parafia Dobrzyki

Historia Kościoła Parafi.
Czasy obecne i przedwojenne

Moderatorzy: Ewingi, Kazimierz Madela

Gość

Post autor: Gość »

mirekpiano pisze:Po 1945 roku wieś Dobrzyki znalazła się w obrębie Państwa Polskiego i kościół odzyskali katolicy. Z czasem została doceniona rchitektura kościoła oraz jego wiek, co skutkowało faktem iż w 1968 roku został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-1053. wraz z otaczającym go terenem (w obrębie dzisiejszych murów kościelnych) - niegdyś cmentarzem grzebalnym.

Zaś 4 lata później w dniu 8 sierpnia 1972 roku w Olsztynie, dekretem nr 2583/72, ówczesny Biskup Warmiński Józef DRZAZGA; reerygował Rzymskokatolicką Parafię św. Piotra i Pawła w Dobrzykach i ustanowił ją samodzielną jednostką administracyjną Kościoła, mianując jednocześnie przy niej PROBOSZCZA – ze wszystkimi prawami, obowiązkami i przywilejami wynikającymi z tego tytułu. Od tamtego czasu parafia miała trzech proboszczów – do dnia dzisiejszego:

1972 - 1981 - ks. Stefan Kulka
1981 - 2008 - ks. kanonik Bolesław Ejdys
2008 – - ks. Mariusz Pawlikowski
Dekret wszedł w życie z dniem 1 września 1972 roku i od tej pory rozpoczyna się historia najnowsza, czyli współczesne dzieje Rzymskokatolickiej Parafii św. Piotra i Pawła w Dobrzykach, których historię dla potomnych piszemy każdym dniem, słowem i uczynkiem…

źródło:
http://www.dobrzykipiotripawel.parafia. ... in&what=16


To źródło informacji jest nie dokładne , ktoś zupełnie zapomniał

że jeszcze byli

1964 - ? - ks. Piotr Starzec
ks. Hieronim Kozuń

Źródło Wikipedia
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Jan Dobies pisze:To źródło informacji jest nie dokładne , ktoś zupełnie zapomniał

że jeszcze byli

1964 - ? - ks. Piotr Starzec
ks. Hieronim Kozuń
Janek to już jest podane w 1 poscie.
ks.Pawlikowski napisał, że:
"w dniu 8 sierpnia 1972 roku w Olsztynie, dekretem nr 2583/72, ówczesny Biskup Warmiński Józef DRZAZGA; reerygował Rzymskokatolicką Parafię św. Piotra i Pawła w Dobrzykach i ustanowił ją samodzielną jednostką administracyjną Kościoła, mianując jednocześnie przy niej PROBOSZCZA – ze wszystkimi prawami, obowiązkami i przywilejami wynikającymi z tego tytułu"
i wymienił tych proboszczów
ks. Kozuń i ks. Starzec nie byli proboszczami parafii Dobrzyki gdyż tej parafii jeszcze nie było.
Oni byli delegowani z parafii Zalewo. Tak mi się wydaje.
Gość

Post autor: Gość »

Moja pierwsza komunia z ks. Piotr Starzec
Załączniki
img003.jpg
Awatar użytkownika
Dobrzyki
Posty: 54
Rejestracja: 2011-07-12, 02:28
Lokalizacja: Dobrzyki
Kontakt:

Post autor: Dobrzyki »

Tan mały chłopiec to Janek Dobies
Dorota
Posty: 80
Rejestracja: 2013-01-26, 11:27

Post autor: Dorota »

Mirek Piano,
"kościół odzyskali katolicy" - to oni go wczesniej mieli? Ci katolicy oczywiście?
obcy
Awatar użytkownika
Dobrzyki
Posty: 54
Rejestracja: 2011-07-12, 02:28
Lokalizacja: Dobrzyki
Kontakt:

Post autor: Dobrzyki »

Dorota pisze:Mirek Piano,
"kościół odzyskali katolicy" - to oni go wczesniej mieli? Ci katolicy oczywiście?
Ciekawe kto będzie odzyskiwał Plebanię i Ziemię parafialną ?

[ Dodano: 2014-04-14, 08:20 ]
W imieniu Rzymskokatolickiej Parafii Dobrzyki OŚWIADCZAM; że jakiekolwiek zbiórki pieniężne organizowane poza moją wiedzą na terenie powierzonej mi parafii są samowolne, a co gorsza niezgodne z prawem. Przestrzegam zatem wszystkich którzy je urządzają, że takie działania podlegają prawu i sankcjom karnym - policji skarbowej US. Rzymskokatolicka parafia w Dobrzykach stanowczo się od nich odcina; a zwłaszcza od wszystkich którzy je urządzają na własną rękę wprowadzając w błąd ofiarodawców i nadużywając prawa, sieją niepotrzebny zamęt w parafii. Wszelkie zbiórki którym patronuje parafia czy kościół, są ZAWSZE ogłaszane publicznie z ambony i w Internecie na naszej stronie parafialnej.
http://www.dobrzykipiotripawel.parafia. ... in&what=24


Parafianie nie mają pewności:
Proboszcz przecież ponownie sprzeda nowo zakupioną Plebanie
bo np. sąsiedzi nie spodobają się lub powie że w kurniku nie będe mieszkał ?
Awatar użytkownika
Dobrzyki
Posty: 54
Rejestracja: 2011-07-12, 02:28
Lokalizacja: Dobrzyki
Kontakt:

Plan Kościoła

Post autor: Dobrzyki »

Plan Kościoła
Załączniki
img18.jpg
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Śp. ksiądz kanonik Stefan Józef Kulka, (1926-2015)

Urodził się 01.03.1926 r. w miejscowości Siedlec k. Krzeszowic (archidiecezja krakowska). Przyjął święcenia kapłańskie w Zakonie Karmelitów Bosych dnia 28.06.1953 r. z rąk bp. Franciszka Jopa.

Po kilkunastu latach życia zakonnego podjął decyzję o rozpoczęciu pracy duszpasterskiej w diecezji warmińskiej. W petycji skierowanej do bp. Józefa Drzazgi, pisał: „Na ręce Waszej Ekscelencji składam bardzo gorącą prośbę o przyjęcie mnie do diecezji Olsztyńskiej. (...) Na krok ten zdecydowałem się po dłuższym namyśle i odprawieniu rekolekcji oraz za zgodą spowiednika. Będę bardzo wdzięczny Waszej Ekscelencji, jeśli raczy mnie przyjąć do grona duchowieństwa Swej diecezji, gdzie chciałbym pracować na chwałę Bożą i pożytek Kościoła świętego”.

Po opuszczeniu wspólnoty zakonnej służbę w diecezji warmińskiej rozpoczął w lipcu 1969 r. na stanowisku wikariusza parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu. Następnie był wikariuszem parafii pw. św. Brunona w Giżycku. 30.06.1973 r. rozpoczął pracę proboszczowską w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Dobrzykach k. Morąga. Pełnił również obowiązki ojca duchownego dekanatu Dzierzgoń. Po ośmiu latach pracy duszpasterskiej w Dobrzykach został proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny i św. Walentego w Lutrach. Tam pełnił również funkcję ojca duchownego dekanatu Biskupiec Reszelski oraz kapelana Ośrodka Przystosowania Społecznego w Kikitach. 26.07.2013 r. abp Wojciech Ziemba mianował ks. Stefana Kulkę kanonikiem zasłużonym Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście. Ks. Stefan Kulka zmarł 25 lutego 2015 r., w 89. roku życia i w 62. roku kapłaństwa.

źródło:
https://olsztyn.gosc.pl/doc/2794429.Pra ... hwale-Boza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kościół Parafia ”