Główne drogi w okolicy Gerswalde na mapie Schroetera 1802r

mapy, plany miejscowości
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Główne drogi w okolicy Gerswalde na mapie Schroetera 1802r

Post autor: mirekpiano »

mapy Schroettera wydawane w latach 1802-1812 są bardzo ważnym źródłem wiedzy o naszych terenach. Podobno posługiwał się nimi Napoleon podczas pierwszej kampanii polskiej.
Skala ok 1 : 150 000. Mapa składa się z 26 arkuszy, w tym jeden arkusz zbiorczy. Tytuł mapy: Karte von Ost-Preussen nebst Preussisch Litthauen und West-Preussen nebst dem Netzdistrict

Przeglądając wycinek mapy Schroetera z okolicą Gerswalde możemy przeanalizować jak przebiegały wówczas drogi.
I tak Droga z Saalfeld biegła jak obecnie przez Dobrzyki następnie przed Gerswalde zakręcała do Lixainen a stamtąd biegła do miejsca gdzie obecnie jest droga lipowa do dawnego cmentarza (Lixainen Kirchhof) następnie przez Gerswalde biegła do Bukownicy i stamtąd rozwidlała się na dwa kierunki. Jedna droga biegła do Voigtenthal (Dolina) druga zaś do Alt Schwalgen (Szwalewo) i Zollnick (Solinki). Do dnia dzisiejszego istnieją te dwa trakty. Obecnie z zakazem wjazdu. Korzystają z tych traktów wyłącznie pojazdy służb leśnych oraz posiadające pozwolenie na wjazd. Spacerowałem po tych drogach wielokrotnie i wyraźnie widać, że są to stare trakty. Podejrzewam, że musiały być wytyczone jeszcze za czasów krzyżackich a nawet wcześniej.
Na mapie widzimy również ścieżki leśne, po których kilkadziesiąt lat później wytyczono utwardzone drogi z Jerzwałdu do Siemian, Bądz i do Susza przez Fabianki, Zieleń i Olbrachtówko.
Załączniki
1802.Gerswalde główne drogi.jpg
schroeter.jpg
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Mapę Schröttera uważa się za najdokładniejszą mapę topograficzną Prus z przełomu XVIII/XIX w. Starsze mapy tego obszaru były przede wszystkim pracami osób prywatnych wspieranych i opłacanych przez urzędy. Już podczas rządów Wielkiego Księcia Elektora zorientowano się, że dotychczasowe mapy Prus nie były w stanie sprostać wymogom czasów; były one mniej lub bardziej udanymi przeróbkami wydrukowanych w roku 1576 tablic terenu Henneberga, których braków nie udało się zlikwidować także poprzez poszerzoną o Prusy Zachodnie mapę Hofmanna Regnum Brussiae. Z Wielkim Księciem Elektorem należy wiązać początki państwowego miernictwa. Podczas kiedy dzisiaj mapa służy w nie mniejszym stopniu celom naukowym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym niż militarnym to w czasach nie tak bardzo odległych pilna potrzeba prowadzenia wojen była jedyną przyczyną wykonywania dokładnych pomiarów terenu. Wielki Książe Elektor jako pierwszy rozkazał systematycznie wymierzyć teren kraju i powstała pewna ilość odręcznie sporządzonych map. Jednak tylko niektóre z nich zostały wydrukowane. Związane było to z wysokimi kosztami, jednak decydującą przyczyną było to, że odwzorowanie terenu kraju traktowane było jako tajemnica państwowa. Mapy oryginalne w pierwotnej skali mogły się znaleźć w posiadaniu niewielu osób (instytucje wojskowe i najwyższe władze cywilne) i nie mogły być kopiowane. Istniało co najwyżej kilka odręcznie sporządzonych kopii. Utajnienie map wielkoskalowych obowiązywało także w okresie późniejszym aż do początków wieku XX-go i dotyczyło wszystkich dobrych map państw europejskich.
Jako pracę poprzedzającą mapę Schröttera można uznać wykonaną w latach 1726-30 przez inżyniera kapitana Simona Generalną Mapę Królestwa Prus, która do końca XVIII-go wieku miała tworzyć pierwowzór dla wszystkich następnych map Starych Prus. Zarówno jednak ją jak i wcześniejsze mapy Prus można potraktować jak świstek papieru bez najmniejszej prawidłowości, ponieważ sporządzano je bez gruntownych pomiarów i obserwacji. Prusy zdecydowały się zatem użyć wszelkich środków naukowych, technicznych i zdobyczy sztuki, aby przeprowadzić kompletne pomiary prowincji, a następnie w pomniejszonych rozmiarach wydrukować mapy. Tak narodziła się tzw. mapa Schröttera.


tę mapę można zakupić :
http://www.topograf.com.pl/sklep/produc ... product=22
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kartografia Oberlandu”