Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami Jerzwałdu

Moderator: zalewianka

Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Spotkanie Burmistrza z mieszkańcami Jerzwałdu

Post autor: mirekpiano »

Dziś odbyło się to spotkanie. Mnie niestety nie było w tym czasie we wsi. Jeżeli ktoś kto był na tym spotkaniu, mógłby napisać o czym rozmawiano.
Ostatnio zmieniony 2010-03-14, 14:37 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tadeusz
Posty: 185
Rejestracja: 2010-01-18, 06:15

Post autor: Tadeusz »

Wątpię, aby burmistrz miał coś ciekawego do przekazania poza przedwyborczymi obietnicami. Na pewno obiecał, że w przyszłym roku zacznie budować wodociąg i kanalię. Co jest już zapisane w przyszłorocznym budżecie.
Fascynat sztuki użytkowej i piękna natury
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Podobno były poruszane ważne sprawy. Szkoda, że na tym forum piszą tylko byli mieszkańcy Jerzwałdu a oni nie byli na spotkaniu. Spróbuję się dowiedzieć czegoś bezpośrednio od tych, którzy tam byli.
Awatar użytkownika
Eugen
Posty: 76
Rejestracja: 2010-02-08, 19:19
Lokalizacja: Półwieś

Post autor: Eugen »

Ja w kwestii formalnej.
Czy to forum nie powinno się nazywać np. "Forum Byłych Mieszkańców Jerzwałdu"?
Bo widzę, że poza paroma wyjątkami ( a jak wiemy wyjątek potwierdza regółę) piszą tu sami byli mieszkańcy Jerzwałdu, włącznie ze mną. Mirekpiano też chyba należy do byłych. Widać ludności miejscowej wogóle nie zależy na żadnych zmianach "krajobrazowych" wsi, bo chyba analfabetami nie są. Może dalej chcą żyć w błocie i ciemnocie jak dawniej.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Gienek, może ty masz racje. Ja osobiście nie będę już się "wychylał" czyli angażował w wioskowe sprawy, bo praktycznie nikomu w Jerzwałdzie nie zależy na rozwoju.
Pomyślę o zmianie nazwy tego forum.
Maja np. powiedziała mi (była na zebraniu), że Burmistrz poruszył sprawę tego starego domu po p. Dubieli. Podobno właściciel ( jakieś Towarzystwo, jak to określił ) nie odbiera korespondencji urzędowych dotyczących opłacaniu podatku od nieruchomości i od wielu lat te zaległości są umarzane. Na wniosek Burmistrza czy w dalszym ciągu Gmina ma umarzać podatek od tej nieruchomości przeciw była tylko Maja.
A może nikt z pozostałych nie zrozumiał pytania Burmistrza?
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Wróciłem właśnie ze sklepu i dowiedziałem się, że radny Janusz S. zabrał głos w obronie spraw Towarzystwa Natura. Ale po tym wystąpieniu jedna z mieszkanek Jerzwałdu wstała i stwierdziła, że nikt z tego nic nie rozumie. Radny ostatnio ma chyba problemy z prawidłowym formułowaniem swoich myśli.

Ta siedziba Towarzystwa Natura to jedna wielka ściema. Podobno Gmina umorzyła im nawet samą zapłatę za nieruchomość ( wycenioną na 3000 PLN). W akcie notarialnym podobno był zapis o możliwości odebrania im tej nieruchomości jeżeli w ciągu kilku lat nie wyremontują budynku, ale przed jego podpisaniem zapis ten został usunięty przez notariusza. Tak mówią mieszkańcy.

A sprawa kanalizacji wsi znowu zostanie przesunięta na odległe lata ponieważ Gminę na to nie stać. Szczegółów jeszcze nie znam. Podobno dofinansowanie z UE jest możliwe tylko do ok. 4mln PLN, a ta inwestycja ma być na poziomie 18mln PLN.
I takim to sposobem mieszkańcy długo nie będą mieli kanalizacji.
Dziwię się, bo jeżdżąc teraz po Polsce z programem pt. "Chopin Przyjechał" rozmawiam z tamtejszymi burmistrzami i obserwuję jak takie inwestycje są prowadzone w innych gminach. Wejdźcie na stronę www.chopinprzyjechał.pl to zobaczycie o jakich miejscowościach jest tu mowa.
Ostatnio zmieniony 2010-03-14, 09:06 przez mirekpiano, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Eugen
Posty: 76
Rejestracja: 2010-02-08, 19:19
Lokalizacja: Półwieś

Post autor: Eugen »

Ja uważam, że jak gmina wycenia taką inwestycję na 18 mln to z powodzeniem można by ją zrealizować prywatnie mniej niż połową tych środków. Ale wówczas projektowaniem i realizacją musiałaby się zająć prywatna firma od początku do końca. A później pobierać by mogła ta firma opłaty eksploatacyjne od mieszkańców i np. coroczną amortyzację inwestycyjną od Gminy w wysokości np. kilkaset tysięcy złotych. Na takie środki Gminę napewno byłoby stać.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Gienek,
to może Ty byś te 9 mln zainwestował! Jakbyś tak potem dostawał od Gminy np. 900 tys. zwrotu (amortyzacji) to po 10 latach zwróciłaby ci się ta inwestycja. A żył byś z opłat pobieranych od mieszkańców.
Ale podejrzewam, że "poszedłbyś z torbami". Nikt rozsądnie myślący w to nie wejdzie.
Awatar użytkownika
Eugen
Posty: 76
Rejestracja: 2010-02-08, 19:19
Lokalizacja: Półwieś

Post autor: Eugen »

Ja takiej kasy nie mam.
Może by jakś bogata firma weszła w spółkę z Gminą?

zacytuję w tym miejscu posta Tadeusza dotyczącego tego tematu:
Zapraszam do lektury Biuletynu Zalewa, a zwłaszcza uchwalonego budżetu tu link do strony:
http://www.zalewo.24.pl/modules.php?nam ... artid=2100

W dole strony jest na niebiesko podkreślony odnośnik załącznik "BUDZET GMINY NA 2010 ROK-plik do pobrania"- z którego wynika, że w 2010 roku w Jerzwałdzie zostanie wykonane 3 punktowe oświetlenie za kwotę 4513 zł. strona 38 z 66.
Poza tym realizowane będzie przedsięwzięcie w postaci budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla miejscowości Jerzwałd, Likszany, Rucewo na kwotę 18.178.840 zł.
Z czego przypada na 2010 rok- 1000 zł ; 2011 rok-11.999.000 zł ; 2012 rok-6.178.840 zł.
Strona 34 i 39 z 66.


Niepokojące jest tylko to, że gmina sobie z Was normalnie żartuje. W 2010 roku zabezpieczyli na ten cel 1000 PLN. Gdyby tak co roku zabezpieczyli po ok. 1 mln to za parę lat może by coś ruszyło a tak to będzie wyglądało w ten sposób:
w 2010 roku 1000 PLN na kanalizację sołectwa Jerzwałd
w 2011 roku znowu 1000 PLN na ten sam cel bo i tak ta inwestycja nie ruszy
w 1012 to samo i.t.d
I tak będą wam mówili, że chcieli ale nie mogli.
Ostatnio zmieniony 2010-03-13, 16:32 przez Eugen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tadeusz
Posty: 185
Rejestracja: 2010-01-18, 06:15

Post autor: Tadeusz »

W tym linku brakuje załączników. Mam te załączniki skopiowane, kto jest zainteresowany prześlę pocztą. W skrócie plan budżetowy, a konkretnie budowa kanalizy do miejscowości Rucewo, Likszany, Jerzwałd na lata 2010-2012 jest tu: http://www.jerzwald.pl/forum/viewtopic.php?t=39
Fascynat sztuki użytkowej i piękna natury
Hans

Post autor: Hans »

Eugen pisze: Niepokojące jest tylko to, że gmina sobie z Was normalnie żartuje. W 2010 roku zabezpieczyli na ten cel 1000 PLN. Gdyby tak co roku zabezpieczyli po ok. 1 mln to za parę lat może by coś ruszyło a tak to będzie wyglądało w ten sposób:
w 2010 roku 1000 PLN na kanalizację sołectwa Jerzwałd
w 2011 roku znowu 1000 PLN na ten sam cel bo i tak ta inwestycja nie ruszy
w 1012 to samo i.t.d
I tak będą wam mówili, że chcieli ale nie mogli.
I jeszcze jedno.
Pieniądze które Gmina przeznaczyła na pełną dokumentacje kanalizacji i wodociągów w Jerzwałdzie już po raz drugi zostały zmarnowane. Nie wiem ile ale na pewno nie mało.
A może ktoś miał po prostu zarobić na tej dokumentacji a finał nikogo nie obchodził. I pewnie niedługo zarobi ktoś ponownie bo dokumentacje trzeba będzie znowu robić. PARANOJA!
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Ja uważam, że w Jerzwałdzie inwestycje w kanalizację i wodociągi trzeba realizować etapami. Zacznijmy od czegoś, a potem to rozbudowujmy. Tak robi wiele gmin.
Ja nie jestem żadnym specjalistą od inwestycji komunalnych ale dłużej nie można ludzi oszukiwać. Przecież niektórzy omamieni tymi inwestycjami, zainwestowali duże pieniądze w nieruchomości i zostali na lodzie.
Np. biznesmen, Pan Krzysztof S. z Warszawy rozpoczął budowę hotelu na Likszanach i już od paru lat zwiesił tę inwestycję właśnie z powodu braku wodociągów i kanalizacji. A kiedy zaczynał inwestycję kolejni burmistrzowie obiecywali, że kanalizacja będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Burmistrz”