Sprawozdania z posiedzeń Rady Miasta w Zalewie

Moderator: zalewianka

radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Sprawozdania z posiedzeń Rady Miasta w Zalewie

Post autor: radna »

Dnia 29 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Miasta w Zalewie.
Jako najstarszej - przypadło mi w udziale prowadzenie obrad Rady do czasu wyboru Przewodniczącego. Radni kadencji 2010-2014, po odczytaniu przeze mnie roty złożyli ślubowanie. Ich nazwiska odczytywał najmłodszy z nas - Marcin Felczak, radny reprezentujący Półwieś, Witoszewo i Gajdy.
Poniżej przedstawiam wyniki poszczególnych głosowań:

1. Przewodniczącą Rady została Iwona Parzyszek (Kupin, Mazanki,Girgajny).
2. V-ce przewodniczący - Marcin Felczak
3. Komisja Rewizyjna:
- Paweł Jesionka (Boreczno, Duba) - przewodniczący
Członkowie Komisji:
Mirosław Czyszek (Międzychód, Rąbity), Bożena Galik (Zalewo, Os.Kościelne),
Waldemar Mićko (Zalewo, Os.40-lecia), Dorota Blonkowska (Jerzwałd, Rucewo,
Likszany).
4. Komisja Budżetu, Finansów, Aktywizacji Gospodarczej i Planowania.
- Jan Lichacz (Zalewo, Os. 40-lecia) - przewodniczący
Członkowie Komisji:
Zofia Witkowska (Zalewo, Centrum), Edward Całka (Zalewo, Centrum), Dorota
Blonkowska, Jolanta Grzywna (Urowo, Wieprz), Bożena Galik.
5. Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych.
Zofia Witkowska - przewodnicząca
Członkowie komisji: Edward Całka, Dorota Obszańska (Janiki Wlk., Jaśkowo,
Wielowieś), Halina Krajnik (Bajdy, Dajny), Jan Lichacz.
6. Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony P.Poż. i Ochrony Środowiska
Dorota Obszańska - przewodnicząca
Członkowie Komisji: Paweł Jesionka. Krzysztof Truszkowski (Dobrzyki, Matyty),
Jan Gal (Barty, Bądki), Waldemar Mićko.
7. Komisja Rolnictwa, Handlu i Usług.
Mirosław Czyszek - przewodniczący
Członkowie Komisji: Marcin Felczak, Krzysztof Truszkowski, Halina Krajnik,
Jan Gal, Jolanta Grzywna.

Wolne Głosy:
- radny Jan Lichacz poprosił o wgląd do projektu budżetu i kwestii odśnieżania,
- radna Jolanta Grzywna zwróciła uwagę na uszkodzone znaki drogowe,
- ja - zapytałam o możliwość przejęcia odśnieżania przez wieś.
Maks
Posty: 70
Rejestracja: 2010-01-29, 19:56
Lokalizacja: Jerzwald

Re: Sprawozdania z posiedzeń Rady Miasta w Zalewie

Post autor: Maks »

Tą wiadomością Pani Dorota Blonkowska, rozpoczęła pracę radnej Jerzwałdu. Brawo i dzięki.
radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Post autor: radna »

17 grudnia odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Zadaniem Rady było przegłosowanie zmian w budżecie gminy na 2010 roki drobnych zmian dokonano. W trakcie posiedzenia ustalono wysokość uposażenie Burmistrza.
Chcę poinformować "forumowiczów", że nasz nowy Burmistrz nie otrzymał najwyższych poborów. Stawki jakie są przewidziane na tym stanowisku to:
- wynagrodzenie zasadnicze: 4 200 zł - 5 900 zł
- dodatek funkcyjny - do 1 900 zł
- dodatek specjalny - kwota wynosząca co najmniej 20% i nieprzekraczająca 40%
łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego
- dodatek za wieloletnią pracę - 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Rada przyznała Burmistrzowi Markowi Żylińskiemu następujące pobory:
- wynagrodzenie zasadnicze - 4 500 zł
- dodatek funkcyjny - 900 zł
- dodatek specjalny 20% - 1 080 zł
- dodatek za wieloletnią pracę - 900 zł

w sumie pobory brutto Burmistrza wynoszą 7 380 zł.

Chciałabym jeszcze poinformować, że 22 grudnia to Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski zostanie złożony tzw. mały projekt na zagospodarowanie centralnej części wsi.
Jeżeli projekt przejdzie w Urzędzie Marszałkowskim (a mam taką nadzieję) za pieniądze
Unii Europejskiej i Gminy zbudujemy wiatę przystankową dla dzieci oczekujących na autobus i oczywiście dorosłych mieszkańców naszej wsi. Zostanie również postawiona wiata na śmietniki do selektywnej zbiórki odpadów. Obydwie wiaty będę drewniane, aby dobrze komponowały się z otoczeniem. Zostaną ustawione na placach wyłożonych polbrukiem, co - mam nadzieję - sprawi, że centralny plac wsi będzie wyglądał ładniej. Obok wiaty przystankowej będą postawione dwa śmietniki. Pozbędziemy się również ochydnych tablic ogłoszeniowych. Na ich miejsce stanie jedna - architektonicznie dopasowana do wiat.
Jeżeli nasz projekt przejdzie w/w inwestycje powinny pojawić się w Jerzwałdzie jeszcze przed sezonem urlopowym. Gdyby nie Gmina i Burmistrz ten projekt by nie powstał w tak krótkim terminie. Serdeczne podziękowania dla pani Ani i Pana Burmistrza.

W I kwartale przyszłego roku będzie można składać wnioski na następny projekt. Z pewnością i ten termin wykorzystamy. Proszę o podpowiedzi, co w pierwszej kolejności należy zrobić. Oprócz plaży - bo o tym wiem.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Ale czy te śmietniki muszą być przy centralnym placu wsi?
Nawet jak powstanie tam wiata ogrodzona na polbruku to nie będzie to widok piękny.
Może warto poszukać innego ustronnego miejsca, mniej rzucającego się w oczy.
Maks
Posty: 70
Rejestracja: 2010-01-29, 19:56
Lokalizacja: Jerzwald

Post autor: Maks »

Chyba słusznie rozumiem, że wiadomość napisała radna wsi Jerzwałd, czyli Pani Dorota Blonkowska. Serdecznie jej dziękuję za interesujące informacje i gratuluję takiej formy kontaktu z mieszkańcami. Proponuję Pani przyszłe wiadomości opatrywać własnym nazwiskiem, bo podpis radna jest domyślny i może zostać nadużyty.
Ostatnio zmieniony 2010-12-28, 07:07 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.
radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Post autor: radna »

Śmietniki powinny stać tam gdzie są. Stąd pomysł na wiatę, chodzi o estetyczny wygląd centralnej części wsi - to po pierwsze. Po drugie miejsce usytuowania śmietników obliguje działka - musi ona należeć do gminy, a ta należy. To nie jest złe miejsce po warunkiem, że wszyscy zadbamy o jego wygląd na co dzień.

Zamówiłam dodatkowe śmietniki dla Jerzwałdu. Dodatkowy w centrum na metale, nad jeziorem dwa na szkło białe i kolorowe, w okolicach dawnej szkoły na plastik, szkło białe i kolorowe i taki sam zestaw do postawienia gdzieś w okolicy pana Leńca - tam również się przydadzą. Uważam, że czym więcej będzie śmietników tym na drogach będzie czyściej. To duże uproszczenie, ale mam nadzieję, że nasi współmieszkańcy zechcą przyłączyć się do dbania o czystość swojego otoczenia.

Mam również zamiar przeforsować uchwałę Rady, która zobowiąże "letnich" mieszkańców naszej społeczności do podpisania umowy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych na wywóz śmieci w miesiącach letnich. To może uchroni centrum wsi przed stertami śmieci w miesiącach letnich.

Ciągle czekam na propozycje do wiosennego wniosku o dotacje unijne w ramach małych projektów. Nie chcę być posądzona o to, że realizuję jakieś własne wizje. Chciałabym aby to były nasze wspólne pomysły.

Jeszcze jedna sprawa. Ze złożonego 22 grudnia projektu wypadła plaża wiejska. Było za mało czasu na zebranie potrzebnych dokumentów. Plaża nie może powstać w żadnym miejscu nad jeziorem ponieważ pas nieużytków znajdujący się nad wodą jest zaliczony (na mapach) do drogi, a na drodze Urząd Marszałkowski nie pozwoli zrobić plaży a tym bardziej nie da pieniędzy. Podobno ten pas zieleni jest zabezpieczeniem przed podniesieniem się lustra wody. Jak mieszkam tutaj prawie 40 lat nigdy nie widziałam wody na drodze, ale na istniejące zapisy nic nie można poradzić. Jedynym wyjściem jest działka należąca do Lasów Państwowych za domem p.Jakuszów. Obiecał mi burmistrz, że będzie po nowym roku na ten temat rozmawiał w Dyrekcji Lasów w Olsztynie. Miejmy nadzieję, że coś z tego wyjdzie. Przy plaży można by zrobić boisko do piłki siatkowej - ale to tylko sugestia..... Czekam na pomysły szczególne młodszej części jerzwałdzian, bo to oni mają największy problem z zagospodarowaniem swojego wolnego czasu.
Chciałabym również zdobyć pieniądze na zakup chociaż dwóch stołów do tenisa stołowego, czy naszą młodzież interesuje gra w tenisa?
D.Blonkowska
radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Post autor: radna »

29 grudnia odbyła się kolejna sesja Rady miasta. W zasadzie dotyczyła kosmetycznych zmian w budżecie na 2010 rok. Była też super "perełka". Otóż okazało się, że jedna w wsi w naszej gminie nie nazywa się tak jak się nazywa. Mieszkańcy wsi Kupin tak naprawdę - według MSWiA - mieszkają w KUPININIE. Wszystkie dokumenty do wymiany !!!!
W związku z tym podjęliśmy uchwałę o zmianie nazwy wsi z Kupinin na Kupin - aby wszystko pozostało po staremu. Potrzebne są tylko konsultacje z mieszkańcami. I jeszcze jedna "perełka". Osiedle Wileńskie, które wiadomo należy do Zalewa - według MSWiA - nie należy. Jest częścią wsi Kupinin. Niezły bałagan - do wyprostowania na początku roku. D.B.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Bardzo dobrze, że Pani Blonkowska o tym wszystkim pisze. Szkoda tylko, że nikt z mieszkanców tego nie komentuje. Odnosi się wrażenie jakby nikogo to nie interesowało.

Ja potwierdzam, że plaża może być tylko w historycznym miejscu, tzn tam gdzie była już przed wojną do lat 80 -tych XX w włącznie. Wiadomo, że kąpielisko nie bedzie nadzwyczajne ze względu na jakosc wody ale sama plaża z boiskiem no i miejscami do opalania się i jakaś wiata z ławkami by się przydała. Jest możliwy sponoring w tym zakresie od Kaszubów. Oby tylko Nadleśnictwo przychylnie podeszło do sprawy przkazania gminie gruntu.

Jak najszybciej umożliwić dostęp do internetu w całej gminie. Na pewno są jakieś granty unijne na ten cel.

Apeluję tutaj do mieszkańców obudzcie się i piszcie co byście chcieli mieć jeszcze we wsi.
Radna się stara i parę osób a reszta spi. Weźcie przykład np. od Kaszubów. Tam to się dzieje!!!
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

W ShoutBoxie Goście napisali:

[Dzisiaj 7:35] Gość: pomysły? zagospodarować "centru", wiata tak, ale wymóc na PKS nową wiatę, chodnik od strony przystanku, utwardzić wylot ulicy znad jeziora i ulicy od PP Niebojewskich, tak żeby latem główny plac nie był spowity unoszącym się kurzem, wymóc na Poczcie Polskiej uporządkowanie od frontu budynku poczty, rozebrać ruinę po sklepie G.M. Czyja jest ta działka po sklepie G.M.? Jeśli gminna zgospodarować wiatą dla turystów. Jeśli prywatna to zmusic do koszenia i posprzątania.

[Dzisiaj 7:40] Gość: a, może wiatę na śmietniki postawic w okolicy boiska? Oczywiście jeśli można.Też uważam, że praca radnej idzie w dobrym kierunku. Za samo to, że informuje na tym forum i prosi o tzw konsultacje społeczne, to duży plus. Tylko trzeba to brać na powanżnie a nie lekceważyc i nabijac się.Pokazała w szkole, że umie miec swoje zdanie i o nie walczyć. Niech tak walczy o Jerzwałd, a my pomagajmy podsuwając pomysły, nawet z pozoru szalone.

[Dzisiaj 7:43] Gość: Adlaczego to mieszkńcy mają wymyślać pomysły dla radnej ha, ha zdaje się że to radny powinien mieć pomysły i coś robić a nie trzymć tyłek w domu To mieszkańcy mają wymyślać coś się komuś popiepsrzyło w glowie. Rozumiem że jak wymyślimy to radana raczy zrealizować albo nie i zebrać laury . XCoś to nie tak To radna powinna wykazć się inicjatywą


Podyskutujmy o tym w tym miejscu.
Gość

dzialalnosc radnej

Post autor: Gość »

mirekpiano pisze:W ShoutBoxie Goście napisali:

[Dzisiaj 7:43] Gość: Adlaczego to mieszkńcy mają wymyślać pomysły dla radnej ha, ha zdaje się że to radny powinien mieć pomysły i coś robić a nie trzymć tyłek w domu To mieszkańcy mają wymyślać coś się komuś popiepsrzyło w glowie. Rozumiem że jak wymyślimy to radana raczy zrealizować albo nie i zebrać laury . XCoś to nie tak To radna powinna wykazć się inicjatywą
Widać, że radna ma pomysły i je na tym forum przedstawia mieszkańcom. Chodzi o to, że ona prosi o dyskusję na temat tych pomyslów. Ja uważam, że to dobrze o niej świadczy. Pomysły trzeba przedyskutować w większym gronie tak aby wszyscy byli zadowoleni. Oczywiscie w miarę możliwości bo wszystkich i tak się nie uszczęśliwi.
Awatar użytkownika
mirekpiano
Posty: 1894
Rejestracja: 2010-01-13, 16:28
Kontakt:

Post autor: mirekpiano »

Dostęp do internetu ma zdecydowana mniejszość mieszkańców Jerzwałdu więc tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zwolanie spotkania roboczego z radną w sali Parku. Tzn. takie zebranie niech zorganizuje sama Pani Blonkowska.
Awatar użytkownika
świetliczanka
Posty: 72
Rejestracja: 2010-02-01, 22:30

Post autor: świetliczanka »

Mam nadzieję, ze teraz będzie już tylko lepiej. Widać, ze Pani Radna zorientowana jest w problemie i wyciąga rękę do mieszkańców. Grzechem byłoby ją odtrącić :)
radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Post autor: radna »

Nie chodzi mi o to aby mieszkańcy Jerzwałdu pracowali za mnie. Ja mogę podejmować najróżniejsze inicjatywy, chodzi jednak o to abym później nie usłyszała, że zrobiłam z Jerzwałdu swój prywatny "folwark". Jeżeli proszę o pomysły, to dlatego, że czym więcej głów tym ich będzie więcej. Wszystkiego nie da się zrealizować, ale trzeba próbować zrobić możliwie dużo. Nie po to zgodziłam się kandydować do Rady żeby traktować Jerzwałd jak swoją prywatną własność, ale po to żeby po latach stagnacji wreszcie coś zaczęło się tutaj dziać. Nie zależy mi na splendorach, nie mam zamiaru przypisywać sobie zasług, których na razie nie ma, a jeżeli będą - to również nie będzie za moją przyczyną, ale ludzi którzy pozwolili mi cokolwiek zdziałać a nie rzucali kłód pod nogi.

Któremuś z forumowiczów przeszkadza to że siedzę w domu. Chcę mu uświadomić, że to iż jestem domatorką nie oznacza mojej indolencji w sprawach wsi. Poprzedniego radnego stale widziano we wsi. Czy to oznacza, że był dobrym radnym, dbał o naszą społeczność?
W powyborczy poniedziałek jeden z moich wyborców (przynajmniej tak się deklarował) próbował namówić mnie na postawienie wódki. Pewnie już nigdy nie będzie na mnie głosował ponieważ spotkał się z odmową. Chcę z całą mocą powiedzieć: nie będę stawiała nikomu wódki, nie będę stała pod sklepem z butelką piwa w ręku. To nie w moim stylu.

W tym miesiącu czekają nas wybory sołtysa. Piszę o tym dlatego, że jeden z forumowiczów
zaproponował zebranie wiejskie. Chciałabym aby jerzwałdzianie możliwie licznie zjawili się na tym zebraniu. Żeby wybrali sołtysa i wypowiedzieli się w sprawie potrzeb wsi. Zle sołtys jest najważniejszy. Chcę się móc dogadywać z sołtysem, bo we wsi to on jest władzą. Dobry sołtys - to pieniądze. Prawdopodobnie w tym roku również rady sołeckie będą mogły składać wnioski na małe projekty. Każdy wniosek to 35 tysięcy. W tym roku będzie można składać wnioski na odnowę sołectwa - a to są już duże pieniądze. Chcę ich zdobyć możliwie dużo, bo przez ostatnie cztery lata nie zdobyliśmy NIC!!!!!!!!
radna
Posty: 17
Rejestracja: 2010-11-30, 10:10

Post autor: radna »

Drogi GOŚCIU. Działka w centrum wsi na której stoi ruina sklepu należy do p. Grzegorza Markiewicza - sprawdziłam to w gminie. Jako mieszkańcy wsi moglibyśmy ją zagospodarować, ale właściciel musiałby ją oddać nieodpłatnie wsi na co najmniej 7 lat. Jeżeli nie ma co do niej planów, to chętnie z niej skorzystamy, ale własność to własność - nawet jeżeli chluby wsi nie przynosi.
Gosc

Post autor: Gosc »

radna pisze:Chcę się móc dogadywać z sołtysem, bo we wsi to on jest władzą. Dobry sołtys - to pieniądze. Prawdopodobnie w tym roku również rady sołeckie będą mogły składać wnioski na małe projekty. Każdy wniosek to 35 tysięcy. W tym roku będzie można składać wnioski na odnowę sołectwa - a to są już duże pieniądze. Chcę ich zdobyć możliwie dużo, bo przez ostatnie cztery lata nie zdobyliśmy NIC!!!!!!!!
Zgadza się, sołtys albo przynajmniej ktoś z rady sołeckiej musi się orientować jakie są możliwości pozyskiwania kasy dla wsi. Niestety, obecny sołtys nie ma zielonego pojęcia o tym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radni”