załóżmy w Jerzwałdzie jakieś stowarzyszenie

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

załóżmy w Jerzwałdzie jakieś stowarzyszenie

Post autor: mirekpiano »

Lepiej późno niż wcale.
Jak tak dalej pójdzie to zostaniemy w tyle za innymi wioskami w Gminie Zalewo. Przez blisko dwadzieścia lat władze łudziły nas inwestycjami ( kanalizacja, wodociąg, chodniki, plaża itp) mającymi się rozpocząć w Jerzwałdzie. Jak wiemy nic z tego nie wyszło i zapewne w najbliższej przyszłości nic nie wyjdzie. W tym czasie dla wioski nie zrobiono prawie nic, oprócz częściowego ogrodzenia cmentarza i położenia kawałka chodnika przy nim. Czy Jerzwałd nie zasługuje na więcej? Kiedyś, tj. w latach 80-tych XXw. społeczeństwo Jerzwałdu zmobilizowało się i organizując społeczną zbiórkę pieniędzy oraz w wielkim czynie społecznym wybudowaliście ( ja wtedy nie mieszkałem już i jeszcze w Jerzwałdzie bo wyprowadziłem się stąd w 1978 a powróciłem w roku 1999) Wiejski Dom Kultury. Jak wiemy działo się to w trudnym okresie transformacji tj. przełom lat 80 i 90 tych XXw. Inflacja szalała, budżety gminne były małe i finalnie ten Wiejski Dom Kultury nie powstał choć budynek i to okazały wybudowaliście, który Gmina potem przekazała w nieodpłatne użytkowanie Parkowi Krajobrazowemu Pojezierza Iławskiego.
Jako, że w tamtych czasach nie mieszkałem w Jerzwałdzie i nie mogłem się przyłączyć do tej społecznej inicjatywy budowy Wiejskiego Domu Kultury, tak teraz z przyjemnością podejmę inicjatywę założenia stowarzyszenia. W tym miejscu chciałbym zaproponować nazwę, a mianowicie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jerzwałd - Witoszewo. Spytacie dlaczego właśnie Witoszewo? Od razu odpowiadam. Ponieważ nasze wioski dzieli tylko kilka kilometrów ( 6,5 km, a do plaży ok. 5 km) leśnego traktu i jerzwałdzianie tłumnie odwiedzają plażę witoszewską ( z powodu braku własnej ale przede wszystkim z powodu czystej wody, której nigdy w Jerzwałdzie nie będziemy mieli). Obie wioski mają piękne położenie wśród lasów i jezior oraz chętnie osiedlają się w nich ludzie związani z kulturą i sztuką. Ostatnio osiedlili się w Witoszewie moi przyjaciele Adam i Agnieszka, którzy są menedżerami słynnego Zespołu Perfect. http://perfect.art.pl/perfect.html?http ... x.php%3Fpl
I właśnie wspólnie chcielibyśmy działać na rzecz rozwoju lokalnego naszych wsi.

W tym miejscu apeluję do ludzi, którzy chcieliby włączyć się do działania w przyszłym stowarzyszeniu.
Aby założyć takie stowarzyszenie konieczne jest zebranie się co najmniej 15 osób chcących je założyć na tzw. „zebraniu założycielskim”.
na stronie http://www.frdl.org.pl/downloads/soltyski_p2.pdf jest opisana cała procedura zakładania stowarzyszenia.

W związku z tym, że w przyszłym roku planuję zorganizować na terenie Gminy Zalewo wielki festiwal plenerowy( dla min. 50.000 osób), na którym wystąpiłyby m.in. dwa znakomite zespoły rockowe tj. polski Perfect oraz niemiecki Rammstein jak również przy okazji w naszych wsiach ( m.in. w Jerzwałdzie i Witoszewie ) zorganizowalibyśmy dwutygodniowe Letnie Kursy Gitarowe w różnych specjalnościach ( jazz, rock, folk, blues, klasyka) to właśnie nasze stowarzyszenie mogłoby być głównym organizatorem tych imprez.

Zapraszam do wpisywania się na listę członków założycieli Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jerzwałd - Witoszewo. O terminie zebrania założycielskiego poinformuję wkrótce.
Oczywiście nazwa stowarzyszenia nie jest jeszcze przesądzona i czekamy na inne propozycje.
Tomasz
Posty: 47
Rejestracja: 2011-08-02, 11:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz »

Przeczytałem Twój post i muszę przyznać, że pomysł i idea zacne, ale tak jak piszesz - z infrastrukturą jest jak jest - nie najlepiej :arrow: i wydaje mi się, że tutaj przede wszystkim musicie coś pomyśleć, bo to jest priorytet. Bez tego ciężko będzie rozwinąć coś na szerszą skalę. Zdaję sobie sprawę, że raczej niemożliwym będzie zrobienie z Jerzwałdu drugich Siemian, ale chodzi o to żeby ludzie mimo wszystko woleli przyjechać i zatrzymać się w Jerzwałdzie, bo tu jest :"TO COŚ". A żeby się tak się stało musi być poprawiona infrastruktura i koło się zamyka. :?: Co mogłoby przyciągnąć ludzi do Jerzwałdu? Oczywiście najsłynniejszy bohater najbardziej znanego mieszkańca Jerzwałdu, czyli Pan Samochodzik - Nienackiego. Przy wjeździe i wyjeździe do i z Siemian są rozwieszone na drzewach transparenty z informacjami o różnych festiwalach i występach. Przy wjeździe i wyjeździe do i z Jerzwałdu mógłby wisieć transparent: WITAMY W KRAINIE PANA SAMOCHODZIKA. I co dalej? Iława ma swój statek "ILAVIA", który obwozi turystów, Jerzwałd mógłby mieć jakąś większą łódź, albo kilka - stylizowane na wehikuł pływający naszego bohatera, którymi ludzie z dziećmi pływaliby po Płaskim i Jezioraku. Na placu zabaw obok Straży Pożarnej i Ogrodu Dydaktycznego ( też przydałoby się o niego zadbać) utworzyć plac z tablicami ze zdjęciami miejsc, w których działy się przygody opisywane w książkach z informacją jak do nich dotrzeć: pieszo, łódką czy też rowerem. Może jakaś od razu wypożyczalnia rowerów? Przecież nie każdy ma możliwość transportowania samochodem własnego roweru. Obok jakiś sklepik z pamiątkami, np. koszulki z napisami JERZWAŁD - PAN SAMOCHODZIK I KAPITAN NEMO, JERZWAŁD - PAN SAMOCHODZIK I ZŁOTA RĘKAWICA, - tutaj nie jestem pewien, czy nie należałoby się porozumieć z panią Nowicką odnośnie praw autorskich do wykorzystania takich napisów -kubeczki z wizerunkiem wehikułu itp., mini księgarnia z serią książek, przewodniki itd. Wtedy dla wczasowiczów z dziećmi, a przecież takich jest najwięcej Jerzwałd będzie dużo bardziej atrakcyjny niż Siemiany. Pieniądze na to wszystko? Właśnie z tych dotacji, czy też konkursów, o których pisałeś. Rozmarzyłem się :-> Jak uważasz Mirku, czy miałoby to szansę powodzenia??? Niezależnie od tego musicie jak najszybciej założyć to Stowarzyszenie, zorganizować się i działać, bo bez organizacji nie będzie niczego, jak mawiał klasyk :-D Kibicuję Wam i serdecznie pozdrawiam. Jeśli będę miał jeszcze jakieś pomysły to oczywiście przedstawię.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Tomaszu,
dzięki za cenne uwagi i pomysły, które są naprawdę trafione. Też tak uważam. Jerzwałd powinien zarabiać na Nienackim, tj. na jego twórczości a konkretnie na "Panu Samochodziku". Trzeba rzeczywiście porozumieć się z Panią Heleną Nowicką odnośnie praw autorskich.
Po za tym uważam, że Jerzwałd nie musi konkurować z Siemianami i nie powinien, U nich sezon trwa zaledwie 2-3 miesiące i to przeważnie w weekendy a sezon w Jerzwałdzie może trwać cały rok. Trzeba tylko trochę nad tym popracować. Popracujmy więc nad tym wszyscy, zarówno mieszkańcy jak i turyści. Ja mam taką nadzieje, że już za rok niektóre pomysły Tomasza i innych będą wdrażane.
Tomasz
Posty: 47
Rejestracja: 2011-08-02, 11:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz »

Takie tablice ze zdjęciami i opisami książkowych miejsc zrobić najłatwiej i co najważniejsze nie trzeba do tego żadnych praw autorskich. Na przyszłe wakacje możemy je zrobić nawet we dwóch. Jednego dnia pojeździmy po okolicy, porobimy zdjęcia, drugiego zrobimy opisy i wydrukujemy zdjęcia w powiększeniu, trzeciego zrobimy tablice i już na początek COŚ będzie. Zrobienie kilku stolików i ławek też nie byłoby jakimś ogromnym przedsięwzięciem, ale tu już przydałby się jakiś stolarz z materiałem. Chyba znasz kogoś takiego w okolicy?

[ Dodano: 2011-09-02, 13:05 ]
Jeszcze mi się przypomniało: co by mogło powstać w Jerzwałdzie, aby stał się on atrakcyjny turystycznie? Można zrobić sondę wśród forumowiczów zaprzyjaźnionego forum pansamochodzik.ok1.pl i oni będą wiedzieli najlepiej :mrgreen:
bozena
Posty: 22
Rejestracja: 2010-02-04, 10:23
Lokalizacja: Jerzwald-Kwidzyn

Post autor: bozena »

Przeczytałam propozycje Tomasza i Mirka i całym sercem jestem za, trzymam kciuki i w razie czego oferuję swoją pomoc. Pozdrwaiam.
bozena
grazynan
Posty: 23
Rejestracja: 2010-02-04, 21:38
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: grazynan »

Popieram pomysł i w razie czego mogę pomóc.
Awatar użytkownika
świetliczanka
Posty: 72
Rejestracja: 2010-02-01, 22:30

Post autor: świetliczanka »

No proszę, jestem pod wrażeniem :mrgreen:
Świetny pomysł, widzę, że Mirek połknął bakcyla.
Sama bym się zapisała do Waszego stowarzyszenia, ale chyba nie można tak na odległość :!:

Macie idealne pomysły na stworzenie wioski tematycznej.

Trzymam kciuki i jestem bardzo ciekawa efektów :)
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Trzeba wrócić do tematu.
Widzę, że bez stowarzyszenia ludzi, którym leży na sercu wspieranie inicjatyw społecznych i kulturalnych w naszej wsi nie ruszymy do przodu.
Sam musiałem odwołać kolejną edycję "Raz w Roku w Jerzwaldzie", która to impreza miała się odbyć w sierpniu br. To dlatego, że nikt nie zgłosił się do pomocy przy organizacji tej imprezy.
Prosiłbym aby zabrali głos w tym wątku ci, którzy chcą się przyłączyć do przyszłego stowarzyszenia. Jak będzie kilka osób to zwołamy zebranie założycielskie.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

W grudniu br. planujemy zebranie założycielskie jerzwałdzkiego stowarzyszenia.
O terminie i miejscu powiadomię min 2 tygodnie wczesniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stowarzyszenie w Jerzwałdzie”