obrzut, Jan Obrzut

– przywiezienie desek na stoły do świetlicy z tartaku i ułożenie desek:
Jerzy Sidor, Marian Rudiak, Józef Obrzut, Stanisław Markowicz, Robert Kaczmaryk, Roman Wrona cdn.….

Listę prac i osób przygotowały Grażyna i Justyna Podolak
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Wysłany: Wczoraj 13:44 na: viewtopic.php?t=1698
zalewianka pisze:Imponujący ten projekt z Nowosielec (o rany gdzie to jest?, za górami, za lasami) - jaki wielowątkowy, twórczy, dla każdego coś miłego. Naprawdę godny pochwały i nawet kopiowania.
Myślę, że działając wspólnie z Matytami na polu poprawienia wizerunku obu wsi moze się w najblizszej przyszłości dużo zmienić na lepsze.
Chodzi o to, że aktywność jest trochę "zaraźliwa", im wiecej osób się tą "chorobą " zarazi tym szybsze będą efekty.
Awatar użytkownika
Ola
Posty: 32
Rejestracja: 2013-01-30, 22:47

Post autor: Ola »

Ponieważ ładnych parę lat mieszkałam na Podkarpaciu - wiem, co może lokalna społeczność. Jednak nie bierzecie pod uwagę jednego - ludzie tam mieszkają od kilkunastu nieraz pokoleń i każdy z każdym jest przynajmniej spowinowacony :) Jest to faktycznie wielka rodzina, a współpraca wówczas inaczej wygląda. Na przykład we wsi rodzinnej mojego męża mieszka 14 rodzin o nazwisku Kwiek. Przy jednakowych imionach zachodzi potrzeba używania przydomków :)
Ola
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Olu,
to prawda, ja też znam lokalną społeczność ze wsi wielkopolskiej - tam mieszkała moja Babcia i tam pokochałam wieś. Ta wieś różniła się bardzo od wsi w której obecnie mieszkam. Bo wszyscy się znali i choć nie wszyscy się kochali - to istniało coś takiego , jak obowiązek pomocy w trudnych sytuacjach lub konieczność współpracy w sprawach dotyczących całej wsi. Ale: w Matytach mieszkam od 2001 roku. Jeszcze pięć lat temu uważałabym za niemożliwe zrobienie czegoś wspólnie. Dziś wiem, że na prace społeczne, polegające na zagospodarowaniu centrum wsi, posadzeniu drzewek, rozsypaniu kamienia na placu, przyszli przedstawiciele każdej rodziny zamieszkałej w Matytach... To było wspaniałe doświadczenie. Projekty abstrakcyjne dla mieszkańców - zrobienie ścieżki dydaktycznej - nie spotkają się z entuzjazmem i chęcią współpracy większości - ale wspólne dobro - droga, plac zabaw dla dzieci, boisko itp. itd. - coraz więcej ludzi chce w tym uczestniczyć. To znak, że społeczność, zniszczona przez przesiedlenia i komunizm odbudowuje się. I myślę / mam nadzieję/ że będzie coraz lepiej, bo do naszego, matyckiego stowarzyszenia dokoptowywują także mieszkańcy Matyt. Właśnie Ci, którym zależy na tym, aby wieś była bardziej atrakcyjna, piękna. Bo Matyty są najpiękniejsze. Także ich mieszkańcami. Którzy z wolna, ale systematycznie czują się gospodarzami, współdecydentami, Matyciakami...
I dlatego nam się uda!!!
Pozdrawiam serdecznie namawiając do współpracy
Dorota
sołtys wsi Matyt, wybrany, jako Obcy, 24 głosami, przeciwko 4 (rodzina i krewni byłego sołtysa) sołtysem Matyt
ps. uważam, że w demokracji wybór na sołtysa jest ostatnim demokratycznym wyborem bezpośrednim. W dalszych wyborach demokratycznych liczą się obietnice bez pokrycia.
obcy
Awatar użytkownika
Ola
Posty: 32
Rejestracja: 2013-01-30, 22:47

Post autor: Ola »

Nie taki Obcy, skoro Cię wybrali. Nie ma skutku bez przyczyny. ;-)
Ola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tablice historyczne w Matytach”