Kardiogram - ekranizacja powieści Nigdy na Swiecie

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Młody lekarz wysłany na prowincję zostaje postawiony przed niełatwym wyborem - czy wbrew społecznemu naciskowi postąpić zgodnie z sumieniem czy ulec i odnieść moralną porażkę.

Początkujący lekarz Adam Rawicz (Tadeusz Borowski) przyjmuje stanowisko kardiochirurga w małym miasteczku we wschodniej Polsce. Chociaż całkowicie koncentruje się na pracy, gdzie ludzie chętnie opowiadają mu o swoim życiu, Rawicz wciąż czuje się obco w nowym środowisku. Jedyną bliską mu osobą staje się Teresa (Anna Seniuk), żona dyrektora miejscowej szkoły. Oboje muszą ukrywać swój romans, o co w małomiasteczkowym realiach nie jest łatwo. Kiedy umiera nieślubne dziecko pani Wilińskiej (Halina Kowalska-Nowak), Rawicz, który podejrzewa że mogło zostać umyślnie zabite, musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim zawodowym życiu. Staje przed wyborem: czy zgodnie z namową miejscowych władz stwierdzić naturalną przyczynę zgonu, czy też swoje podejrzenia skierować do prokuratury.

"Kardiogram", będący drugim samodzielnym obrazem reżysera, ROMANA ZAŁUSKIEGO, to przykład kina zaangażowanego społecznie, piętnującego moralne zepsucie i zakłamanie. Oparty na motywach powieści Aleksandra Minkowskiego "Nigdy na świecie" film Załuskiego jest rozrachunkowym spojrzeniem na polską rzeczywistość. W podobnym tonie utrzymany jest inny film reżysera - "Azyl", w którym były żołnierz AK, szukający zapomnienia w leśniczówce, spotyka się z nieufnością ze strony okolicznych mieszkańców.

W "Kardiogramie" w postawionego przed moralnym dylematem młodego lekarza wcielił się Tadeusz Borowski, jeden z ulubionych aktorów Załuskiego. W zrealizowanej w tym samym roku "Zarazie" reżyser ponownie obsadził go w roli Adama Rawicza. Borowski wystąpił ponadto u Załuskiego w kryminale "Wściekły", psychologicznych "Jeśli się odnajdziemy" i "Godzina za godziną" a także komedii "Och, Karol". W "Kardiogramie" pamiętne kreacje stworzyli też Anna Seniuk ("Czterdziestolatek", "Panny z Wilka") i Bolesław Płotnicki ("Alternatywy 4"), nagrodzony za swoją drugoplanową rolę na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie.

czytaj wiecej: http://www.alekinoplus.pl/program/film/ ... z3Bnxp6HRm
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Nagie piersi Anny Seniuk w filmie ze Szczebrzeszyna. To był hit!

„Kardiorgram” w 1971 r. okazał się hitem nie dlatego, że był psychologiczny i w całości… nakręcono go w Szczebrzeszynie. Tam po raz pierwszy Anna Seniuk, znana aktorka wystąpiła nago.

Jej piersi były tak zachwycające, że operatorzy wycinali klatki z filmu i sprzedawali je na warszawskim bazarze Różyckiego. Zdjęcia sprzedawały się świetnie.

– Ten obraz jest bardzo ciekawy, ale teraz ma wielką wartość historyczną – mówi Leszek Kaszyca, właściciel zakładu fotograficznego w Szczebrzeszynie, szczęśliwy posiadacz filmu „Kardiogram". – Można tam szczegółowo obejrzeć nasze miasto sprzed 40 lat. Widać ulice, domy, przechodniów... Cała akcja rozgrywa się zresztą w szczebrzeszyńskim szpitalu!

Film zaczyna się nietypowo. Karetka pędzi drogą wiodącą od Zwierzyńca do Szczebrzeszyna. Widać rolników na polach oraz w tle panoramę Grodu Chrząszcza.

Potem pędzący pojazd wjeżdża do miasta, a następnie skręca w stronę szpitala. Kamera podąża za nim. Podczas filmu często pojawiają się podobne obrazki.

Widać teren targowiska, jeszcze bez budynku dworca, miejscowe kamienice i charakterystyczne dachy domów. Są m.in. nie istniejące już szyldy. Widać także statystów, mieszkańców miasta sprzed 40 lat! – Bardzo dobrze się to ogląda – zapewnia Kaszyca. – To prawdziwa podróż w czasie.

Film został nakręcony w 1971 r. na postawie motywów powieści Aleksandra Minkowskiego pt. „Nigdy w świecie". Został wyreżyserowany przez Romana Załuskiego i wyraźnie nawiązuje do tzw. „kina moralnego niepokoju".

W Kardiogramie wystąpił m.in. Tadeusz Borowski, Anna Seniuk i Bogusz Bilewski. O czym jest ten obraz?

Młody lekarz Adam Rawicz (w tej roli Tadeusz Borowski) trafia na głęboką prowincję. Tam obejmuje w szpitalu stanowisko kardiochirurga. Koncentruje się na pracy, ale w mieście czuje się obco.

Jedynym jasnym punktem jest romans z żoną dyrektora miejscowej szkoły (w tej roli Anna Seniuk). Życie Rawicza zmienia... coś innego. Kiedy umiera nieślubne dziecko jednej z kobiet, lekarz podejrzewa, że mogło zostać umyślnie zabite.

Chce o tym zawiadomić prokuraturę. I co? Okazuje się, że w takim hermetycznym środowisku nie jest to proste. Nawet miejscowy policjant namawia go, żeby jednak stwierdził iż przyczyna zgonu była... naturalna.

Rawicz musi podjąć najważniejszą w swoim życiu decyzję... Kardiogram piętnuje zakłamanie, zaściankowość umysłową i moralne zepsucie Polaków. Widać to także w epizodach. Jakich?

Wyliczać można je bardzo długo. Władze miasteczka np. wybudowały bloki bez kanalizacji, bo musiały uwzględnić plan pięcioletni... Ciekawa jest też postać człowieka, który symuluje choroby, bo chce wymusić rentę inwalidzką – Ja dłużny nie zostanę – mówi w pewnym momencie do Rawicza.

Film warto obejrzeć. Nadal jest aktualny. Ale nie opowiada o Szczebrzeszynie. To miasto jest tylko jego „dekoracją".


http://www.mmzamosc.pl/artykul/nagie-pi ... na-byl-hit
ODPOWIEDZ

Wróć do „scenariusze - ekranizacje”